Rusya ya Vize Var Mı?

Rusya, Türkiye ile sürekli iletişim halinde olan ve turistik gezilerin sık gerçekleştirildiği bir ülkedir. Ayrıca iş seyahatleri açısından da sıklıkla tercihe edilen ülkeye gidecek vatandaşların en çok merak ettiği soru Rusya’ya vize var mı? Konusudur. Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış olan 1 Ocak 2016 tarihli anlaşma ile Rusya’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vizesiz alma kararı askıya alınmıştır. Yani günümüzde Rusya’ya seyahat gerçekleştirmek için mutlaka vize alınması gerekmektedir. Umumi, hizmet ve hususi pasaport sahiplerinin Rusya vizesi alması gereklidir. Ancak diplomatik pasaportu olan Trük vatandaşlarının 90 günü aşmayacak seyahatler için vize almalarına gerek olmamaktadır.

Rusya Federasyonu; bordo, hususi ve hizmet pasaportlarına sahip olan Türk vatandaşlarını vize sürecine tabi tutar. Bu nedenle Rusya’ya herhangi bir amaçla seyahat gerçekleştirecek Trük vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Rusya vizesi sahibi olmaları gerekmektedir. Rusya Konsoloslukları aracılığı ile gerçekleştirilen vize alım süreci dışında konsolosluklar Türkiye’de oturma izni olan yabancılara da vize hizmeti sağlayabilmektedir. Rusya’nın vermekte olduğu vizeler ise çalışma vizesi, eğitim vizesi, özel vize, transit vize gibi farklı amaçlar için verilen vizelerdir. Genel olarak vize süresi 15-90 gün arasında değişmektedir. Transit vize ise uçak yolculukları için 3 gün, tren ve karayolu yolculukları için maksimum 1 gün olarak verilmektedir. 24 saatin altında havaalanında bekleme süresinde ise vize alınmasına gerek yoktur.

Rusya Vizesi Örneği

Rusya Vizesi Örneği

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’ya vize var mı?Sorusuna evet cevabı alındıktan sonra en çok merak edilen ikinci soru vizenin nasıl alınacağıdır. Rusya vizesine şahsi olarak Rusya Konsolosluğu aracılığı ile başvurulabileceği gibi aynı zamanda aracı şirketler aracılığı ile de vize başvurusu kolaylıkla yapılabilmektedir. Gerekli olan tüm evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmesi halinde Rusya Konsolosluğu seyahat için uygun olup olunmadığına karar vererek vize işlemlerini gerçekleştirir. Teslim edilen belgelerin tamamen doğru, tutarlı ve eksiksiz olması bu açıdan da oldukça önemlidir. Teslim edilen belgelerde herhangi bir yanlışlık ya da eksiklik olduğunda ise vize direkt reddedilebilmekte ya da süreç tekrarlanarak oldukça uzun zaman içerisinde tamamlanmaktadır.

Rusya Konsolosluğu vize verme işleminde kişilerin Rusya’dan bir davetiye sahibi olmasını şart koşmaktadır. Başvurulan vizenin türüne göre davetiyenin çeşidi veya kabul edilip edilmeyeceği belirlenirken davetiye alma süreci de bir ay kadar sürebilmektedir. Rusya vizesi için gerekli evraklar başvurulan vizenin türüne göre değişim göstermektedir. Ayrıca bazı özel durumlarda başvuru sonrasında konsolosluk kişiden ek belge talebinde bulunabilmektedir. Bu belgelerin de en kısa süre içerisinde eksiksiz olarak hazırlanıp konsolosluğa teslim edilmesi vize sürecine olumlu etki etmektedir.

Rusya Vizesi İçin Gerekenler Nelerdir?

Rusya’ya vize var mı? Sorusundan sonra Rusya vizesi için gereken evraklarla vize başvurusu yapılmaktadır. Başvuru için gerekli evraklar ise

  1. Rusya vize başvuru formu
  2. En az 6 aylık daha geçerliliği olan pasaport
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  4. 2 tane(35×45) beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf
  5. Yabancı uyruklu kişiler için TC oturma izni belgesi
  6. Voucher Belgesi

Bu belgeler genel belgeler olmakla birlikte başvurulan vizeye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca vize başvurusunda ücret de ödenmektedir. Ödenen ücret başvurulan dönem ve başvuru yapılacak vize türüne göre değişmektedir. Vize için tüm belgeler eksiksiz olarak verildikten sonra vizenin çıkma süresi ortalama olarak 4-15 gündür. Seyahat tarihi de göz önüne alınarak başvurunun seyahatten en az 3 hafta öncesinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca Rusya’ya acil olarak seyahat etmesi gereken kişiler için verilen Express vize, yaklaşık olarak 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.