Rusya Vize 2020

Rusya ile Türkiye arasında vize prosedürü uygulanmaktadır. Aslında Rusya vize 2018 yılı için kişiden kişiye değişse de standart birisi için vize işlemleri kolayca gerçekleştirlir. Ancak gerekli olan belgelerin düzgün bir şekilde verilmesi ve vize prosedürüne uyulması takdirde.

 

Rusya’da seyahat amacınıza göre vize işlemleri uygulanır. Genellikle turistik ve ticari vizeler alınmaktadır. Turistik vizeler, seyahat eden kişiye 3 aylık bir süre tanır ve tek girişli, çok girişli olmak üzere ikiye ayrılır. Turistik vize başvuru işlemleri oldukça kolaydır. Bu vize türü genellikle mulakat gerektirmez ancak bu durum bazı konsolosluklara göre değişebilir. Yani, ihtiyaç olması durumunda mulakat da yapılabilir. Örneğin, Antalya Rus konsolosluğu mulakat zorunluluğu getirmiştir. Ancak İstanbul konsolosluğunda böyle bir zorunluluk yoktur.

 

Rusya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 

Rusya vize 2018 yılı için gerekli olan belgelerin başında başvuru formu gelmektedir. Rusya vizesi başvuru formu, Rusça doldurulur. Ancak Rusça doldurmaz iseniz bu, vize almanıza engel olacaktır. Başvuru formuna size en yakın Rus konsolosluğunun internet sitesinden ulaşabilirsiniz. İlaveten 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportunuz ile 2 adet yeni vesikalık fotoğrafınızı sunmanız da önemlidir. Ayırca, konsolosluğunun sitesinden de gerekli evraklara bakabilirsiniz.

 

Rusya Vize Örneği

Rusya Vize Örneği

Rusya vizesi almak için Rusya’da bir otelde konaklamalı veya akrabanızın, arkadaşlarınızın evinde kalmalısınız. Eğer akrabanız veya arkadaşınızda konaklayacaksanız kişinin size davetiye göndermesi gerekir. Davetiye, posta yolu ile veya online olarak gönderilebilir. Gönderilen davetiyeyi Rus konsolosluğuna sunmalısınız. Bu sayede, başvuru yapabilirsiniz. Otelde kalmanız durumunda ise otel tarafından hazırlanan ve onaylanan voucher belgesi de gereklidir. Bu voucher belgesi de otelden posta yolu ile veya ülkemizde faaliyet gösteren akredite turizm firmaları tarafından verilmelidir. Voucher belgesi damgalı, resmi bir belgedir ve bu belge olmadan Rusya’ya giriş yapmanız mümkün değildir. Birçok kişi, otellerde konaklamasa bile voucher belgesi almakta ve daha sonra Rusya’daki arkadaşlarının yanında konaklamaktadırlar. Ancak online olarak gönderilen voucher, size maddi ve zaman açısından zarar verebilir.

 

 

Rusya Vize İşlemleri

Gereken belgeleri kendiniz doğru bir şekilde sunacağınızı düşünüyorsanız o zaman Rusya vizesi size sorunsuz verilir. Ancak eğer doğru bilgilere sahip değilseniz vize başvurunuzun redd edileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Sizin için alternatiflerden biri de Rusya vize 2018 yılı kapsamında bu işlemi yapabilen acentalara başvurmaktır. Ancak sahte vize veren veya sahte voucher belgesi kullanan acentalardan uzak durmanızda fayda var. Bu durumda, Rusya havalimanında sınırdışı edilirsiniz ve yüksek meblağda para cezasına çarptırılırsınız. Güvenilir bir acenta ile anlaşmanız takdirde pasaportunuzun kopyasını ve 2 adet vesikalık fotoğraf vermeniz yeterli olacaktır. Kalacağınız günleri de belirttikten sonra vize işlemleriniz başlar. Seyahat sigortası ise zorunlu değildir.

 

Rusya vizesi genellikle 1 hafta gibi bir sürede elinize ulaşır. Ancak daha fazla ücret ödeyerek acentanız aracılığı ile süreci hızlandırabilir ve aynı gün içerisinde de vizenizi alabilirsiniz. Vizenizi aldıktan sonra uçuş için pasaport, voucher belgeniz ve vizenizi yanınızda bulundurun. Ülkeye vardığınızda ise size pasaport kontol sırasında migration card verilir. Bu kartta ilgili yerlere ad soyad ve imzanızı belirttikten sonra polis onayından geçersiniz. Kartı diğer belgeleriniz gibi Rusya’dan çıkana kadar yanınızda tutmanız önemlidir. Çıkış yaptığınız gün pasaport kontrolde polise teslim edersiniz. Pasaport kontrol sırasında ülkeye gelme amacınız hakkında sorular sorulur. Ancak Rus polislerinin İngilizce bilememesi veya bu dili tercih etmemesi sizi biraz zorlayabilir. Bavulunuzda uygunsuz ve yasak şeyler bulundurmamaya dikkat edin ve her ihtimala karşı yanınızda Türk konsolosluğunun numarasını bulundurun.

4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.