AB üyeleri Schengen'i tartışıyor

Avrupa'da Schengen Sorunu ve Sınır Kontrolleri.

 

Schengen Anlaşması, Avrupa'da iç sınırların kaldırılmasını sağlayan bir mutabakattır. Ancak, kaçak göçün kontrol altına alınamaması ve vize problemleri nedeniyle bu anlaşma şu anda tartışma konusu. Almanya, Polonya ve Çekya sınırlarında kontrolleri artırarak, diğer Schengen ülkelerinin de benzer adımlar atmasına neden olabilecek bir domino etkisine sebep olabilir.

Eugenio Cusumano, Messina Üniversitesi Siyaset Bilimi Doçenti, Schengen kurallarının ulusal güvenlik tehdidi altında sınır kontrollerini geçici olarak geri getirme izni verdiğini belirtiyor. Ancak, şu anda bu durumun geniş bir yorumla kullanıldığını ve bu eğilimin popülist hareketlerin yükselmesiyle daha da popüler hale geldiğini ifade ediyor. Aynı zamanda, Alberto-Horst Neidhardt, Avrupa Politikaları Merkezi Göç Programı Başkanı, Schengen'in bu durumları ele alış biçimini "Schengen bölgesinin kırılganlığının bir başka örneği" olarak değerlendiriyor.

Bu konudaki hareketlerin bir nedeni de yaklaşan seçimler olabilir. Ülkeler, seçmenlerin göçle ilgili endişelerine yanıt vermek amacıyla sınır kontrollerini artırıyor.

Schengen Anlaşması'nın temel amacı, yurtaşların serbestçe hareket etme hakkıdır. Ancak, kamu düzeni ya da iç güvenlik tehdidi altında sınır kontrollerinin geçici olarak geri getirilmesine olanak tanıyan maddeler de bulunmaktadır. 2023'te, bu maddeden faydalanan yedi Schengen ülkesi bulunmaktadır.

Anlaşma, 1985 yılında beş ülke tarafından imzalandı ve daha sonra genişleyerek diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn'ı da içerisine aldı. Ancak İrlanda, İngiltere ile olan anlaşması nedeniyle bu gruba katılamadı. Ayrıca Bulgaristan ve Romanya da Schengen grubuna dahil olabilmek için uzun yıllardır beklemektedirler. Ancak Hollanda ve Avusturya'nın, Bulgaristan ve Romanya'nın "Balkan rotası" üzerinden Avrupa'ya gelen göçmenlerin geçişine olanak tanıdığını iddia ederek katılımlarını engellediği bilinmektedir.

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (157 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.