İspanya Ticari Vize Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

İspanya Ticari Vize Genel Bakış

İspanya Vizesi Genel Bilgi

İspanya seyahatini gerçekleştirmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İspanya vizesi uygulanır. Resmi pasaport sahipleri ise 90 günden daha az olan seyahatleri için vize uygulamasına tabi değildirler. Resmi pasaporttan kasıt Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (kırmızı veya siyah) pasaportlardır. Bununla birlikte resmi pasaport sahiplerinin de vize uygulamasına tabi oldukları durumlar söz konusudur. 90 günü aşan seyahatlerde resmi pasaport sahipleri de İspanya vizesi almadan İspanya’ya seyahat gerçekleştiremezler. 90 günü aşan seyahatler eğitim amaçlı, çalışma amaçlı, oturma amaçlı veya aile birleşmesi amaçlı olabilir. Bütün bu amaçlara göre yapılan vize başvurularının gereklilikleri farklı olsa da hepsi Ulusal İspanya Vizesi kapsamına girmektedir. Bu vizeye de uzun süreli seyahat etmek isteyen herkes başvuruda bulunmak zorundadır.

90 günü geçmeyen İspanya seyahatleri için başvuru yapan bordo pasaportlu Türk Vatandaşlarına Schengen vizesi verilir. Schengen vizesinin süresi ilk başvuruda bir haftadır. Devam eden seyahatlerde ise Schengen vizesi süresi uzatılır. Schengen vizesi Avrupa Birliği ülkelerince imzalanan bir serbest seyahat anlaşmasına dayanmakta olup Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına 90 günden kısa seyahatlerinde 26 ülkeyi gezme imkanı sunar. Schengen vizesi şartı ise oldukça basittir. Schengen vize sahibi seyahatine vizeyi aldığı ülkeden başlayarak tek bir vize ile Schengen üyesi 26 ülkeye seyahat edebilir. İspanya vizesi başvurusu ise Vize Merkezleri ve Seyahat veya Turizm Acentelerine yapılmaktadır.

90 günü geçen seyahatler için bir istisna bulunmamaktadır. Resmi pasaport sahibi ve yeşil pasaport sahibi herkes bu vizeyi almakla yükümlüdür. Aynı şekilde seyahatin kalıcı olup olmaması da önemli değildir. Kalıcılık durumu yalnızca İspanya vizesi sahiplerinin olanaklarını genişletip daraltır. Örneğin bazıları eğitim için vize başvurusunda bulunurken çalışma iznine de başvurabilir. Vize başvurusunun yeri ise amaca göre farklılık göstermemektedir. Vize başvurusu İspanya Konsolosluğuna veya İspanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Gerekli evrakların eksiksiz olarak teslim edilmesi ile başvuru süreci başlatılır. Yetkili merciinin sonucu ile biter. Vize başvurusunun sonucu en geç 15 gün içinde tamamlanır. Ancak yetkili kurum bu süreyi uzatma hakkına da sahiptirler.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 İspanya Ankara Büyükelçiliği

Abdullah Cevdet Sok., No: 8, 06680, Çankaya / ANKARA
Telefon: (312) 438 03 92
Faks: (312) 439 51 70

emb.ankara@maec.es


 İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

Karanfil Aralığı Sok. ,No: 16 , 1.Levent, 80620, Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon: (0212) 270 74 10
Faks: (0212) 270 74 84, Vize: (212) 245 26 24
cog.estambul@mae.es

Ülke Bilgileri

Resmi Adı İspanya
Bayrak
Başkent Madrid
Nüfus 46,57 Milyon
Yüzölçümü 505.990 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 3.27 Trilyon Euro
Enflasyon %0
İşsizlik Oranı %8,2
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu +34
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.