Ukrayna’da Çalışma İzni Olanlar İçin Oturma Vizesi (D Tipi)İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ukrayna çalışma vizesi sahipleri Ukrayna seyahati öncesinde, Ukrayna’da Çalışma İzni olanlar için Oturma Vizesi (D Tipi) almaları gerekmektedir. 90 günden fazla içerisinde ülke topraklarında bulunacak olan çalışma vizesi sahipleri, başvuru işlemlerini Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nde ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirebilecektir. Dileyen Ukrayna çalışma vizesi sahipleri, mevcut vizelerini alırken başvurularını Marina Vize Başvuru Merkezi Acentesi ile yapmamış olsa dahi yapacakları yeni başvuruda acentemizle irtibata geçerek başvuru hizmeti alabilirler. Acentemiz'den başvuru hizmeti alan müşterilerimiz çok karmaşık ve uzun sürecek Ukrayna’da Çalışma İzni olanlar için Oturma Vizesi (D Tipi) 2020 yılı başvuru işlemleri ve evrak temini ile uğraşmadan, başarısız denemelerde bulunmadan ve Ukrayna Konsolosluğu’na uğramadan onay alabilecekler.

Ukrayna’da Çalışma İzni Olanlar İçin Oturma Vizesi (D Tipi) Nasıl Alınır?

Ukrayna’da Çalışma İzni olanlar için Oturma Vizesi (D Tipi) başvurusu gerçekleştirecek adaylar, şahsi ya da acentemiz aracılığı ile başvuru yapacağını kararlaştırdıktan sonra izlenecek yönteme göre işlemlerini sürdürecektir.

 • Başvuru işlemlerinin yapılabilmesi için Ukrayna Büyükelçilik/Konsolosluk binalarına gelinmelidir. Acentemiz başvuru işlemlerini Ukrayna Konsolosluğu’nda gerçekleştirmektedir.
 • Ukrayna’da Çalışma İzni olanlar için Oturma Vizesi (D Tipi) işlemleri başlatılabilmesi için davetiye gerekmektedir. Ukrayna Büyükelçilik/Konsolosluğa gitmeden önce davetiye edinilmelidir. Davetiye temini için gerekli yazışmalar müşterilerimiz için acentemiz tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • Ukrayna’da Çalışma İzni olanlar için Oturma Vizesi (D Tipi) ücreti yatırılırken Express vize talebinize göre değişecek tutarlarda belirlenen ücreti Konsolosluk/Büyükelçilik yetkili birimlerine yatırmanız gerekmektedir. Acentemiz tarafından talep edilen ücret içerisinde Konsolosluk harcı ve diğer konsolosluk harcamaları dahil olarak hesaplanmaktadır.
 • Başvuru tipine göre değişen süreler içerisinde 45 günlük geçici Ukrayna vizesi çıkmaktadır.
 • 45 günlük geçici vize alındıktan sonra bu vize ile birlikte Ukrayna OVIR kurumuna müracaat edilmelidir. Bu kuruma yapılan başvuru incelendikten sonra başvuru sahibine oturma izni pasaportu verilmektedir.
 • Verilen pasaport, davetiye alan kişini bağlı olduğu muhtarlık tarafından onaylanarak yeniden OVIR kurumuna yönlendirilmektedir.
 • OVIR kurumuna vize ücreti ödendikten sonra yapılacak inceleme sonucu 1 yıl boyunca Ukrayna oturma iznine sahip olursunuz.
 • Oturma izninizi ilk yıl sonunda 1 yıl, ikinci yıl sonunda 3 yıl olmak üzere toplam 5 yıla çıkarma hakkınız bulunmaktadır.

Ukrayna’da ikamet eden ve size yardımcı olabileceğinden bahseden kişilerden uzak durulmalı, dolandırılmamak için acentemiz gibi yetkili acenteler aracılığı ile başvurular gerçekleştirilmelidir.

Ukrayna’da Çalışma İzni Olanlar İçin Oturma Vizesi (D Tipi) Kaç Günde Çıkar?

Ukrayna’da çalışma izni olanlar için oturma vizesi (D Tipi) çıkma süresi iki aşamalı olarak gerçekleşmektedir.

 • İlk aşama 45 günlük geçici Ukrayna Vizesidir. Bu vize türü için geçen süre Express vize başvurusunda bulunursanız 3 gün, normal başvurular için 1 ay olacaktır.
 • İkinci aşama ilk OVIR kurumuna gidişinizde geçecek süredir. Bu kurumda yapılan inceleme işlemleri için 7 gün beklemeniz gerekmektedir.
 • Üçüncü ve son aşama ise muhtarlık onayından sonra tekrar gidilen OVIR kurumunda gerçekleştirilen işlemlerde geçen süredir. 4 – 6 hafta inceleme süreci sonunda oturma izninizi alabildiğiniz gibi Express talebinde bulunarak 2 iş günü içerisinde işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Başvuruda ihtiyacınız olacak Ukrayna’da Çalışma İzni olanlar için Oturma Vizesi (D Tipi) gerekli evraklar;

 • Çalışma izin belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • 2 adet 35 mm x 45 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf,
 • Pasaport,
 • İmzalı ve kaşeli davet eden firmanın antetli kağıdına yazılmış davetiye,
 • Davetiyeye imza atan şirket yetkilisinin iletişim adresleri ve ikametgâh belgesi,
 • Türkiye’den alınacak ikametgâh belgesi (Apostil tasdik şerhli),
 • Sabıka kaydı (Apostil tasdik şerhli),
 • Bulaşıcı hastalık bulunmadığına, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olunmadığını gösterir sağlık raporu (Apostil tasdik şerhli)

temin edilerek başvuru esnasında kullanılacaktır. Yoğun prosedüre sahip bu işlemler için acentemiz'den Ukrayna’da Çalışma İzni olanlar için Oturma Vizesi (D Tipi) danışmanlığı alarak kolaylıkla işlemlerinizi sonuçlandırabilirsiniz. Marina Vize Başvuru Merkezi Acentesi aracılığı ile tüm evraklar eksiksiz olarak temin edilecek olup, eksik bir işlem kalmadan problemsiz bir şekilde oturma izninizi alabileceksiniz.

4.8 / 5 (226 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.