Avrupa Birliği aşı sertifikası maddelerini konuştu

Avrupa Parlamentosu (AP), aşı sertifikası konusunu masaya yatırdı. Sertifikanın kullanım alanlarıyla ilgili müzakere pozisyonu belirlenirken kullanım alanları görüşüldü.

Avrupa Parlamentosu’da aşı sertifikasının müzakere pozisyonu kabul edildi. Müzakere pozisyonuna göre Avrupa Birliği Komisyonu tarafından çalışmaları başlatılan ve Dijital Yeşil Sertifika adı verilen belge, AB Covid-19 Sertifikası olarak isimlendirildi. AP milletvekilleri, AB Covid-19 Sertifikası’nın 12 ay boyunca geçerli olması kararına vardı. Belge kağıt veya dijital formatta hazırlanacak. Belgede şu bilgiler yer alacak, aşı olanların aşı bilgileri, varsa yakın zamanda alınmış negatif test sonucu veya daha önce hastalığı geçirip geçirmediklerine dair bilgiler. Öte yandan milletvekilleri, AB Covid-19 Sertifikası’nın tek başına seyahat belgesi ve serbest seyahat hakkı için bir ön koşul olmaması gerektiği vurgulandı.

SERTİFİKA SAHİBİ KİŞİLERE KARANTİNA VE TEST ZORUNLULUĞU OLMAYACAK

AB Covid-19 Sertifikası alan kişiler için karantina ve test gibi ek seyahat kısıtlamalarının istenmemesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla AB ülkelerinin zamanlı ve ücretsiz test imkanı sağlaması istendi. Ayrıca, AB'nin aşı sertifikasının, üye ülkelerin kendilerinin hazırlayacağı sertifikalarla uyumlu olmasının altı çizildi.

AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN ONAYLANAN AŞILAR!

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, AB tarafından onaylanmış aşıları olan kişilere AB ülkelerince verilecek sertifikalarının tüm üye ülkelerde tanınması gerektiğini belirtti. Ayrıca Avrupa Birliği tarafından onaylı aşılar şu anda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson& Johnson olarak biliniyor. Ayrıca Avrupa Birliği’nin Sputnik V aşısını da değerlendirdiği biliniyor.

ONAYLANMAYAN AŞILAR İÇİN AB ÜLKELERİ KARAR VERECEK

Dünya Sağlık Örgütü'nün acil kullanım onayı verdiği aşıları olan kişilere AB ülkelerinde verilen sertifikaların da tanınıp tanınmayacağına her ülkenin kendisinin karar vermesi konusunda uzlaşıldı. Ayrıca, sertifika bilgilerinin saklanması ve verilerin korunmasının önemine işaret edildi. Avrupa Parlamentosu'nun müzakere pozisyonunu belirlemesinin ardından AB Komisyonunun hazırladığı taslak yasal düzenleme, parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek. Düzenlemenin yaz başında son halini alması bekleniyor.

YUNANİSTAN, İSPANYA VE PORTEKİZ AŞI SERTİFİKASI İÇİN DEVREYE GİRMİŞTİ

Avrupa Birliği, aşı sertifikası sistemini, bu yaz turizm sezonunu değerlendirebilmek amacıyla Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin talebiyle oluşturmaya başlamıştı. Bu kapsamda gelecekte başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB'de onaylı aşıların kullanılmış olması gerekeceği belirtiliyordu. Ancak AB ülkelerinin, hangi aşıların tanınacağına kendilerinin karar verebileceği ifade ediliyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (176 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.