Avrupa Birliği aşı ihracatını onaya bağladı! Birçok ülke tehlikede!

Avrupa Birliği (AB), birlik içerisinde üretilen aşıların ihracatını onaya bağlayacağını açıkladı. Tepki çeken kararın AB vatandaşlarını korumak ve aşı turizmi oluşturmak için alındığı iddia ediliyor.

Avrupa Birliği ülkeleri aşı sipariş yarışına sonradan katılmış ve ilaç şirketi AstraZeneca'yla sorun yaşamıştı. Birlik ülkeleri AstraZeneca'dan istedikleri kadar aşı alamadıklarını açıklamıştı. Avrupa Birliği kuralları gereği bir aşının onay alması için belli bir onay sürecinden geçmesi gerekiyor. Bu süreç de beklenenin üzerinde uzayabiliyor. Ülkeler onay alan aşıları alıp kullanabiliyor. Ancak pek çok ülke daha aşı üretilmeden siparişini vermişti. Hatta bazı ülkeler nüfusunun iki katına denk gelecek şekilde aşı siparişinde bulunmuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN TEPKİ!

Bu durumu tepki çeken bir karar ile lehine çevirmek isteyen Avrupa Birliği, birlik içerisinde üretilen ve ihraç edilen aşıları onaya bağlayacaklarını açıkladı. Açıklamaya Dünya Sağlık Örgütü tepki gösterdi. 'Aşı milliyetçiliğinin endişe verici bir trend olduğunu ve kararın dünya çapında pandemiyle mücadeleye zarar vereceğini' belirten örgüt, karardan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.


AVRUPA KOMİSYONU, "BAŞKA ÇAREMİZ KALMADI"

Tepkilerin ardından açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu, alınan kararı, "Vatandaşlarımızın korunması ve güvenliği için karşılaştığımız zorluklar bizi harekete geçmekten başka çare bırakmadı" sözleriyle savundu.

AB LİDERLERİ BÜYÜK BASKI ALTINDA!

Avrupa Birliği ülkelerinde aşı tedariği ve aşılamanın yavaş ilerlemesi büyük tepkilere ve tartışmalara neden oldu. Sorunun ilaç şirketi AstraZeneca'dan kaynaklandığını açıklayan AB Komisyonu, anlaşıldığı miktarda aşının tedarik edilmediğini belirtti. Yaşanan sorun nedeniyle korona virüs aşısına ihracat kısıtlaması uygulama kararı alındığı vurgulandı. Alınan kararlara göre birlik sınırları içerisinde korona virüs aşısı üreten şirketler Avrupa Birliği'nden izin alacak. ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Kanada gibi gelişmiş ülkeler bu kısıtlamaya maruz kalırken yoksul ülkeler muaf tutulacak.

TÜRKİYE LİSTEDEN ÇIKARTILDI!

Avrupa Birliği, aday ülkelerin de uygulamadan muaf tutulacağını açıkladı. Ancak Türkiye'nin de aday ülke olmasına karşın listeden çıkartılması tepkilere neden oldu. Bu ülkeler istisna listesine eklenirken Türkiye'nin neden eklenmediğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Aday ülkeler dışında AB Komşuluk Politikası ülkeleri arasında yer alan Fas'tan Suriye'ye, Azerbaycan'dan Belarus'a kadar pek çok ülkeye de ihraç izni istisnası tanındı.


AVRUPA BİRLİĞİ PFİZER İLE DE SORUN YAŞAYABİLİR!

Avrupa Birliği temellerine aykırı olan kararın Almanya'nın ısrarları neticesinde çıktığı iddia ediliyor. Almanya hükümeti yaptığı açıklamada "AB merkezli şirketlerin ihracat yapıp yapamayacağına AB hükümetleri karar vermeli" ifadelerini kullanmıştı. AstraZeneca firmasının anlaşılan miktarda aşıyı teslim etmemesinin ardından Pfizer şirketinin de mart ayı sonunda teslim etmesi gereken aşıyı AB'ye teslim edemeyeceği belirtiliyor. Pfizer, Belçika'da üretim yapan tesisini büyüttüğü için fabrikanın gerekli kapasitede çalışamadığını belirtti. 

AŞI TURİZMİ İDDİALARI!

Avrupa Birliği, aşı şirketlerine yaklaşık olarak 2 milyar 300 milyon doz aşı siparişi verdi. Ancak 2020'de yapılan nüfus sayımına göre birliği nüfusu 447,7 milyon. Birlik normal şartlar altında verdiği siparişlerle vatandaşlarını çok rahat aşılayabiliyor. Ancak alınan kararın ve verilen siparişlerin korona virüs yüzünden kesilen turizm gelirlerini geri kazanmak için atılan bir adım olabileceği değerlendiriliyor.

AVRUPA BİLİĞİ HANGİ AŞI ŞİRKETLERİYLE ANLAŞMA YAPTI?

AB aşağıdaki şirketlerle aşı sözleşmeleri yaptı:

AstraZeneca - 400 milyon doz

Sanofi-GSK - 300 milyon doz

Johnson and Johnson - 400 milyon doz

Pfizer-BioNTech - 600 milyon doz

CureVac - 405 milyon doz

Moderna - 160 milyon doz

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (244 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.