Aşılı Türk vatandaşları hangi ülkelere seyahat edebiliyor?

İngiltere’nin Türkiye'yi 22 Eylül'den itibaren kırmızı listesinden çıkararak "seyahat edilebilir ülkeler" arasına almasıyla birlikte Kovid-19 aşıları tamamlanan Türk vatandaşlarının seyahat edebileceği ülke sayısı artmaya devam ediyor.

Kovid-19 pandemisi ile birlikte kesintiye uğrayan ülkelerarası seyahatler, aşı sertifikaları ile çeşitli önlemler altında yeniden başladı. Özellikle Avrupa Birliği’nin (AB) 20 Ağustos’tan itibaren Türkiye’den verilen Kovid-19 aşı sertifikalarını tanıma kararı ile birlikte Türk vatandaşlarının seyahat edebileceği ülke sayısı hayli arttı.

Peki, Türk vatandaşlarının seyahati konusunda hangi ülkeler hangi şartları arıyor? Sputnik, güncel açıklamalar üzerinden ülkelerin tedbirlerini derledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD): ABD, Kasım ayından itibaren ülkeye seyahat edecek 18 yaş üzerindeki tüm yabancı ülke vatandaşlarına Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirecek ve son 72 saat içinde yapılmış PCR testi sonucu isteyecek. Biden yönetimi, ayrıca aşı olmayan Amerikan vatandaşları için test koşullarını sıkılaştırıyor. Buna göre, Amerikalılar, ülkeden ayrılmadan bir gün önce ve ülkeye dönüşlerinde Kovid-19 testi olacak.

Avrupa Birliği Ülkeleri: Kovid-19 aşısını tamamlayan Türk vatandaşlarına uzun bir sürenin ardından kapılarını açan AB ülkeleri çoğalıyor. Kovid-19 salgını nedeniyle birçok AB ülkesi, seyahat vizesi başvurularını durdurmuş, vizesi olan ya da vizesiz seyahat edebilen pasaportlara sahip Türk vatandaşlarının dahi girişlerine yasak getirmişti. Yeni durumda AB Komisyonunun 19 Ağustos'taki Türkiye'nin aşı sertifikasına verdiği denklik ve Avrupa ülkelerinde artan aşılanma oranı etkili oldu.

Belçika: Türkiye'den seyahatlere yalnızca zorunlu durumlar için izin veren Belçika, bordo renkli umumi pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize başvuru sürecini yeniden başlattı. AB'nin tanıdığı ve Türkiye'de uygulanan Pfizer-Biontech aşısından iki doz yaptıran vatandaşlara vize alarak ülkeye giriş hakkı yeniden doğarken gri renkli hizmet pasaportu ve yeşil renkli hususi pasaport sahipleri de söz konusu şekilde aşılarını tamamlamışlarsa Belçika'ya seyahat edebiliyor.

Fransa: Fransa, Türkiye'yi kırmızı bölge olarak sınıflandırsa da AB'nin İlaç Düzenleyicisi EMA tarafından onaylı Pfizer-Biontech aşısını tamamlayanları giriş yasağından muaf tutuyor. Çin'in ürettiği Sinovac aşısını yaptırmış kişilerin ise girişlerinde mücbir sebep aranıyor. Ayrıca negatif test sonucu ibraz etmeleri ve 10 günlük karantina şartı isteniyor.

Almanya: Almanya da Pfizer-Biontech aşısını tamamlamış Türk vatandaşlarının seyahatlerine izin veriyor. Koruma için gerekli olan son dozun yapılmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması şartıyla girişleri mümkün kılan Almanya, halihazırda geçerli bir vizesi ya da vizesiz seyahat hakkı olan kişilerin istisnai durumlar dışında girişlerine izin veriyor.

Romanya: Romanya da iki doz Pfizer-Biontech aşısı olanlara gri ve yeşil pasaportla girişlere izin veriyor ve turistik vize başvurularını kabul ediyor.

Avusturya: Avusturya’nın Türkiye gibi turuncu listeye aldığı ülkelere yönelik seyahat düzenlemesine göre, vizesi ya da vizesiz girişe hak tanıyan pasaporta sahip kişiler, hem Pfizer-Biontech hem de Sinovac aşısından iki doz yaptırma şartıyla ülkeye giriş yapabiliyor. Son dozun üzerinden 14 gün geçme şartıyla ülkeye girebilen kişilere karantina uygulanmıyor.

