Rusya Vizesi Kalktı Mı?

2015 yılında Kasım ayında gerçekleşen Rus jetinin düşürülmesinden sonra, Rusya Federasyonu vize uygulamasına başlamıştır. Son zamanlarda en çok sorulan soru ise Rusya vizesi kalktı mı? Yönündeki haberlerin asılsız olduğu ortaya çıktı. Rusya’ya vizesiz gitme hayali olan insanların fazla olması bu tür haberin kısa sürede yayılmasına neden oluyor. Fakat bu haber asılsız ve uzun bir süre de Rusya’ya vizesiz gidiş mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Rusya’ya Nasıl Gidilir?

Rusya’ya gidebilmek için Rusya vizesi almak çok zor değil aslında. Vize danışmanlık firmalarının size belirttiği evrakları tamamlayarak çok bir ücret ödemeden ne sebeple ve ne kadar kalacağınızı belirterek Rusya’ya kolaylıkla gidebilirsiniz. Ücretler acente şirketlerine göre değişim gösterdiği gibi kalacağınız gün sayısına göre de değişim göstermektedir. Fakat diğer ülkelere gidiş ücretleri kadar pahalı olmayacağı kesin. Özellikle Rusya ve Türkiye arasında, tarihi, siyasi ve ekonomik ilişkiler hat safhada. Tarihin sayfalarına baktığınızda da çoğu kez müttefik olduğumuzu görebilirsiniz. Tabi ki Rusya sadece Türkiye için değil diğer tüm ülkeler için de önemli bir rotada. Sürekli ziyaret edilen gerek iş gerek turistik amaçlı bir ülkedir. Bu sebeple vize olaylarında problem çıkmaz ve giriş çıkışlar sağlanır.

Rusya Vizesi Örneği

Rusya Vizesi Örneği

Para birimi düşük olan Rusya’nın ekonomik olarak gelişmesi, turist çekmesi gerekiyor. Bu sebeple hemen hemen hiçbir ülkenin vatandaşını geri çevirmiyor. Yanı sıra Ruslar Türk vatandaşlarını sevmekte ve ülkelerine kabul etmektedirler. Rusya’da, Moskova ve St Petersburg şehirleri başta olmak üzere birçok turistik gezi alanı bulunmakta. Aynı zamanda çoğu Türk öğrenci, Rus okullarında eğitim görmektedir. Almanya’dan sonra Türklerin en çok gittiği yer olan Rusya’ya vizesiz gidilmiyor olsa da gitmek çok basit olacaktır.

Rusya’ya uzun süreli gidiş düşünüyorsanız; adınıza düzenlenmiş FMS davetiyeniz olmalıdır. Onaylı davetiyeler size 90 gün Rusya’da kalma hakkı tanır. Bu davetiyeler aile, arkadaş vs. ziyareti olarak düzenlenmektedir. Ücretlerde değişim göstermektedir.

Rusya’ya tır şoförü ya da 1 yıllık ticari amaçlı vizeler içinse adınıza düzenlenmiş 365 günlük FMS onaylı vize davetiyeniz olması gerekmektedir. Normal vize başvuruları genelde 5 iş günü, ekspres başvuru seçenekleri ise genelde 1 günde onaylanır ve 15 günlük Rusya gezisi, turistik vize alınabilmektedir. Vize için gerekli evraklar;

  • Rusya Federasyonunda Geçerli Seyahat sağlık Sigortası
  • Rusya’ya giriş ve çıkış tarihlerinizin belirtildiği kesilmiş uçak bileti
  • 2 adet arkası beyaz fonlu olmak kaidesi ile fotoğraf 15 günlük ziyaretler için Rusya Turist Vizenizi almanıza yeterli olacaktır.

Tüm bu evrakların haricinde, yapacağınız seyahati belgeleyen otel konaklaması belgesi gerekmektedir. Faaliyet gösteren ve Rusya konsolosluğunun yetki verdiği bir tur acentesinden onaylı olması şart koşulmuştur. Başvuru yapabilmek için Rusya vizesi bitiş tarihinizden itibaren geçerli pasaportunuz gereklidir. Tüm bu evrakları topladıktan sonra Rusya’ya girişiniz eğer çok önemli bir problem yoksa kesin onaylanacaktır.

Vize Almak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle hangi danışmanlık firmasına başvuracağınız önemlidir. Bu acente firması herkesçe bilinen, güvenilir ve profesyonel olmalıdır. Bazı yerler acente firması adı altında sizleri dolandırabilir. Bunun yanı sıra Yeşil, Bordo ve Gri pasaportlara Rus vizesi verilmektedir. Yani Rusya vizesi kalktı mı? Sorusunun cevabı, hayır. Maalesef Rusya’ya gidiş için hala vize gerekiyor.

Eğer havalimanlarında birtakım problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız, vize ve vizeniz türünden ve üzerine basılmış olan giriş şehirlerinden kesinlikle emin olun. Size verilen evrakları ve biletleri kaybetmeyin ve üzerlerindeki bilgileri kesinlikle gözden geçirin.

4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.