Avrupa Birliği'den sehahat kısıtlaması yapan 6 ülkeye uyarı!

Avrupa Birliği Komisyonu, yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle serbest dolaşımı kısıtlayan 6 ülkeye uyarıda bulundu. Komisyon, Almanya'nın da aralarında bulunduğu 6 ülkenin serbest dolaşım kanununu çiğnememesini istedi.

Almanya'nın Çekya ve Avusturya'nın Tirol bölgesine sınırlarını kapatması tartışmalara ve protestolara neden olmuştu. Almanya bu kararı mutasyona uğramış koronavirüsü engellemek için aldığını duyurmuştu. Basın mensupları Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Christian Wigand'a bu durumu sordu. Serbest dolaşım konusunda son haftalarda sorunlar yaşadığını belirten Wigand, tüm Avrupa Birliği ülkelerine mektup gönderildiğini kaybdetti. Wigand, mektup ile ülkelere serbest dolaşım kanununa uyulması çağrısı yapıldığını belirtti.

SERBEST DOLAŞIM KANUNUNA UYMAYAN ÜLKELER!

Avrupa Komisyonu'nun ayrıca serbest dolaşımı kısıtlayan ülkelere ayrı bir mektup gönderdiğini aktaran Wigand, bu ülkelerin Belçika, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan ve İsveç olduğunu belirtti. Wigand, bu ülkelerin bazı ülke vatandaşlarına giriş ve çıkışlarda bazı yasaklar uyguladığını ve ayrımcılık yapılmaması gerektiğini vurguladı. Avrupa Birliği ülkelerinin mutabık kaldıkları konularda uyumlu davranmalarının gerektiğini belirten Wigand, "Uzun bir süreç olan yasal yollara başvurmadan endişelerin giderilmesine çözüm bulacağımıza inanıyoruz" ifadesini kullandı.

AB ÜLKEDEN ÜLKEYE ZİYARET EDİLMEMESİ KONUSUNDA UYARIYOR!

AB Komisyonu serbest dolaşımı kısıtlayan 6 ülkeden 10 gün süre içerisinde savunma istedi. AB Komisyonu ülke vatandaşlarının zorunlu haller dışında ülkelerini terk etmemesini istiyor ancak serbest dolaşımının yasaklanmasını ise kural ihlali olarak görüyor. Son haftalardaki kısıtlamalar nedeniyle bazı ülkelerde nakliyede ve arz zincirlerinde aksamalar olduğu, sınır bölgelerinde yaşayan ve işleri gereği sınırı geçmesi gereken kişilerin kısıtlamalardan etkilendiği belirtiliyordu.

ÇEKYA HAVA YOLLARI İFLAS BAŞVURUSUNDA BULUNDU!

Almanya'nın yasak getirdiği ülkelerden birisi olan Çekya'da koronavirüs, ülkenin ekonomisini ciddi oranda etkiledi. Bünyesinde 8 uçak bulunan ve 22 kente uçuş gerçekleştiren Çek Hava Yolları'nın iflas başvurusunda bulunduğu belirtildi. Daha önce ülkenin resmi hava yolu şirketi iken 2018 senesinde Smartwings şirketine satılan Çek Hava Yolları, son bir yılda iflas eden diğer hava yolu şirketleri arasına katıldı. Koronavirüs krizinden ağır darbe aldığı belirtilen şirketin 2020 yılından bu yana iflas korumasında olduğu belirtildi. 430 çalışanı bulunan Çek Hava Yolları'nın, daha önce devlet yardımına müracat ettiği, devlet yardımı alamaması durumunda iflas edeceğini ilan ettiği öğrenildi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (170 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.