Rusya Türklerden Vize İstiyor Mu?

Rusya Vize Örneği

Rusya Vize Örneği

Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin bir takım prosedürler ve şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Rusya Türklerden vize istiyor mu şeklindeki sorular da tamamen bunları anlamaya yöneliktir. Yurt dışı seyahatlerinin en önemli zorunluluklarından bir tanesi olan vize konusu ülkelerin kendi arasında yapmış olduğu ikili anlaşmalara göre değişmektedir. Söz konusu anlaşmalar ya tamamen vizeyi kaldırmakta ya da bazı durumlar için bu şartı esnetmektedir. Bundan dolayı da ikili anlaşmalar çok büyük önem taşımaktadır. Eğer ülkeler arasında bu anlaşma yapılmamış ise vize istendiği anlamına gelmektedir. Rusya ile ülkemiz arasında yapılan anlaşmaların mahiyeti de bu durumun netlik kazanması açısından son derece önemlidir.

Rusya ile Yaşanan Siyasi İlişkilerin Vizelere Yansıması

Ülkemiz ile Rusya arasındaki ilişkilerin iyi olmasından dolayı iki ülke arasında seyahat eden ciddi bir kitle bulunmaktadır. Geçmiş dönemde bu insanların daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeleri ve ülkeler arasındaki ilişkinin biraz daha gelişmesi için vize konusunda anlaşma sağlanmış ve buna bağlı olarak da bazı şartların sağlanması durumunda yolculuklarda vize istenmemesi kararlaştırılmıştır. Söz konusu anlaşma gereğince 30 güne kadar olan seyahatlerde yolculardan vizen istenmemekteydi. Bu uygulama 2016 yılı başına kadar sürmüştür. Fakat daha sonraki süreçte ülkeler arasında farklı nedenlerden dolayı siyasi bir kriz yaşanmış ve bu da anlaşmanın askıya alınmasına neden olmuştur. 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya Devleti bu anlaşmayı askıya aldığını ve bundan sonraki süreçte Türkiye’den gelen kişilerden vize isteneceğini duyurmuştur.

Rusya ile yapılan anlaşmanın bozulmasının ardından ülkemizden buraya giden kişilerin neredeyse tamamından vize istenmiştir. Vize istenmeyen tek grup diplomatik pasaportu olanlardır. Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize olmadan buraya giriş yapabilmektedir. Bunun dışında kalan bordo ve yeşil renkli pasaport sahiplerinin ise vize alması gerekmektedir. Rusya Türklerden vize istiyor mu sorusu da böylelikle cevaplanmış olmaktadır. Yani Rusya Türklerden vize istemektedir. Hatta bunu yeşil pasaport için dahi istemektedir. Anlaşmanın bozulmasının ardından geçen sürede ülkeler arasındaki ilişkilerde iyileşmeler olmuş fakat bu anlaşma tekrar aktif hale henüz getirilmemiştir.

Rusya Vizesi İçin İstenen Şartlar ve Belgeler

Rusya’ya gitmek isteyen kişilerin vize alması gerekmekte ve bunu da konsolosluklardan alabilmektedir. Rusya Vizesi almak için kişilerin mutlaka Rus Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir. Bu zorunluluk vize almanın ilk adımıdır. Bunun için kişiler bizzat buraya gitmelerine gerek olmayıp aracı bir kurum ile de bunu yaptırmaları mümkündür. Fakat her nasıl yapılacaksa yapılsın kişilerin mutlaka gerekli evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Bu evrakların eksik olması durumunda vize başvurusu reddedilecek ve kişilerin zamanı da böylece boşa gitmiş olacaktır. Bundan dolayı gerekli olan belgelerin eksiksiz olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Bu belgeler pasaport türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunlardan bir kısmı pasaportların kendisiyle ilgilidir. Bu şartlardan bazıları şunlardır:

  • Pasaportların son 10 yıl içerisinde alınmış olması.
  • Pasaportların yırtılmış ya da yıpranmış olmaması.
  • Pasaportların en az 9 ay daha geçerliliğinin olması.
  • Vize işlemlerinin yapılabilmesi için pasaportun en az 2 sayfasının boş olması.

Yukarıda belirtilen şartlar pasaportlarla ilgilidir. Bunun dışındaki şartlar ise kişilerin kendileri ile ilgili olup bunlardan bazıları da şunlardır:

  • Arka fonu beyaz olacak şekilde son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi.
  • İletişim bilgisi.

Bunların dışında da bir takım şartlar bulunmakta ve insanların bunların tamamını sağlaması istenmektedir.

4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.