Almanya vizesi için başvurular başladı

Almanya, Türk vatandaşlarına kapılarını açtı. Alman’dan vize olmak için Avrupa Birliği’nin (AB) onayladığı bir aşıyı olmak birinci şart. Öte yandan AB vizesi için ekstra şartlar getirdiği belirtilmişti. Ankara’nın devreye girerek bu şartları iptal ettirdiği belirtildi.

Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 1 yıldır Türk vatandaşlarına kapılarını kapatan Almanya vaka sayılarının düşmesi ile birlikte vize randevusunu yeniden başlattı. Alman vizesi almak için tek şart, AB’ye bağlı İlaç Kurumu EMA’nın onayladığı aşılardan olmak. Çin ve Rus aşısı yaptıranlar, acil bir durum yoksa ve belirlenen istisnalara uymuyorsa vize başvurusunda bulunamayacak.

Almanya’ya vize başvurusu şartları,

1) AŞISIZLARA SADECE İSTİSNAİ VİZE

Alman vizesi randevusuna üç şarttan birini tamamlayanlar başvurabiliyor. İlk olarak, aşı olmayan ama belirtilen 7 istisnai durumdan birine uyanlar. Yani, birinci derece akrabalarının, ölüm, evlilik, doğum, aile birleşimi, yurt dışında fabrika kurulumu, uluslararası nakliyat, fuarlarda stand açma ile acil sağlık hizmeti nedeniyle gitmesi gerekenler acil durum nedeniyle vizeye başvurabilecek. Bu istisnai vize durumu 30 Eylül’de değerlendirilecek. Aşılar tanınırsa ve herkes aşılanırsa bu sorun da bitecek.

2) AB AŞISINDAN OLANLAR VE ÇİN İLE ANLAŞMA

AB’nin onayladığı Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşısını yaptırmış olanlar, vize randevusu alabilecek. Çin ile Almanya arasında görüşmeler sürüyor. Karşılıklılık esasına göre aşıların tanınması mümkün olabilir. Bu olursa, Çin aşısı yaptırmış Türkler de Alman vizesi alabilecek.

3) AŞI OLAMAYAN VEYA TAMAMLAYAMAYANLAR

Aşılarını yaptırmamış, birini yaptırmış ve ikincisini henüz yaptırmamış olanlar aşılar tamamlandıktan sonra vize başvurusunda bulunabilecek. Bu kişiler Alman başkonsolosluklarının çalıştığı iDATA üzerinden başvuru yapabilecek. Alman vizesi yardımı öneren şirket, dernek ya da kuruluşlara gidilmemesi özellikle istendi.

4) YEŞİL – GRİ – SİYAH PASAPORT

Bazı belediyelerin Gri – Hizmet Pasaportu ile adam kaçırmalarının ardından, hem Yeşil, hem Gri, hem de Siyah- diplomatik pasaportlara ziyaretin gerekliliğini ispatlama ve ek belge şartı getirilmişti. Bu konudaki haberlerin ardından iki ülke diplomatları arasında yoğun trafik yaşandı. Almanya, Türkiye’den bunlarla ilgili sıkı denetim sözü aldıktan sonra, kısıtlama ile ilgili uyarısını kaldırdı. Vize istenmeyen bu pasaportlarla, Almanya ve AB’ye girişler mümkün olacak. Yine de Almanya’ya gidecek olanların bir davetiyeyi yanlarında bulundurmasında yarar var.

ANTALYA VE İZMİR’DEN CENEVRE’YE DİREK UÇUŞLAR BAŞLIYOR

Öte yandan Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2021 yazında Antalya ve İzmir’den İsviçre’nin Cenevre kentine direkt uçuş başlatıyor. SunExpress, 27 Haziran itibarıyla Antalya’dan Cenevre’ye, Çarşamba ve Pazar günleri olmak üzere haftada iki kez direkt karşılıklı seferlere başlayacak. SunExpress, 2 Temmuz’dan itibaren başlayacak İzmir – Cenevre uçuşlarını ise Cuma günleri gerçekleştirecek. Şirket, İzmir’den dış hatlarda 28, iç hatlarda ise 14 destinasyona uçuş sunuyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (185 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.