2021 yılının Türkiye’de satılan en pahalı uçak bileti ne kadar?

2021'in ilk 6 ayında Türkiye'de satılan en pahalı uçak bileti belli oldu.

Online uçak ve otobüs bileti platformu Turna.com’un, 2021’in ilk 6 ayının verileriyle hazırladığı seyahat raporuna göre; evli çiftler tatil rotalarını vizesiz ve karantina şartı olmayan Maldivler’e çevirdi. Devam eden seyahat kısıtlamaları nedeniyle, daha güvenli ve farklı seyahat alternatiflerini değerlendiren çiftlerin ilk tercihi, Maldivler’in başkenti Malé oldu. Listeyi, Azerbaycan’ın Bakü ve Ukrayna’nın Kiev şehirleri takip etti. Çiftler, iç hatlar seyahatlerinde ise en çok İstanbul, İzmir ve Antalya’yı tercih etti.

EN PAHALI UÇAK BİLETİ: 18 BİN 409 LİRA

İlk 6 ayın en pahalı uçak bileti, İstanbul – Dubai destinasyonunda 18 bin 409 liraya satıldı. İç hatlardaki en pahalı bilet ise 2 bin 850 liraya satılan Ankara – Antalya uçuşu oldu. En ucuz yurt dışı uçak bileti; Kiev – Ankara destinasyonunda 190 liraya satıldı. En ucuz yurt içi uçak bileti ise Antalya – Adana destinasyonunda 80 liraya alıcı buldu. İç ve dış hatlarda uçak biletlerinin en pahalı olduğu ay Haziranken; en ucuz olduğu aylar iç hatlarda Şubat ve Mart, dış hatlarda ise Mart ve Mayıs oldu.

YILIN İKİNCİ YARISINDA DAHA ÇOK SEYAHAT EDİLECEK

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan online uçak ve otobüs bileti platformu Turna.com’un Genel Müdürü Dr. Kadir Kırmızı, “Uçuşlara olan talepler her geçen gün artıyor. Yılın ilk yarısındaki hareketlilik ise fazlasıyla sevindirici. Aşılama oranının yükselmesi ve uluslararası seyahat kısıtlamalarının da ülke ülke gevşetilmesiyle birlikte ikinci yarıda daha çok seyahat edileceğini öngörüyoruz” dedi.

EN ÇOK UÇULAN ROTA: İSTANBUL – İZMİR

Yılın ilk 6 ayında, iç hatlarda en çok İstanbul – İzmir arası seyahat edildi. Listeyi İstanbul – Antalya, İstanbul – Adana ve İstanbul – Trabzon destinasyonları takip etti. Dış Hatlarda Bakü listedeki birinciliğini korudu. Taşkent, Tahran, Malé ve Kiev ise listeyi takip eden şehirler oldu. 2021’in ilk yarısında, en çok Haziran ayında seyahat edildi.

İÇ HATLARDA PEGASUS, DIŞ HATLARDA THY

Yılın ilk yarısında seyahat edenler, iç hatlarda %37’lik oranla Pegasus’u tercih ederken, onu Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları (THY) takip etti. Dış hatlarda %48’lik oranla THY tercih edilirken, onu Pegasus ve SunExpress izledi. Öğrenciler dış hatlarda Bakü’yü, 65 yaşın üstündekiler ise Almanya’yı tercih etti. Öğrenciler dış hatlarda en çok Bakü, Varşova ve Priştine’ye seyahat etti. Öğrencilerin iç hatlarda en çok uçtuğu şehirler ise İstanbul, İzmir ve Antalya oldu. 65 yaşın üstündekiler ise yurt dışında Almanya’nın Stuttgart, Hamburg ve Nürnberg şehirlerini, yurt içinde İstanbul, İzmir ve Trabzon’u tercih etti.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (228 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.