Aşı olmayanlara Almanya’dan yeni yasaklar!

Almanya, koronavirüsün 4’üncü dalgasıyla mücadele kapsamında sert önlemleri hayata geçirdi.

Almanya koronavirüsün 4’üncü dalgasıyla mücadele edebilmek için sert tedbirleri hayata geçiriyor. Önümüzdeki şubat ayından itibaren covid aşısının da zorunlu hale gelmesi bekleniyor.

Başbakan Angela Merkel, aşı olmayanların zorunlu alış veriş dışında mağazalara, restoranlara, kültür ve eğlence mekanlarına erişemeyeceklerini söyledi.

Angela Merkel, halefi Olaf Scholz ve 16 bölgesinin liderleri arasında yapılan görüşmede atılan adımları açıkladı. Yeni politikayı "milli dayanışma eylemi" olarak nitelendiren Merkel, Berlin'de gazetecilere verdiği demeçte, "Ülkemizde durum çok ciddi"dedi.

Euronews’te yer alan habere göre Almanya'daki nüfusun yaklaşık yüzde 68,7'si tamamen aşılandı. Ancak bu rakam hükümetin hedeflediği minimum yüzde 75'in altında bulunuyor.

Önümüzdeki hafta merkez sol koalisyon tarafından başbakan seçilmesi beklenen Olaf Scholz salı günü yaptığı açıklamada, aşı zorunluluğunu desteklediğini söylemişti.

Son birkaç hafta içinde Covid-19 vakalarındaki artması ve yeni omicron varyantı sonrası, önlemler alınmadığı taktirde sağlık kurumlarının zor duruma düşebileceği uyarısı yapılıyor.

Ülkenin güney ve doğusundaki bazı hastaneler, yoğun bakım yatağı sıkıntısı nedeniyle hastaları Almanya'nın diğer bölgelerine sevk etti.

Almanya’nın aldığı yeni tedbirler şöyle:

* Aşılanmayanlar ve bağışıklık kazanmayanlar başka bir haneden en fazla iki kişi ile görüşebilecek

* Zorunlu ihtiyaçların temin edildiği yerler dışındaki mekanlara (mağazalar, restoranlar, sinemalar, tiyatrolar, eğlence merkezleri vb) sadece aşı olanlar ve hastalığı atlatanlar girebilecek.

* Bulaşı değeri 350 ve üstü olan yerlerde diskoteklerle barların iç mekanları kapatılacak.

* Okullarda maske takmak zorunlu olacak.

* Yılbaşında havai fişek satışı ve kullanımı yasak olacak.

*Eczacılar, bakım personelleri ve diş doktorları da aşı yapabilecek.

* Güçlendirici dozu olmayanların aşı sertifikası sona erecek. Bu sürenin 9 ay olması düşünülüyor.

* Hastane ve yaşlı bakım evleri gibi yerlerde çalışanlara aşı zorunluluğu getirilmesi içi yapılan çalışmalar sürecek.

* Federal Parlamentonun, 2022’nin Şubat ayında covid aşısını zorunlu hale getirmesi bekleniyor.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (173 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.