Rus Vizesi Nasıl Alınır

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştirecekleri Rusya seyahatlerinde sahip oldukları vize muafiyeti anlaşması 1 Ocak 2016 tarihinde tek taraflı olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından feshedilmiştir. Anlaşma günümüzde tekrarlanmamış olup, Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik pasaport dışında kalan tüm pasaport sahipleri, Rusya seyahatleri öncesinde vize alarak seyahatlerini gerçekleştirmek zorundadır. Rus vizesi almak isteyen Türk vatandaşları, vize işlemlerini Rusya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirmek zorundadır. Şahsi başvuru gerçekleştirmek isteyen adayların bizzat Rusya Konsolosluğu’na gelerek başvuruda bulunmaları ve onaylı vizelerini teslim alması gerekirken, Marina Vize Acentesi aracılığıyla başvuruda bulunanların bulundukları şehirden ayrılmalarına gerek yoktur. Acentemiz Rus vizesi başvurusu konusunda tam yetkili acentedir ve Türkiye’nin her ilinden Rus vizesi başvurusu gerçekleştirebilmektedir.

Rus Vizesi Örneği 

Rus Vizesi Nasıl Alınır?

Rus vizesi başvurusu gerçekleştirecek adaylardan talep ettikleri vize türüne farklı evraklar istenmektedir. Rus vizesi işlemleri başlatılabilmesi için konsoloslukça istenen prosedürler istenen sıraya göre eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Rus vizesine başvururken ilk olarak Rus vizesi ücreti yatırılarak işlemlere başlanmalıdır. Ücretin yatırılması itibari ile vizede istenen evrakların tamamlanmasına başlanır. Evraklar vize türüne göre farklılık gösterse de tüm vize türlerinde ortak olarak istenen evraklar pasaport, biyometrik fotoğraf, Rus vizesi başvuru formu, Voucher Yabancı Turist Kabul Belgesi, Garanti Mektubu ve Seyahat Sağlık Sigortasıdır. Rus vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportun 1 adet boş vize sayfası bulunmalı ve pasaportun yırtık / yıpranmamış olması istenmektedir. Rusya seyahatinden dönüş tarihi itibari ile en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunması istenen pasaportun vize başvurusundan önce 2. Sayfasında bulunan pasaportun hamili kısmının pasaport sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraflardan 2 adet istenmektedir. Beyaz arka fon üzerine çekilmiş olan biyometrik fotoğraflarda yüzün tüm ayrıntıları belli olması gerekirken, başvuru sırasında bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için başvuruda kullanılacak biyometrik fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması tercihi yerinde bir karar olacaktır. Marina Vize Acentesi ile başvuru gerçekleştirilen adayların bu iki belgeyi tarafımıza ulaştırmaları yeterli olurken şahsi başvuruda bulunan adaylar kalan evrakları da kendileri temin etmek zorunda kalacaktır. Konsolosluk, Rusya vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmasını isterken, formun Rusça olarak doldurulmasını talep etmektedir. Seyahat Sağlık Sigortası yaptırılırken tüm Rusya Federasyonu ülkelerinde geçerli olmasına ve geçerlilik tarihinin Rusya seyahati dönüş tarihini kapsamasına dikkat edilmelidir. Gerekli evrakların tamamlanması ile inceleme süreci başlanacak olup, inceleme sonrası onaylanan vizeler sitemizde bulunan Rus Vizesi örneği ile birebir benzer şekilde teslim edilecektir.

Rus Vizesi Çeşitleri

Rusya Konsolosluğu tarafından 15 gün ile 3 yıl arasında değişen geçerlilik süreleri ve 1, 2 ve çok girişli seçenekleri ile Rus vizesi çeşitleri verilmektedir. Rus vizesi danışmanlığı hizmeti veren acentemiz, başvuruda bulunulan tüm vize türleri için gerekli evrakları temin ederek başvuru gerçekleştirmesinin yanı sıra onaylanan vizeyi konsolosluktan teslim alarak müşterisine kargo ile göndermektedir. Vize başvuru ve teslim sürecinin hiçbir aşamasında müşterimiz konsolosluğa gelmek zorunda kalmamaktadır.

