Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Rusya, vizesiz ziyaret edilebilecek bir ülke değildir. Buna göre umuma mahsus pasaport hamilleri, hususi pasaport hamilleri ve hizmet pasaportu hamilleri ülkeye yapacakları seyahatlerde vize almak durumundadır. Diplomatik pasaport hamillerinin ise vize almak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat pasaportların geçerli olması önemli bir konudur. Aynı zamanda diplomatik pasaport sahipleri Rusya’da 90 güne kadar ikamet edebilmektedir. Süre bitiminde ülkenin terk edilmesi gerekmektedir.Peki Rusya vizesi nereden alınır?

Rusya vize başvuruları; Rusya Konsoloslukları, vize merkezleri ya da seyahat acenteleri tarafından yapılmaktadır. Rusya Federasyonu’na kısa süreli ve uzun süreli olmak kaydıyla iki şekilde vize alınması mümkündür. Kısa ve uzun süreli vize türleri kendi arasında da çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya vizesi almak için öncelikle hangi vize türüne başvuru yapacağına karar vermelidir. Akabinde ise Rusya Büyükelçiliği ya da çeşitli illerde bulunan Rusya Başkonsolosluğu veya Konsolosluk, çeşitli seyehat acenteleri ya da vize merkezlerinden başvurular tamamlanmalıdır.

Rusya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Rusya vizesi almak için konsolosluklar tarafından belirtilen belgelerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Öyle ki vize başvurusu yaparken bazı hususlara dikkat edilmediği takdirde ülkeden vize almak mümkün olmayacaktır. Rusya vizesi alırken dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli husus ülkeye yapılacak olan acil seyahatlerde Ekspres Rusya Vizesi başvurusu yapmaktır. Başvuru değerlendirme sonuçları 1 ya da 3 özel iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ekspres vizesinde başvuru yapacakların durumun aciliyetini kanıtlamaları gerekmektedir. Eğer konsolosluk durumun aciliyeti olduğunu onaylamaz ise vize alınması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle turizm ya da diğer amaçlarla gidecek olup, eksper vize almak isteyenlerin de önüne set çekilmiş olmaktadır.

Rusya vizesi alırken etiketin basılı bulunduğu ve Rusya’da kontrol edilecek olan pasaportun sayfalarında herhangi bir şekilde yırtık, hasar ya da kopmuş sayfa bulunmamalıdır. Pasaportun eski olmaması Rusya vize işlemleri ve onay alınmasını kolaylaştırıcı bir etmen olacaktır. Pasaportun yenilendiği durumlarda ise Türkiye ile Rusya ya da Rusya ile Türkiye arasında seyahat gerçekleştirmeden önce pasaportta buluna vize, yeni pasaporta aktarılmalıdır. Bu işlemin yapılması içinse Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’na ya da Göç İşleri Şubesine bir diğer alternatifle de Rusya’da buluna Türkiye temsilciliklerine gidilmesi gerekmektedir.

Rusya Ne Kadar Süre Vize Verir?

 

Rusya ülkesine seyahat etmek isteyenler için birbirinden farklı vize türleri bulunmaktadır. Bu vize türlerinin seyahat içeriğine uygun bir şekilde seçilmesi çok önemli bir konudur. Rusya vizesi almak için gerekli prosedürlerin yerine getirilip, başvuru sonucunun beklenmesi gerekmektedir. Başvurular olumlu yanıtlandığında ise insanların en çok merak ettiği konulardan biri de Rusya ülkesinin ne kadar süre vize verdiğidir. Peki Rusya ne kadar süre vize verir?

Aslına bakıldığında vize süresini belirleyen en önemli şey Rusya vize türlerinden hangisine başvuru yapılacağıdır. Öyle ki turistlik ziyaretler için verilen birbirinden farklı süreyi barındıran vize türleri bulunduğu gibi ticari amaçlı ziyaretler için de farklı sürelerin söz konusu olduğu vizeler bulunmaktadır. Ancak Rusya turistik vizesi genel olarak 3 aylık süre ile sınırlandırılmıştır. Bu süre tek girişli ve çok girişli olarak da değişkenlik gösterebilmektedir.

Rusya Vizesine Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Rusya Türk vatandaşlarının turistik amaçlı ziyaret ettiği ülkeler arasında kendisine ilke sıralarda yer edinmiştir. Öyle ki Rusya’da gezip görülmesi gereken yerler açısından son derece zengin bir ülke olarak bilinir. Ancak Rusya topraklarına ziyarette bulunmak isteyenlerin ilk olarak vize işlemlerini yerine getirmesi gerekmektedir. Peki Rusya vizesine nasıl başvuru yapılır?

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Rusya arasındaki ilişkiler bir nebze de olsa kötüleşmiştir.  Bu da turistik vizelerin politik nedenlerden ötürü sıkıca denetleme yapılmasına neden olmuştur. Fakat yine de Rusya vizesi almak sanıldığı kadar da zor bir iş değildir. Rusya’ya vize almak için öncelikle evrakların tamamlanması gerekmektedir. Öyle ki vize için gerekli olan en önemli evraklardan biri de vize başvuru formudur. Bu form, Rusça dilindi yazılıp, hazırlanmıştır. Bu nedenle Rusça bilmeyenlerin yardım alması ya da internet üzerindeki formları inceleyip, form indirerek doldurması gerekmektedir. Başvuru formunun yanı sıra ise seyahat dönüşünden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı da gerekmektedir.

4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.