Avrupa Birliği yeni seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor!

Avrupa Birliği (AB) korona virüsün etkilerinden vatandaşlarını korumak için birçok yeni önlemi hayata geçirmeyi planlıyor. Yapılan son açıklamada Avrupa Birliği vatandaşlarının zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri istenildi. Eğer uyarılar işe yaramazsa birçok seyahat kısıtlaması hem birlik vatandaşları hem de yabancı ülke vatandaşları için uygulanmaya başlanacak.

Avrupa Birliği Liderler zirvesi geçtiğimiz perşembe günü toplandı. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel toplantının ayrıntıları hakkında açıklamalarda bulundu.

SEYHAT YASAĞI UYGULANABİLİR!

İnsanların seyahatleri korona virüsü en çok tetikleyen durumların başında geliyor. Türkiye'de de geçtiğimiz sene yaşanan kurban bayramının ardından vaka sayıları pik yapmış yeni kısıtlamalar yürürlüğe konulmuştu. Avrupa Birliği ise bu konuyu perşembe günü gerçekleşen liderler zirvesinde masaya yatırdı. Pandemi dolayısı ile alınabilecekler önlemlerin konuşulduğu toplantıda seyahat kısıtlama gündeme geldi. Eğer seyahat uyarıları işe yaramazsa birlik hem kendi vatandaşları için hem de yabancı ülke vatandaşları için seyahat yasakları uygulayacak.

"SEYAHATLERDEN VAZGEÇMEMİZ GEREKİYOR"

4 saat süren toplantının ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, açıklamalarda bulundu. Leyen, "Hem ülkelerin kendi içinde hem de diğer ülkelere zaruri olmayan nedenlerden dolayı yapılacak seyahatlerden güçlü bir şekilde vazgeçirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

ZORUNLU OLMAYAN SEYAHATLERİN KISITLANMASI!

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise zorunlu olmayan seyahatlerin kısıtlanmasına ilişkin ek kısıtlayıcı önlemlere gerek duyulabileceğini ve bu konuyla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti. Von der Leyen ve Michel, ek önlemlerle ilgili koordinasyon çalışmalarının "Önümüzdeki günlerde de" devam edeceğini belirtti.

SINIRLARIN KONTROLSÜZ KAPATILMASI PANİĞE NEDEN OLABİLİR!

Korona virüs salgınının başlangıç zamanlarında birçok AB ülkesi sınırlarını kapatmış ve bu da ekonomik ve seyahatler konusunda kaosa neden olmuştu. Avrupa Birliği benzer bir durumun yeniden yaşanmamasını ve yeni bir sınır kapatmanın kontrollü olmasını istiyor. Ekonomik olarak birçok gelirini kaybeden AB ülkeleri ekonominin canlanması ancak atılacak adımların tek taraflı değil birlik ülkeleri ile istişareli atılmasını istiyor. Konu hakkında Von der Leyen, "Ortak pazarın işlevselliğin korumak büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı. Leyen AB'nin "tek bir epidemiyolojik bölge" olduğunu vurguladı. Von der Leyen, "Bu virüsü sınırları tamamen kapatmak yerine yalnızca nokta atış önlemler alarak kontrol altına alabiliriz" dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ'NDE RİSKLİ BÖLGE AYARI!

Perşembe günü gerçekleşen zirvede sınırların kapanmasının ekonomik olarak sorunlar yarattığı vurgulandı. Sınırların kapatılması önleminin dışında test sayılarının arttırılmasının daha yerinde bir karar olacağı vurgulandı. Von der Leyen, AB içerisinde Covid-19 vakalarının yoğun olduğu yerlerin "koyu kırmızı" bölge olarak tanımlanacağını ve buralardan gelecek olan kişilere test ile karantina zorunluluğunun getirilebileceğini belirtti. Von der Leyen, "Koyu kırmızı bölge, virüsün çok hızlı bir şekilde bulaştığı yerleri tanımlayacak" dedi.

AŞI PASAPORTU UYGULAMASI ZİRVEDE MASAYA YATIRILDI!

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, zirvede korona virüs aşı zorunluluğu ve aşı pasaportu uygulamalarının da masaya yatırıldığını belirtti. Michel, "Aşı sertifikası meselesini de ele aldık ve bu sertifikaların tıbbi nedenlerle dahil edilmesini sağlayacak ortak unsurlar üzerinde uzlaşma sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Ve daha sonraki aşamalarda bu sertifikanın hangi koşullar altında kullanılabileceğine bakabiliriz" ifadelerini kullandı.

FRANSA'DAN KORONA VİRÜS TESTİ KARARI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği ülkeleri dahil tüm dünya vatandaşlarına korona virüs testi yaptırma zorunluluğu getirdi. Ülkeye sadece korona virüs testi negati olan kişiler kabul edilecek. Öte yandan Macron, işi nedeniyle sınır geçen ve kara taşımacılığında çalışanların test zorunluluğundan muaf tutulacağını aktardı.

Marina Vize Başvuru Merkezi
Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul
Telefon: (+90) 212 530 04 31
Mobil: (+90) 541 963 17 14
Fax: (+90) 212 530 04 31
Mail: info@marinavize.com

4.8 / 5 (205 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.