Almanya’ya turist vizesi ilerek gidip iş bulanlar ülkede kalabilecek!

Almanya'da Avrupa Birliği (AB) dışından nitelikli iş gücünün göçünü kolaylaştırmayı amaçlayan yasa tasarısında ek iyileştirmeler yapıldı.

Bu hafta mecliste oylanacak olan yasa, meslek diploması ve deneyimi olan nitelikli iş gücünün, diplomasının Almanya tarafından tanınmasını beklemeden ülkeye gelmesine imkan sağlayacak. Nitelikli iş gücü, eğitimini aldığı mesleğin yanı sıra benzer alanlarda da çalışabilecek.

Artık turist vizesiyle Almanya'ya gelen ve burada iş bulan kişilerin ülkelerine geri dönerek çalışma izni için yeniden işlemler yapmasına gerek olmayacak. İş bulan kişi, belirlenen niteliklere uygun bir iş teklifi aldığında doğrudan Almanya'da çalışmaya başlayabilecek. Ayrıca, nitelikli iş gücü ailesini yanına getirme süreci de kolaylaştırılacak.

Bu iyileştirmelerden bir diğeri, ilticaya başvurmuş kişilere iş bulmaları durumunda istihdam piyasasına dahil olma fırsatı tanınması. Böylece, mülteci statüsüne sahip olmayan kişiler, ilk kez statü değiştirme ve oturma izni alma imkanına sahip olacaklar. Ancak bu düzenleme, iltica başvurusu 29 Mart itibarıyla işlemde olan kişiler için geçerli olacak.

Almanya hükümeti, bu düzenlemelerle yılda ek 75 bin iş gücünü ülkeye kazandırmayı hedefliyor. Yeni göç yasasında yer alan "fırsat kartı" adı verilen düzenlemeyle yabancı iş gücünün Almanya'ya iş aramak için gelmesi de kolaylaştırılıyor ve bir puanlama sistemi çerçevesinde değerlendirilecek.

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (215 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.