Aşı olmayanlara Avrupa ülkeleri vize vermeyecek! (1)

Korona virüs testinin ardından aşı da vize kriterleri arasında yer almaya başladı. Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etmek isteyen kişilere aşı zorunluluğu uygulanacak.

Avrupa Birliği (AB), pandeminin etkisini azaltmak için bir takım yeni uygulamaları hayata geçirmeye başladı. Bir yandan ekonomik etkiler bir yandan da sağlık harcamalarındaki artış AB ülkelerindeki vize kanununa aşı maddesini eklemede etkili oldu.

VİZE İÇİN KORONA VİRÜS AŞISI ZORUNLU OLDU!

Turizm kazançlarında ciddi düşüşler yaşayan Avrupa Birliği ülkeleri bu durumu düzeltmek için yeni uygulamaları hayata koymayı planlıyor. Ancak bu uygulamaları hayata geçirirken korona virüs salgınını arttırmak istemiyor. Turizm kazancını sağlık harcamalarına yatırmak istemiyor. Bu yüzden AB ülkeleri korona virüs aşısı olmayanlara vize vermeyecek.

AVRUPA EKONOMİYİ CANLANDIRMAK İSTİYOR

Aşılamaya başlayan Avrupa ülkeleri aşının etkisi ile birlikte karantinayı kaldırmak ve ekonomiyi canlandırmak istiyor. Avrupa ülkelerinde karantinanın kaldırılması yetmiyor tüm Avrupa vatandaşlarına da aşının yapılması gerekiyor. Bu ise yaklaşık 1.5 yılı bulabilir. Bu süreçte Avrupa Birliği liderlerinin aklına vize verilme sürecinde aşı yaptırma zorunluluğu kararı geldi. Özellikle riskli ülke ilan edilen ülkelerden Avrupa Birliği'ne gelecek kişiler aşı yaptırmamışsa vize alamayacak.

İLK AÇIKLAMA ALMANYA'DAN GELDİ! AŞI YAPTIRANA VİZE ZORUNLU DEĞİL!

Konuyla ilişkin ilk açıklama Almanya'dan geldi. Saksonya-Anhalt Eyaleti aşı yaptıranlara karantina uygulanmayacağını açıkladı. Açıklamaya göre aşı yaptırmış kişi, risk bölgesinden gelse bile karantinaya girmek zorunda değil. Avrupa Birliği riskli olarak kabul ettiği ülke vatandaşlarına vize verme işlemini durdurmuş durumda. Bu ülkelerden birisi de Türkiye. Avrupa Birliği ülkeleri zorunlu haller dışında Türk vatandaşlarına vize vermiyor. Ancak yürürlüğe girecek bu uygulama ile yeniden vize süreci açılabilir.

AŞI SARTI İLE VİZE! TÜRKİYE'DE AŞILAMA SÜRECİ DAHA BAŞLAMADI!

Yeni kararla birlikte turist vizesi için “aşı şartı” getirilecek. Alman pasaportu ya da oturumuyla Türkiye’ye gidip gelenlerde de, testin yerini “aşı zorunluluğu” alacak. AB’de, karantinaların kaldırılması için bu tartışılıyor ve AB üyeleri de, kendi vatandaşları için getirilen kısıtlamaları diğer ülkeler için de aynen öngörüyor. Yani, “AB vatandaşına getirilen kısıtlama, yabancıya zaten kapsıyor” ve  Türkiye’den turistik amaçlı AB'ye gitmek isteyenlere vize verilmeye başlanması için “aşı ön şartı” geliyor. Nisan ya da mayıstan sonra ancak aşı yaptırmış olanlar vizeye başvurabilecek. Türkiye'de henüz aşılama başlamadığı için de, Almanya ya da AB vizesi randevuları ancak kitlesel aşı uygulanmasından sonra mümkün olacak.

AVRUPA AŞILAMAYA BAŞLADI!

Avrupa ülkeleri aşılamaya başladı. Her geçen gün aşı olanların sayısı artıyor. Eğer süreç beklendiği gibi giderse nisan ayına kadar Avrupa'nın yarısı aşı olmuş olacak. Bu süreç de aşı olanlarla aşı olmayanlar dönemini başlattı. Avustralya’daki havayolu şirketleri aşı yaptırmayanları uçağa almayacağını açıkladı. İsviçre'de bazı bölgeler “Aşı kimliği” olmayanları sokmamayı planlıyor. Almanya'da bir diş doktoru, aşı yaptırmayan personeli işten kovacağını duyurdu. Avusturya ile İsviçre, risk bölgesinden gelen ve aşı olmamış AB vatandaşlarını bile ülkeye almamayı bile konuşuyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (244 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.