Rusya vize istiyor mu?

Soğuk bir ülke olarak bilinen Rusya, aslında davranış bakımından sıcakkanlı insanlarla dolu ve tabi ki bu yönü de Türklerin dikkatini oldukça fazla çekiyor. Fakat oraya gitmeden önce aklınıza takılabilecek en büyük sorulardan bir tanesi, tabi ki “Rusya vize istiyor mu?”, “Eğer istiyorsa hangi evrak ve prosedürlerin sağlanması gerekiyor?” gibi sorular…

Rusya için vize alımında dikkat edilecek hususlar

Rusya diplomatik ilişkiler bir tarafa her zaman Türkiye’den gelen ziyaretçileri için kapılarını açmakta ve pozitif yönde hareket etmektedir. Ancak bu ülkeye gidişiniz için en azından bir pasaporta, biletlere, otel masraflarına ve diğer harcamalarınız için yeterli paraya ihtiyacınız var. Tabi ki bu geziniz de 30 günlük süreyi aşmamalı ve “turistik” amaca hizmet etmelidir.

Geliş amacınız farklı ise de bunu daha en başından beyan etmeniz ve ona göre vize başvurusunda bulunmanız ekstra bir öneme sahiptir. Ayrıca özel bir niyet ile Rusya’ya gidiyorsanız, öncelikle Rusya’da bulunan ilgili göçmenlik dairelerinden sizlere davetiye çıkarılması gerekiyor.

Vize işlemleriniz için gerekli başvurular yapıldı ve uçak biletlerinizi de aldıysanız şimdi diğer işlemlere geçebilirsiniz. (İstanbul’dan her gün Rusya’daki şehirlere bilet bulabilirsiniz.)

Rusya Vize Örneği

Rusya Vize Örneği

Rusya vize istiyor mu? Evet istiyor. Bunu kanıtlamış olduk. Eğer çalışma amaçlı bu ülkeye gidiyorsanız ve henüz çalışma izniniz yoksa yurt dışına çıkış harcını yatırmanız gerekecektir. Ayrıca yanınıza tomarla para almak gibi gereksiz bir girişimde bulunmaya da kalkışmayın. 3.000,00 dolardan fazla para ile uçağa binmeye çalışmanız, sizlere sorun yaratabilir. Küçük komisyonlar karşılığı Türkiye’deki banka hesaplarınızı Rusya’da da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer yanınızda Türk parası var ve döviz bürolarına gitmeye vakit bulamamışsanız, merak etmeyin, bu da dert değil. Havaalanlarındaki döviz büroları aracılığı ile bu isteğinizi de yerine getirebilirsiniz. Üstelik şanslıysanız çoğu zaman ruble para birimini dahi bulabilmeniz mümkündür.

26 Kasım 2015 duyurusu

Yine de Rusya bir istisna yaptı ve bunu da 26 Kasım 2015’teki duyurusu neticesinde de belgelendirmiş oldu. Bu duyuruya göre 30 günü geçmeyen ve eğitim ile çalışma amacı taşımayan seyahatleri vizeden muaf tuttu ve vizesiz ülke girişine olanak tanıdı. Ayrıca transit seyahatler de bu kapsama alındı ve muafiyetin 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde yapılabilinmesine karar verildi. Yani Türk vatandaşları, Rusya’ya ilk girişleri ile beraber bir kerede 30 günü geçmeyecek şekilde bu ülkeye gidebilirler. Ancak 30 gün içerisinde hem giriş hem de çıkış yapmak zorundalar. Ayrıca her 180 günlük döngüde en fazla 90 günlük zaman dilimini Rusya’da geçirebilirler.

Duyurunun bir diğer önemli noktası da şu şekildedir: Eğer Rusya’da 7 gün ve üzerinde zaman geçirecekseniz ilgili Rus devlet dairelerine giderek kayıt yaptırmanız ve orada kalacağınız toplam gün sayısını net şekilde belirtmeniz gerekiyor. Fakat 7 günden daha kısa bir süre için oradaysanız böyle bir işlem yapmanıza gerek görülmüyor. (Seyahatiniz boyunca herhangi bir Rus otelinde kalacaksanız bu işlem sizin yerinize otel yönetimi tarafından hallediliyor. Fakat akrabalarınızın ya da arkadaşlarınızın yanında kalacaksanız onların kendi ikamet adresleri ile birlikte başvuru yapması gerekiyor.)

Son yaşanan Türkiye  – Rusya arasındaki uçak krizi sonrası kapılarda ülke girişi için gereksiz de olsa sorunlar çıkarılabiliniyor. Siz yine de bu problemleri yaşamak istemiyorsanız aşağıdaki belgeleri kesinlikle yanınızda bulundurun. Böylece geri çevrilme ihtimaliniz oldukça azalacaktır.

  • Otel rezervasyonu
  • Gidiş ve dönüş uçak bileti
  • Migrasyon kartı (doğru işaretlenmiş şekilde)
  • En az 7 aylık süresi olan pasaport
  • Fuar ya da seminer gibi programlara katılacaksanız onlara dair davetiye ve ya davetiye yazısı ve ilgili evrak
4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.