Avrupa Birliği Dijital Aşı Pasaportu konusunda anlaştı!

Aşı pasaportu konusunda Avrupa Birliği’nden kritik bir açıklama geldi. Birlik uygulama konusunda anlaşıldığını duyurdu. Bu kararın Türk vatandaşları için olumsuz tarafı mevcut. O da Avrupa Birliği’nin Çin aşısına onay vermemiş olması. Yaza kadar Çin aşısı Avrupa Birliği’nden onay alamazsa Türk vatandaşları için Avrupa kapısı kapanabilir.

Düzenlenen Avrupa Birliği Liderler Zirvesi, yaklaşık 4.5 saat sürdü. Liderler aşı pasaportu ve birçok koronavirüs önlemini masaya yatırdı. Toplantının ardından birlik ülkelerinin ‘aşı pasaportu’ konusunda anlaştıkları duyuruldu. 27 üye ülkenin anlaştığı karara göre ‘Dijital Aşı Pasaportu’ uygulaması devreye sokulacak. Öte yandan Dijital Aşı Pasaportu sadece ‘AB tarafından kabul edilen, AB'den onay alan aşılar’ı kabul edecek.

DİJİTAL AŞI PASAPORTU YAZA KADAR DEVREYE GİRECEK!

Alınan karar doğrultusunda Dijital Aşı Pasaportu’nun yaz aylarına kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor. İlk başlarda, aşı pasaportuyla birlikte, uluslararası alanda tanınan “Bağışıklık kazanmıştır” raporu veya “Negatif PCR testi” de geçerli olacak.

AVRUPA BİRLİĞİ ÇİN AŞISINA ONAY VERMEDİ!

Alınan kararın Türk vatandaşları için sıkıntılı bir durumu mevcut. Türkiye’nin satın aldığı Çin aşılarına şuan kadar Avrupa Birliği onay vermedi. Çinli firmanın da AB piyasasına girmeye çalışmadığı bu yüzden onay için başvurmadığı biliniyor. Eğer Çinli aşı firması yaz başına kadar AB’den onay alamazsa Dijital Aşı Pasaportu’nda yer alamayacak.

AŞI BELGESİ İLE DİJİTAL AŞI PASAPORTU ÇIKARTILABİLECEK

Dijital Aşı Pasaportu çıkarmak isteyenler Avrupa Birliği’nin onay verdiği bir koronavirüs aşısından olacak ve bunun belgesi ile Dijital Aşı Pasaportu için başvurabilecek. Aşı Pasaportu, özellikle 2020 yılında turizmde büyük sıkıntı yaşayan İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan'ın bu yılı kurtarmak için bastırmasıyla hayata geçirildi.

MERKEL’DEN AÇIKLAMA! “HENÜZ SİYASİ BİR KARAR YOK”

Zirvenin ardından açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Konseyi'nde Dijital Aşı Pasaportu'na ihtiyaç olduğu konusunda bir mutabakat olduğunu duyurdu. Bunun yaz aylarına kadar hazır olmasını umduğunu belirten Merkel, “Ancak aşı belgesinin seyahat için önkoşul olması konusunda henüz siyasi bir karar yok” dedi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

 

 

4.8 / 5 (213 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.