Hollanda: Hollanda da Avusturya gibi Pfizer-Biontech hem de Sinovac aşısından iki doz yaptırmış kişilerin seyahatine izin veriyor.

Yunanistan: Yunanistan'da oturma izni veya vizesi olan umumi pasaport sahipleri ile hususi, servis ve diplomatik pasaportu olanlar, son 72 saat içerisinde yaptıracakları PCR testinin negatif olması halinde Yunanistan'a giriş yapabiliyor. Diğer yandan herhangi bir aşıya ait sertifikası bulunan Türk vatandaşları, pasaportunun türüne göre gerekli şartları sağlamak koşuluyla PCR testi zorunluluğu olmadan Yunanistan'a girebiliyor.

Macaristan: Macaristan, Türkiye ile vardığı aşı sertifikası anlaşması uyarınca Türkiye'de uygulanan herhangi bir aşıdan iki doz yaptıran vatandaşları kabul ediyor.

İspanya: İspanya, vizesi olan ya da yeşil ile gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarını yaptırdıkları aşı çeşidi fark etmeksizin ülkeye alıyor.

Çekya: Varıştan en az 14 gün önce tam olarak aşılandığını gösteren dijital COVID-19 aşı sertifikasına sahip yolcular, son 72 saat içinde alınmış PCR testi ile ülkeye girebiliyor.

İngiltere: Brexit ile AB’den ayrılan İngiltere, Türkiye'yi 22 Eylül'den itibaren kırmızı listesinden çıkararak "seyahat edilebilir ülkeler" arasına aldı. Yeni karara göre İngiltere'de aşılananlar veya İngiltere'nin aşı programlarını onayladığı ülkelerde İngiltere'nin kabul ettiği aşılarla aşılananlar Türkiye'den dönüşte karantina zorunluluğundan muaf tutulacak. Ancak yeni kurallar uyarınca Türkiye'de aşı olanlar, İngiltere ziyaretlerinde 10 günlük ev karantinasına girmek ve İngiltere'deki kalışlarının 2. ve 8. günlerinde kaldıkları yerlerde test yaptırmak zorunda. Türkiye'de aşılananların, İngiltere'ye uçmadan önceki son 72 saatte yapılmış bir PCR testine de ihtiyacı var.

İngiltere; Oxford/AstraZeneca, Pfizer-Biontech, Moderna veya Janssen aşılarını kabul ediyor ve ziyaretçileri ev karantinasından muaf tutuyor. Türkiye’de de Pfizer-BioNtech aşısı uygulanmasına rağmen karantinadan muaf tutulan ülkeler listesinde ismi yer almıyor.

Rusya: Türkiye’den Rusya’ya giden yolcuların 72 saat öncesine kadar olan negatif test sonuç belgesini ibraz etmeleri gerekiyor.

Çin Halk Cumhuriyeti: Türkiye'den gerçekleştirilecek ve Türkiye üzerinden aktarma yaparak Çin'e gidecek olan Çin ve yabancı uyruklu yolcular uçuşlarını gerçekleştirmeden önce beş gün içerisinde Kovid-19 nükleik asit testi yaptırmaları gerekiyor. Negatif olarak sonuçlanan nükleik asit test belgesi ile "HS" logolu yeşil sağlık kodu ya da sağlık durumu beyannamesi için de başvuru yapılması gerekiyor.

Japonya:Japonya, ülkeye gidişte 14 günlük ev karantinasını zorunlu tutuyor.

Azerbaycan: Yetkili makamları tarafından belirlenmiş kurumlardan 48 saat içinde alınmış PCR testi sonucu ibrazı isteniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri: Birleşik Arap Emirlikleri de son 72 saat içinde alınmış bir negatif PCR testini zorunlu tutuyor. Ancak ülkenin herhangi bir aşı şartı bulunmuyor.

Ukrayna: Son 72 saat içinde alınmış negatif PCR testini zorunlu tutan Ukrayna, aşıların tamamlanma şartını aramıyor.

Katar: Katar’a seyahat edecek bütün yolcuların Discover Qatar’dan 7 günlük karantina oteli rezervasyonu ibraz etmeleri gerekiyor. Tam aşılı bir COVID-19 sertifikasına sahip olma şartı koşan Katar aynı zamanda son 72 saat içinde alınmış bir PCR testi de istiyor.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (172 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.