Rusya Vizesi Ne Zaman Kalkacak?

Rusya hem tarihi, hem doğal hem de kültürel anlamdaki zenginlikleri ile yabancı ülkeleri ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının odak noktasına bulunan bir ülke haline gelmiştir. Öyle ki gerek iş seyahatleri için gerekse tatil veya gezi amaçlı olarak Rusya’ya seyahat etmek için konsolosluk ya da büyükelçilikler tarafından belirlenen prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Rusya arasında imzalanmış olan protokol gereğince Türk vatandaşları Rusya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuşladır. Fakat 1 Ocak 2016 tarihinde yapılan yeni bir protokole göre ise umuma mahsus pasaport hamilleri, hizmet pasaportu hamilleri  ve hususi pasaport hamilleri bu ülkeye yapacakları seyahatler için Rusya vizesi almak durumundadır. Diplomatik pasaport hamilleri ise 90 günlük süreyi aşmamak kaydıyla yapacakları seyahatlerde vizeden muaftırlar. Peki Rusya vizesi ne zaman kalkacak? Rusya ile Türkiye arasında yeni bir anlaşma söz konusu mu?

2017 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Rusya arasında yapılan görüşmelerde Türk vatandaşları için yeniden vizesiz giriş hakkının getirilmesine yönelik talepler dile getirilmiştir. Fakat Rusya Başkanı Putin tarafından bu konuda henüz net bir açıklama yapılmamıştır. Bu nedenle Rusya vizesi ne zaman kaldırılacak henüz bilinmiyor. Öyle ki ülkemizde düşürülmüş olan Rus uçağı nedeniyle Rusya’nın ülkemize tepkili olduğu düşünülmektedir. İlerleyen günlerde bu konuda yeni açıklamalar gelir mi ya da vizesiz giriş işlemleri için yeniden görüşmeler yapılır mı henüz bilinmiyor.

Rusya Vizesi Almak Zor Mu?

 

Rusya ülkesinden vize almak için konsoloslukların istediği evrakların tamamlanarak, doğru bilgilerler doldurulmuş olması gerekmektedir. Evrakların tamamlanmasından sonra ise konsolosluktan alınan randevu gününde Rusya’ya vize almak için gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekecektir. Peki normal koşullarda Rusya vizesi almak zor mu?

Rusya vizesi almak sanıldığı kadar da zor bir işlem değildir. Öyle ki vize almak için atılması gereken ilk adım pasaport sahibi olmaktır. Elde edilen pasaportların seyahat dönüşünden sonra da 6 ay süre boyunca geçerli olmaları önemli bir gerekliliktir. Akabinde ise Rusya vize ücretlerinin ödenmiş olması şartı aranır. Rusya vize ücreti internet üzerinden, kredi kartlarıyla ya da nakit olarak ödenebilmektedir. Vize almak isteyen kişilerin ücreti ödedikten sonra dekont istemeleri faydalarına olacaktır. En son aşamada ise diğer evrakların da tamamlanarak, randevu gününde konsolosluk ya da büyükelçiliklere teslim edilmesi gerekir. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte vize sonucunun onaylanması için beklenmesi gerekmektedir. Ortalama 7 iş gününde vizelerin onaylanıp, onaylanmadığı belli olur. Konsoloslukların 30 güne kadar açıklama yapma süresi vardır.

Rusya Vizesi Hangi Merkezlerden Alınır?

 

Rusya vizesi almak için herhangi bir seyahat acentesi ile anlaşılabileceği gibi, konsolosluklardan da randevu alarak kişisel başvuru yapılabilir. Ülkemizde Rusya vizesi veren bir çok kurum bulunmaktadır. Fakat her ilde konsolosluk yoktur. Bu nedenle kişilerin konsolosluk bulunan illere seyahat etmeleri gerekecektir. Peki Rusya vizesi hangi merkezlerden alınır? Rusya konsolosluğu bulunan iller hangileri?

Rusya vizesi konsolosluklar genellikle büyük şehirlerde bulunmaktadır. Türkiye’de İstanbul Konsolosluğu, Ankara Konsolosluğu, Trabzon Konsolosluğu ve Antalya konsolosluğu olmak üzere 4 farklı merkez bulunur. Bu merkezlerden herhangi birine giderek vize almak mümkün olacaktır. Fakat vize için direk şehir değiştirmeden önce konsoloslukları arayarak, Rusya’ya vize almak için randevu alınması gerekir. Randevu süreci boyunca ilk olarak vize ücretinin yatırılması ve dekont temin edilmesi, konsolosluk tarafından vize almak için gerekli olan başvuru belgelerinin temin edilmesi gerekmektedir. Randevu gününde ise gerekli belgeleri ibraz ederek, vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi çok daha kolay olacaktır.

Rusya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

 

Rusya ticari vizesi genellikle ilgili ülkeye iş amacıyla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına verilmektedir. Öyle ki önemli vize türleri arasında yer alır. Ticari vize almak için konsoloslukların belirlemiş olduğu bazı kurallar vardır. Bu kuralların tam teşekküllü yerine getirilmesi durumunda Rusya ticari vizesi almak oldukça kolay olacaktır. Peki Rusya ticari vizesi nasıl alınır?

Rusya’ya ticari vize almak için her zaman olduğu gibi yine ilk olarak konsolosluklardan randevu alınması gerekecektir. Akabinde ise gerekli belgelerin ibraz edilmesi zorunludur. Rusya ticari vizesi için gerekli olan başvuru evrakları şu şekildedir;

  • Seyahat dönüşünden itibaren de en az 6 ay boyunca geçerliliği bulunan pasaport,
  • 2 adet biometrik fotoğraf,
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi ve aslı,
  • Rusya ülkesinde görüşmeye gidilerek kurumlardan alınan onaylı davetiye,
  • İletişim bilgilerini gösteren belge,
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • İş yerinden alınan onaylı belge,
  • Seyahat ulaşım rezervasyon bilgilerini gösterir belge,
  • Seyahat konaklama rezervasyon bilgilerini gösteren belge,
  • Vize Başvuru Formunun doğru bilgilerle doldurulup, imzalanması ve belge haline getirilmesi gerekmektedir.

Rusya ticari vizesi genel olarak tek girişli ve çok girişli olmak üzere 2 farklı şekilde verilmektedir. Her iki vizenin de geçerlilik süresi 1 yıl içinde 90 gün ile sınırlı tutulmuştur.  Rusya vize ücretleri de alınacak olan vize türüne göre değişkenlik gösterecektir. Yine vizelerin kaç gün verileceği, Rusya’da katılım sağlanacak olan etkinliklere göre belirlenmektedir. Rusya ticari vizesi alan Türk vatandaşlarının 90 günlük süre sınırını kesinlikle aşmaması, süre bitiminde Rusya topraklarını terk etmesi şarttır.

4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.