AB Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) için geri sayım

Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyenler için yeni bir uygulama yakın zamanda yürürlüğe girecek.

 

2024 başından itibaren, AB Schengen bölgesi içinde vizesiz seyahat edebilen 60'tan fazla ülkeden gelen yolcular, seyahate çıkmadan önce AB Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) üzerinden seyahat izni almak zorunda olacaklar. Bu uygulama, ABD, Birleşik Krallık ve diğer bazı ülkelerden seyahat edenler için de geçerli olacak ve AB'ye girmeden önce 7 Euro'luk bir ücret ödemelerini gerektirecek.

2019 yılında kabul edilen ancak üç kez ertelenen bu yeni uygulama kapsamında, turistlerin Avrupa'daki belirli şehirleri ziyaret etmek için zaten ödedikleri yerel vergilere ek olarak 18 yaşından büyük her bir yolcu için 7 Euro'luk bir ücret alınacak. Ancak bu ücret, reşit olmayanlardan ve 70 yaşından büyük olanlardan talep edilmeyecek.

2024 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan bu yeni uygulama, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde turizm sektöründe maliyet artışına neden olabileceği gibi, Kanada, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Singapur, İngiltere ve ABD gibi pazarlardaki seyahatleri de olumsuz etkileyebilir.

ETIAS, vizeden muaf olan vatandaşlar için Avrupa ülkelerine seyahat ederken bir giriş şartı olarak uygulanan bir seyahat iznidir. ETIAS izni, hangisi önce gerçekleşirse, üç yıla kadar veya pasaportun süresi dolana kadar geçerlidir. Eğer yeni bir pasaport alırsanız, yeni bir ETIAS seyahat izni almanız gerekecektir.

ETIAS seyahat izniyle, kısa süreli ziyaretler için istediğiniz sıklıkta Avrupa ülkelerine girebilirsiniz. Genellikle her 180 günlük dönemde 90 güne kadar kalmanıza izin verilir. Ancak, giriş yapma garantisi vermez. Varışınızda sınır muhafızı, pasaportunuzu ve diğer belgelerinizi kontrol edecek ve giriş koşullarını karşıladığınızı doğrulamak isteyecektir.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (241 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.