Malta Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Malta Vizesi Genel Bakış

Malta Vizesi Genel Bilgi

Malta’ya seyahat etmek amacında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Malta vizesi sahibi olmak zorundadır. Ancak 90 günü geçmeyen resmi pasaport sahiplerinin Malta vizesi almasına gerek bulunmamaktadır. Yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaportlar resmi pasaport kategorisindedir. Bu pasaportların geçerlilik süresi seyahatin dönüşünden en az üç aydan daha uzunsa, pasaport 10 yıldan daha eski değilse ve son olarak pasaportta iki adet boş sayfa mevcutsa Malta vizesine başvurma zorunluluğu bulunmadan Malta’ya seyahat edebilmektedirler. Bununla birlikte 90 günden daha uzun süreli seyahat edecek olan kişiler, seyahatlerinin Malta’da kalıcı olup olmaması fark etmeksizin Malta vizesi başvurusunda bulunmakla yükümlü olmaktadırlar.

Resmi bir pasaport (yeşil, kırmızı, gri, siyah) sahibi olmayan kişilere verilen pasaport Bordo (Umuma Mahsus) pasaporttur. Malta vizesi başvurusunda bulunmak için bu tür bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. 90 günden daha az süreli olan seyahatlerde bordo pasaport sahipleri Malta vizesi başvurusunda bulundukları zaman kendilerine bir Schengen vizesi verilmektedir. Bu Schengen vizesi 26 ülkede seyahat yapmak serbest olmaktadır. Avrupa Birliği bünyesinde imzalanan bu vizeye sahip olabilmek için yapılan başvurular Malta Konsolosluğu tarafından yetki verilen Vize Merkezleri ve Seyahat veya Turizm Acentelerine yapılmaktadır. Schengen vizesi ile seyahat ederken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da seyahatin başlangıç yerinin vizenin alındığı ülke olmasıdır. Yani bu durumda Schengen vize sahibi kişiler seyahatlerine Malta’dan başlamak durumundadır.

90 günden daha uzun süreli seyahatlerde ise, seyahatin kalıcı olup olmaması fark etmeksizin herkesin Malta vizesi sahibi olması gerekmektedir. Burada resmi pasaport avantajı önemini kaybetmektedir. Söz konusu vize çalışma vizesi, eğitim vizesi veya çalışma vizesi olabilmektedir. Bu tür vizelerin hepsinin başvurusu Malta Büyükelçilerine veya Malta Konsolosluklarına yapılmaktadır. Vize başvuruları gerekli evrakların teslim edilmesi ile başlar ve incelemenin tamamlanması ile sona erer. Gerekli inceleme 15 gün içinde tamamlanır. Ancak gerekli görüldüğü durumda Malta Konsolosluğu bu süreyi uzatma hakkına sahiptir. Bu incelemeler kişiden ek bir belge talebi ile sonlanabilir. Onun için vize başvurusunun son anlara kadar bekletilmemesi önerilir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Malta Ankara Büyükelçiliği

Mahatma Gandhi Caddesi No. 56, Gaziosmanpaşa 06700
 : +90 (312) 4463547
 : +90 (312) 4463548
 : +90 (312) 4464130
 : mwankara@kln.gov.my

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Malta Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Valetta
Nüfus 514.564
Yüzölçümü 316 km²
Para Birimi Euro
Milli Gelir 18,97 milyar
Enflasyon 1.00
İşsizlik Oranı 0
Yaşam Süresi 82,45 yıl
Telefon Kodu +356
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.