Türkmen Vatandaşlarına Rusya Vizesi

Türkmen Vatandaşlarına Rusya Vizesi

Resmi adı Rusya Federasyonu olan Rusya Kuzey Avrasya bölgesinde kalan bir ülkedir. Federal Yarı Başkanlık yönetim şekli ile yönetilen ülkeye Türk vatandaşları da dahil olmak üzere girmek isteyen bütün yabancı ülke vatandaşları vize almak zorundadır. Yabancı ülke vatandaşları gibi Türkmen vatandaşlarına Rusya vizesi almak için giriş yapmadan önce muhakkak Rusya Federasyonu Konsolosluklarına ya da yetkili makamlarına başvurarak vize almak zorunludur. Yabancı ülke vatandaşlarının Rusya Federasyonunda geçici olarak kalma süresi vizede belirtilen süre ile sınırlıdır. Bu sürenin üzerinde kalmak yasaktır. Bağımsız Devletler Topluluğu yani Ermenistan, Kazakistan, Azerbaycan,  Özbekistan, Beyaz Rusya, Tacikistan, Ukrayna, Kırgızistan ve Moldova ülkeleri vatandaşlarına Rusya Federasyonuna vizesiz giriş hakkı verilmiştir. Vizesiz girişler de sınırsız kalmak mümkün değildir. Özel durumlara haricinde yabancı ülke vatandaşları Rusya Federasyonunda en fazla 90 gün kalabilirler. Özel durumu olanların da bu durumu belgelendirmeleri ve ona göre vize almaları gereklidir.

Vize Almak Zorunda Olan Yabancı Ülkeler

Bağımsız Devletler Topluluğu ile ilişkili olduğu halde Türkmenistan ve eski üyelerinden Gürcistan vatandaşlarından Rusya vize istenmektedir. Türkmen vatandaşlarına Rusya vizesi alınarak ülkeye giriş çıkış yapabilirler. İran’a da vize ile girmek zorunda olan Türkmenler Ermenistan’a vizesiz giriş ve çıkış yapabilmektedirler. Türkiye’de yaşayan Türkmenistan vatandaşlarına Rusya vizesi için acenteler aracı olmaktadır. Rusya Federasyonu eski Sovyet devletleri arasında sadece Gürcistan ve Türkmenistan’dan vize istemektedir. Bundan dolayı ülkemizde yaşayan Türkmenlerin Rusya davetiyesi ve Rusya vizesi alabilmeleri için yardımcı olan acenteler vardır. Rusya’ya gitmek isteyenlerin bu acenteler vasıtası ile Rusya vizesi almak oldukça kolay olmaktadır.

Ülkemizde çalışan veya okuyan çok sayıda Türkmenistan vatandaşı bulunmaktadır. Bazılarının ülkemizde oturmak için ikamet tezkeresi varken bazılarının olmayabiliyor veya ikamet tezkeresinin süresi bitmiş olabiliyor. Bu durumda olanlara da yardımcı olup vize almaları sağlanmaktadır. Bu durumda olan Türkmen vatandaşlarına Rusya vizesi alırken sadece süresi uzamış oluyor başka bir sıkıntı yaşanmıyor. İkamet tezkeresi olmayan veya süresi bitmiş olan Türkmenlere Rusya vizesi 10 gün içinde alınmaktadır. Genellikle 15 günlük olan bu vizenin ücreti yaklaşık olarak 170 dolar’dır.

Ülkemizde ikamet tezkeresi almış olarak yaşan yabancı ülke vatandaşları her ülkeye vize başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir. Oturma belgesi olan bir Türkmen Rusya’ya gitmek istediğinde belgelerini hazırlayıp Rusya Konsolosluğuna başvur yapması yeterlidir. Başvuruyu bizzat yapabileceği gibi kargo veya acenteler vasıtası ile de yapabilir. 5 gün içerisinde Türkiye’den Rusya Federasyonuna Turist vizesi alınabilmektedir. Bu işlemlerin maliyeti ortalama 170 dolar olup kısa birkaç işlem ile neticelendirilmektedir.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya’ya giriş vize çeşitleri, Turistik Vize, Ticari Vize, Konuk (Özel) Vize, Transit Vizesi, Aile Üyesi Vizesi, Eğitim Vizesi, Çalışma Vizesi, Tedavi Vizesi, Diplomatik Vize, İnsani Amaçlı Vize, Mülteci Vizesi olmak üzere farklılık göstermektedir. Her vize için farklı evraklar istenebilse de ortak olarak istenen belgeler şunlardır:

  • Seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 6 aylık geçerliliği olan, yırtık veya yıpranmamış, Rusya Vizesinin yapıştırılması için en az 2 tane boş vize sayfası Pasaport
  • Arka fonu  beyaz ve 6 aydan eski olmayan 3 adet fotoğraf
  • Rusça olarak doldurulmuş Başvuru Formu
  • Türkiye oturma izninin aslı (Varsa)
  • Voucher (Volçır) Yabancı Turistik Kabul Belgesi
  • Rusya’daki Tur Öperatörü Tarafından  Alınmış Garanti Mektubu
  • Rusya Federasyonunda Geçerli Seyahat Sağlık sigortası
  • Bazı durumlarda ayrıca HİV enfeksiyonunun bulunmadığına dair sertifika
  • Özel durumlarda ekstra belgeler istenip mülakat talep edilebilmektedir.
4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.