Ukrayna Vatandaşı ile Evli Olanlar İçin Oturma Vizesi (D Tipi) İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ukrayna vatandaşı ile evli olan Türk vatandaşları için Ukrayna Hükümeti, evlilik gerçekleştiği gibi oturma izni vermemektedir. Evlilik gerçekleştirildikten 2 yıl sonra Ukrayna vatandaşı ile evli olanlar için oturma vizesi (D Tipi) başvuruda bulunulabiliyor. 2016 yılında Ukrayna vatandaşı ile evli olanlar için oturma vizesi (D Tipi) 2020yılında başvurulabiliyor. Başvurular için yetkili akredite kurumlar Ukrayna Ankara Büyükelçiliği ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Yetkili kurumlara şahsi yollarlar oturma vizesi başvurusunda bulunulabileceği gibi Marina Vize Başvuru Merkezi Acentesi aracılığı ile başvuru yolu açıktır. Zorlu geçen bu süreçte acentemiz müşterimiz adına tüm prosedürleri kolaylaştırarak yerine getiriyor. Eşi ile müşterimizin bir an önce kavuşması için gerekli tüm özveri ile çalışan acentemiz ile iletişime geçerek oturma vizesi taleplerini iletebilirsiniz.

Ukrayna Vatandaşı ile Evli Olanlar İçin Oturma Vizesi (D Tipi) Nasıl Alınır?

Dilerseniz acentemiz tarafından sizin adınıza gerçekleştirilecek, dilerseniz şahsi olarak gerçekleştireceğiniz Ukrayna vatandaşı ile evli olanlar için oturma vizesi (D Tipi) başvurusu, nikah işlemlerinden 2 yıl sonra gerçekleştirilecektir. Bu zamana kadar geçen süre içerisinde Türkiye vatandaşı olan eş, eşini ziyaret için Ukrayna özel ziyaret vizesi alacaktır. Nikah işlemlerinin üstünden 2 yıl geçtikten sonra Ukrayna vatandaşı ile evli olanlar için oturma vizesi (D Tipi) işlemleri başlatılabilir. İşlemlerin başlatılabilmesi için gerekli evrakların temin edilerek istenen başvuru adımlarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Ukrayna’daki işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereken Ukrayna seyahatini gerçekleştirmek için Ukrayna özel ziyaret vizesi alınarak seyahat gerçekleştirilmelidir.
 • Ukrayna vatandaşı eşin ikametgahına kayıt yaptırılmalıdır.
 • Ukrayna vatandaşı eşin ikamet ettiği bölge ile ilgilenen Ukrayna Vatandaşlık, Göçmenlik ve Özel Kişiler Kayıt Bürosu’ndan Göçmenlik İzin Belgesi alınmalıdır.
 • Ardından Türkiye’ye geri dönülerek Ukrayna Konsolosluk/Büyükelçilik yetkililerine Ukrayna vatandaşı ile evli olanlar için oturma vizesi (D Tipi) ücreti ödendikten sonra uzun süreli oturma vizesine Göçmenlik İzin Belgesinin aslı ile başvuruda bulunulacaktır.
 • Alınan vize ile Ukrayna’ya giriş yapıldıktan en geç 5 iş günü sonrasında, Ukrayna vatandaşı eşin ikamet ettiği bölge ile ilgilenen Ukrayna Vatandaşlık, Göçmenlik ve Özel Kişiler Kayıt Bürosu’na gelerek oturma izin belgesine başvuruda bulunulacaktır.
 • Yapılacak inceleme sonunda talep edilen oturma izni verilerek, pasaporta verilen oturma izniniz işlenecektir. Ukrayna’ya yapacağınız giriş-çıkış işlemlerinde pasaport tek başına yeterli olmayıp, oturma izninizi de yanınızda bulundurmanız gerekecektir.

Ukrayna Vatandaşı ile Evli Olanlar İçin Oturma Vizesi (D Tipi) Kaç Günde Çıkar?

Marina Vize Başvuru Merkezi Acentesi aracılığı ile tüm bu karmaşık prosedürleri kolay bir şekilde hallederek, kısa zaman içerisinde Ukrayna vatandaşı eşiniz ile kavuşmak istemez misiniz? Cevabınız evet ise hemen acentemizle iletişime geçerek Ukrayna vatandaşı ile evli olanlar için oturma vizesi (D Tipi) danışmanlığı almaya başlayabilirsiniz. Acentemiz sizin adınıza gerekli tüm evrakları temin ederek başvuruda bulunacaktır. Ukrayna vatandaşı ile evli olanlar için oturma vizesi (D Tipi) gerekli evraklar standart Ukrayna Vizesinden farklıdır her başvuru aşamasında farklı evraklar talep edilecektir. Ukrayna vatandaşı eşin ikametgahına kayıt yaptırdıktan sonra Göçmenlik İzin Belgesi başvurusunda bulunmak için;

 • Dilekçe,
 • Pasaport fotokopisi,
 • 35 mm x 45 mm ebatlarında 2 adet beyaz arka fon üzerine çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 • Ukrayna vatandaşı eşin ikametgahına yapılan kayıt belgesi,
 • Türkiye’den alınan ikametgâh belgesi (Apostil tasdik şerhli),
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evlilik cüzdanı Türkiye’de verildi ise Apostil tasdik şerhli),
 • Bulaşıcı hastalık taşınmadığına, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olunduğuna dair sağlık raporu (Apostil tasdik şerhli),
 • Sabıka kaydı (Apostil tasdik şerhli)

evrakları gerekmektedir. 1 haftalık inceleme sonrasında izin belgesi alınabilmektedir. Türkiye’den uzun süreli oturma vizesi alındıktan sonra Ukrayna’ya giriş yapılarak, 5 iş günü içerisinde oturma izin belgesine müracaat edilebilmesi için;

 • Dilekçe,
 • Pasaportun tüm sayfalarının fotokopisi,
 • Göçmenlik İzin Belgesi fotokopisi,
 • Harç ödendi dekontu,

evrakları gerekecektir. Başvurudan 1 hafta sonra Ukrayna oturma izni verilmektedir. Nikah işleminden 2 yıl sonra gerçekleştirilen oturma iznine ulaşmak için toplamda 30 iş günü zaman gerekecektir.

4.8 / 5 (163 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.