Ukrayna Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ukrayna Öğrenci Vizesi Türkiye'den özellikle üniversite eğitimi için Ukrayna'ya giden Türk vatandaşlarına verilen vizedir. Son yıllarda Türkiye ile Ukrayna arasında eğitim dolayısıyla karşılıklı olarak çok fazla öğrenci alış-verişi olmuş, Türk vatandaşları için Ukrayna eğitim kurumları oldukça cazip hale gelmiştir. Hatta son dönemlerde sadece üniversite öğrenimi için değil ortaöğrenim için dahi Ukrayna Vizesi alındığı görülmektedir. Ukrayna Öğrenci Vizesi 2020 alınabilmesi için bütün prosedürler Marina Vize Başvuru Merkezitarafından en kısa sürede tamamlanarak yüzde yüz müşteri memnuniyeti çerçevesinde vizenin temin edilmesi sağlanmaktadır. Vize için gerekli belgelerin Ukraynaca ‘ya çevrilmesi ve gerekli Ukraynaca yazışmaların yapılması da acentemiz tarafından yapılmaktadır. Müşterilerimiz sadece belgelerin imza aşamalarını gerçekleştireceklerdir.

Ukrayna Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Ukrayna Öğrenci Vizesi vize başvurusu için istenen en temel evrak Ukrayna'da hangi eğitim kurumuna gidilecekse o kurumdan bizzat kişinin adına düzenlenmiş resmi davet yazısıdır. Eğitim kurumundan kişi adına herhangi bir davet mektubu gelmemişse hiçbir şekilde öğrenci vizesinin alınabilmesi mümkün değildir. Tamamı acentemiz tarafından başvuru sahibi adına yapılacak olan Ukrayna öğrenci vizesi başvuru aşamaları şu şekildedir:

 • Ukrayna'da hangi eğitim kurumuna başvurulacaksa o denklikte bir eğitim kurumundan davetiye gelmesi gerekmektedir. Lisans eğitimi için gidilecekse bir üniversiteden, ortaöğretim eğitimi için gidilecekse herhangi bir liseden davetiye gelmelidir.
 • Resmi davet yazısı kişiye ulaştıktan sonra başvuru sahibi adına düzenlenen Ukraynaca yazılmış ve başvuru sahibi tarafından bizzat imzalanmış başvuru formu ibraz edilmelidir. (Gerekli olan belge acentemiz tarafından sağlanacaktır)
 • Ukrayna öğrenci vizesi için, vize bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerliliği bulunması gereken pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Ukrayna Öğrenci Vizesi vize işlemleri bir sonraki aşamada, kişinin en son mezun olduğu eğitim kurumundan aldığı diploma ve transkript gereklidir. Bu evrakların apostil yapılması (belgenin gerçekliğinin tasdik edildikten sonra Ukrayna'da kullanılmasını sağlayan belge onay sistemi) çok önemlidir. Apostil yapılmayan evrakların varlığı vizenin reddine yok açar
 • Öğrencinin kimlik bilgileri ve pasaport numarası Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilir ve Ukrayna Öğrenci Vizesi vize ücreti yatırılır. (ücret bilgisi acentemizden başvuru sahibine ayrıntısıyla açıklanacaktır)
 • Vize işlemleri en geç 10 iş günü içerisinde tamamlanır ve ilgili vize başvuru sahibine teslim edilir. Vizenin alınmasının ardından Ukrayna'ya 15 Ağustos 15 Kasım arasında giriş yapılabilir. Kayıt işleminin ardından oturma izinleri de ivedi olarak alınmalıdır. Oturma izni eğitim süresi kaç yıl olacaksa o süre için bir seferde alınır. Her yıl tekrarlanmasına gerek yoktur. Sadece başvuru sahibi bir yıl içerisinde en az bir kez Türkiye'ye geri dönüş yapmalıdır.

 Ukrayna Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Acentemizde Ukrayna Öğrenci vizesinin alınma süresi 3-10 iş günüdür. Evrakların hepsinin tam istenildiği şekilde tarafımıza ibraz edilmesinin ardından ortalama 1 hafta içerisinde vize başvurusu sonuçlanmaktadır. Ukrayna Öğrenci Vizesi gerekli evraklar:

 • Ukrayna'daki eğitim kurumundan başvuru sahibine gelen davet mektubu
 • Son bitirilen okul diploması aslı (apostil yapılmış biçimde)
 • Son bitirilen okuldan alınan transkript (apostil yapılmış biçimde)
 • Sağlık raporu (heyet raporu olmalıdır ve apostil yetkisine sahip bir hekim tarafından düzenlenmesi)
 • Aids (HIV testi raporu) (apostil yapılması gerekli değildir, son 3 ayda alınmış olmalıdır)
 • Nüfus müdürlüğünden alınacak olan formül A belgesi (formül A belgesi nüfus kayıt örneği değildir. Nüfus müdürlüğüne vize için Formül A belgesinin istenildiği belirtildiği takdirde gerekli belge verilecektir)
 • 10 adet vesikalık fotoğraf (arka fon beyaz olmalıdır)
 • Seyahat sigortası (acentemizden yönlendirme yapılacaktır)
 • Vize harcı
 • Pasaport (en az iki sayfası boş olmalı ve vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay kullanım süresi olmalıdır)

Belgeler konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Apostillerin noter tarafından yapılmış olmaması gerekmektedir. Kaymakamlık, valilik, eğitim kurumu, sağlık kurumu apostil yetkisine sahip kişiler tarafından yapılmış olmaları gerekmektedir. Ayrıca bütün evraklar yeminli bir tercüman tarafından Ukraynacaya çevrilmiş olmalıdır. Ukrayna Öğrenci Vizesi vize danışmanlığı Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından en iyi şekilde müşterilerine sağlanacaktır.

4.8 / 5 (154 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.