  • Rus Turist Vizesi: 15 günlük ve 1 aylık verilen Rus Turist vizesi almak için Rusya Konsolosluğu’na pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Voucher Yabancı Turist Kabul Belgesi ve Seyahat Sağlık Sigortası ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Acentemiz ile yapacağınız başvurularda 15 günlük vize başvurusu için 175 Dolar, 1 aylık 1 girişli vize başvurusu için 240 Dolar ve 1 Aylık 2 girişli vize başvurusu için 280 Dolar vize ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Acentemizin gerçekleştirdiği Rus turist vizesi başvurusu 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.
  • Rus Çalışma Vizesi: Rus çalışma vizesi başvuruları için pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Rusça doldurulmuş başvuru formu ve Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmış davetiye ile birlikte Rusya Konsolosluğuna başvurulması gerekmektedir. 3 yıllık çok girişli olarak verilen Rus çalışma vizesi başvurusu, acentemiz tarafından 4000 Dolar karşılığında gerçekleştirilmekte olup, 60 gün içerisinde Rus çalışma vizesi onayı alınmaktadır.
  • Rus Eğitim Vizesi: Rusya’da faaliyet gösteren eğitim kurumlarında öğrenim görmek için gerekli olan Rus eğitim vizesi başvuruları, tüm vize çeşitlerinde olduğu gibi konsolosluğa yapılacaktır. Pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Rusça doldurulmuş başvuru formu ve Rusya’da faaliyet gösteren eğitim kurumundan onaylı davetiye ile birlikte başvurular gerçekleştirilmektedir. Acentemiz ile başvuruda bulunan müşterilerimizin gerekli tüm evrakları tarafımızca tamamlanmakta olup, müşterimiz herhangi bir işlem için konsolosluğa gelmeyecektir.
  • Rus Evlilik Vizesi: Rus evlilik vizesi başvurularının yoğun bir prosedüre sahip olması nedeniyle acentemiz aracılığıyla başvuruda bulunan çok sayıda müşterimiz bulunmaktadır. Pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf ve Rusça yazılmış başvuru formuna ilave olarak adaylardan, Rusya’da ikamet eden eşin onaylı ikametgahı ve kimlik fotokopisi istenmektedir. Rus evlilik vizesi başvuruları 3 aşamalı olarak gerçekleşmekte olup ilk aşama konsolosluktan gerçekleşmekte olup diğer aşamalar Rusya Federal Göçmen Bürosu ve Rus eşin ikamet ettiği mahallenin muhtarlığından gerçekleştirilmektedir.
  • Rus Express Vizesi: Rus Express Vizesi başvurusunda bulunarak başvuru inceleme süresini kısaltma taleplerinizi acentemizden aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Rus çalışma vizesi başvurusu dışında tüm vize başvuruları için Express vize uygulaması yapılmakta olup, Rus Express vize başvurularınız 2 iş günü içerisinde acentemiz tarafından sonuçlandırılmaktadır. 70 Dolar ile 120 Dolar arasında değişen ilave vize ücreti ödemeniz halinde gerekli tüm prosedürler acentemiz tarafından gerçekleştirilecek olup, onaylı vizeniz adresinize gönderilecektir.
  • Rus Ticari Vizesi: Rus ticari vize başvuruları için Express vize uygulaması yapılabildiği gibi evraksız vize başvuruları için de alternatif bulunmaktadır. Konsolosluğa yapılacak Rus ticari vizesi başvurusunda pasaport, Rusça doldurulmuş başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve Federal Göçmen Bürosu’ndan alınacak onaylı ticari davetiye gerekmektedir. 3 Aylık ve 1 yıllık olarak verilen Rus ticari vizesi başvurularında acentemiz 170 Dolar ile 725 Dolar arasında başvuru şekline, giriş sayısına ve geçerlilik süresine göre değişen ücret talep edilmekte olup, tüm konsolosluk masrafları talep edilen ücret dahilindedir.
4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.