Yeşil Pasaporta Rusya Vize İstiyor Mu?

Yeşil Pasaporta Rusya Vize İstiyor Mu?

Ülkeler arasındaki seyahatlerde bir zorunluluk olan vize anlaşmalar gereğince istenmeyebilmektedir. Rusya ile ülkemiz arasındaki seyahatlerde de benzer bir durum söz konusudur ve yolculardan vize talep edilmemektedir. Rusya ile ülkemiz arasında seyahat eden kişilerin pasaport türleri farklı olabilmektedir. Bu türlerden bazıları bir takım avantajlar sağlamakta ve ülkeler söz konusu avantajlara göre bazı pasaport türlerine sahip olan kişilerden vize istememektedir. Bu pasaport türlerinden bir tanesi de yeşil pasaporttur ve insanlar Rusya tarafından buna bir ayrıcalık tanınıp tanınmadığını merak etmektedir. Yeşil pasaporta Rusya vize istiyor mu sorusu da buna bağlı olarak sıklıkla insanlar tarafından sorulmaktadır.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir, Avantajları Nelerdir?

Normal kişilere verilen pasaport bordo renklidir ve bunun farklı bir avantajı yoktur. İsteyen herkes bordo pasaport alabilmektedir. Fakat yeşil pasaportta durum bu şekilde olmayıp daha farklıdır. Bu pasaport türü ile ilgili söylenen en genel ifade devlet memurlarına verildiği yönündedir. Fakat bu eksik bir tanımlamadır. Çünkü devlet memuru olan herkes bu pasaportu alamamaktadır. Yapılan araştırmalara göre devlet memurlarının sadece %5’lik bir kısmının bu pasaportu almak için gerekli şartları taşıdığı belirtilmektedir. Bu pasaportun verildiği kişiler şunlardır:

  • TBMM eski üyelerine
  • 1, 2 ve 3. derecede bulunan devlet memurlarına
  • Yukarıdaki derecelerden emekli olan kamu görevlilerine
  • Aktif görevde olan belediye başkanlarına
  • Devlet sporcularına
  • İhracat yapan bazı iş adamlarına.

Yukarıdaki kişilere verilen yeşil pasaportun vize konusunda bir takım avantajlar sağladığı bilinmektedir. Söz konusu avantajlar arasında maalesef Rusya bulunmamaktadır. Yeşil pasaporta Rusya vize istiyor mu şeklindeki sorunun cevabı da buna bağlı olarak hayırdır. Yani kişiler yeşil pasaport sahibi olsalar dahi mecburen vize almak zorundadır.

Yeşil pasaport en fazla 5 yıl için alınabilmekte ve bir takım ayrıcalıklara sahiptir. Söz konusu ayrıcalıklar dolaşım gücüyle ilgilidir. Dünyada yer alan ülkelerden 160 tanesi bu pasaporta sahip olan yolculardan vize istememektedir. Söz konusu durum çok büyük bir avantajdır ve bu pasaportun ne kadar güçlü olduğunu göstermesi açısından da önemlidir. Bordo pasaport sahipleri için bu rakam 100 civarında iken farklı ülke pasaportlarında ise durum ülkelere göre değişmektedir. ABD pasaportu 174 Rus pasaportu ise 105 ülkeye vizesiz gidebilme hakkına sahiptir.

Yeşil Pasaport ve Rusya ile Yapılan İkili Anlaşmalar

Rusya ile Türkiye arasındaki 30 günü aşmayan seyahatler için daha önceki dönemlerde anlaşma yapılmış ve buna göre kişilerden vize istenmemesi kararlaştırılmıştı. Fakat 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya Devleti yapılan bu anlaşmayı askıya aldığını ve artık vize isteneceğini bildirmiştir. Bu tarihten itibaren de vize zorunluluk haline gelmiştir. Sadece diplomatik pasaportu olan kişilerden vize istenmemekte olup onların da yolculuk sürelerinin 90 gün aşmamaları gerekmektedir.

Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin bundan dolayı vize alması gerekmektedir. Vize almak için ise Rusya Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru için kişilerin bizzat oraya gitmelerine gerek olmayıp aracı kurumlarla da yapılması söz konusudur. Dolayısıyla da insanların kolay bir şekilde vize almaları mümkündür. Bunun için gerekli olan belgelerin hazırlanması ve ilgili prosedürün takip edilmesi yeterlidir. Bunlar dışında ise sadece beklemek ve işlemlerin tamamlanmasının beklenilmesi gerekmektedir. Burada bahsedilen işlemler her renkten pasaport için zorunludur. Yeşil pasaporta Rusya vize istiyor mu diye soran kişilerin de belirtilen işlemleri yapması gerekmektedir.

4.90 / 5 (418 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.