AB nitelikli işçilerin çalışma izni şartlarını kolaylaştıracak

Avrupa Birliği (AB), birlik dışından nitelikli yabancı işçilerin gelmesi için 27 üye ülkede geçerli çalışma ve oturma izni şartlarını kolaylaştıracağını açıkladı.

Avrupa Komisyonu, nitelikli işçilerin çalışma izinlerini konuşmak için pazartesi günü bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda AB Komisyonu üyeleri Mavi Kart başvuru ön koşullarını kolaylaştırmak için geçici bir anlaşmaya vardığını açıkladı. Konuyla ilgili önemli bir açıklamada bulunan Komisyon Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas,"Bu anlaşma, yetenek açığı yaşanan AB'ye, yüksek vasıflı profesyonellerin iş gücüne katılmasını kolaylaştıracak modern bir yasal göç planı sağlıyor" açıklamasında bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİ MAVİ KART REFORMU YAPMAK İSTİYOR

Anlaşma ile 2009 yılında yürürlüğe giren mevcut Mavi Kart çalışma ve oturma izni için aranan asgari maaş ve sözleşme süresi koşulları kolaylaştırılacak. Komisyon, yüksek vasıflı işçilerin kabulünün önündeki engellerin hafifletilmesi için 2016 yılından bu yana Mavi Kart programında reform yapmayı hedefliyordu. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ile üye ülkelerin yeni Mavi Kart programını üzerinde uzlaşması gerekiyor. Almanya, mevcut AB Mavi Kartı için yükseköğretim diplomasının yanı sıra yıllık en az 55 bin 200 euro brüt maaş içeren iş sözleşmesi ön şartı istiyor. Fen bilimleri, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde ise en az 43 bin 56 euro yıllık ücret aranıyor.

ÇALIŞAN YABANCILARIN KALİTELERİ YENİ DÜZENLEME İLE ARTIRILACAK

Birçok Türk vatandaşı Avrupa Birliği ülkelerinden Mavi Kart alarak birlik ülkelerinde çalışıyor. Birlik çalışanların kalitesini arttırmak için yakın zamanda önemli adımla atacak. Türkiye’den her yıl önemli sayıda genç Avrupa Birliği ve ABD’de çalışmak için Yeşil ve Mavi kart alıyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (239 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.