Almanya iş arayanlara kapılarını açıyor! Almanya’da turist vizesiyle iş aranabilecek

Almanya, AB dışından nitelikli iş gücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısını Federal Meclis'te oyluyor.

 

AB Mavi Kartı, nitelikli iş gücü göçünde merkezi bir unsur olarak kalacak. Bu kart, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen ve üniversite eğitimini tamamlamış kişilere özel oturma izni sağlayan bir belgedir. Yeni yasa tasarısıyla birlikte, Almanya'da bir işe giriş için gereken maaş eşikleri belirgin bir şekilde düşürülecek. Mavi Kart sahiplerinin asgari brüt gelir şartı aylık 3.500 euroya indirilecek. Ayrıca, Mavi Kart sahiplerinin işverenlerini değiştirmeleri, aile birleşimi ve AB'de daimi ikamet izni almaları da kolaylaşacak.

Yasa taslağı aynı zamanda nitelikli işçilerin farklı bir alanda da çalışabilmelerine imkan tanıyor. Örneğin, büro yönetimi alanında nitelikli bir eleman, lojistik alanında da nitelikli olarak istihdam edilebilecek. Bilişim uzmanları için ise üniversite diploması olmadan da AB Mavi Kartı alabilmeleri için diğer niteliklerini kanıtlayabilmeleri öngörülüyor.

 

Koalisyon hükümeti ayrıca mesleki eğitim veya yüksek öğrenim amacıyla Almanya'ya gelen öğrencilere kalıcı olarak kalma imkanını güçlendirmek istiyor. Bunun için, yabancı öğrencilere stajyer öğrenci olarak çalışma izni verilmesi planlanıyor. Ayrıca, eğitim amacıyla ikamet izni başvurusu için gereken yaş sınırı yükseltilerek sürecin kolaylaştırılması hedefleniyor.

 

Yasa tasarısı aynı zamanda en az iki yıl süreli bir mesleki eğitim veya üniversite diplomasına sahip kişiler için puan sistemine dayalı bir "Fırsat Kartı" uygulaması öngörüyor. Fırsat Kartı, en az iki yıl süreli bir mesleki eğitim veya üniversite diplomasına sahip kişilere yönelik bir sistemdir. Başvuru yapmak için dil becerileri, iş deneyimi, yaş ve Almanya ile bağlantılar gibi kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Fırsat Kartı, göçmenlere deneme çalışması veya yarı zamanlı istihdam gibi fırsatlar sunmayı amaçlamaktadır. Bu uygulama, benzer bir modelin Kanada'da kullanılmasına benzerlik göstermektedir.

 

Yurtdışından gelen nitelikli çalışanlar için aile birleşimi olanaklarının genişletilmesi de yasa tasarısının hedefleri arasındadır. Önceki tasarıda "çekirdek aile" birleşimine izin verilirken, hükümetin üzerinde anlaştığı iyileştirmelerle birlikte nitelikli işçilerin ebeveynlerinin de Almanya'ya gelmesine olanak tanınacaktır.

 

Yasa tasarısı ayrıca sığınmacılar için daha fazla fırsat sunmayı hedeflemektedir. Prosesi devam eden sığınmacılar, yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda mesleki eğitime başlama imkanına sahip olacaklardır. Ancak, düzensiz göçü teşvik etmemek amacıyla bu imkan sadece geriye dönük olarak uygulanacak ve yeni başvuranlara verilmeyecektir. Yasa tasarısına göre, 29 Mart 2023 tarihinden önce iltica başvuruları devam eden kişiler bu imkandan faydalanabileceklerdir.

 

Ayrıca, yasa tasarısı ile ikamet izinlerinde daha fazla esneklik sağlanacaktır. İkamet Yasası'nın şu ana kadar gerektirdiği gibi Almanya'ya girişin her zaman belirli bir amaca yönelik vize ile yapılması zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu sayede, örneğin turist vizesiyle Almanya'ya gelen ve daha sonra bir iş teklifi alan bir kişinin ülkeden ayrılması ve yeni bir vize için başvurması gerekliliği ortadan kalkacaktır. Vize, Almanya'da kalındığı süre içinde uygun şekilde değiştirilebilecektir.

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (208 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.