Avrupa’nın en gürültülü şehri açıklandı!

“Işıklar şehri” olarak anılan Fransa’nın başkenti Paris, şanına yakışmayan bir birinciliğe imza atarak, Avrupa’nın en gürültülü şehri olarak belirlendi.

“Işıklar şehri” olarak anılan Fransa’nın başkenti Paris, şanına yakışmayan bir birinciliğe imza atarak, Avrupa’nın en gürültülü şehri olarak belirlendi.

Paris’i İngiltere’nin başkenti Londra ve İtalya’nın başkenti Roma izliyor.

Avrupa şehirlerinin gürültü durumunu belirlemek için bir araştırma yapıldı ve bu araştırmada bir sıralama oluşturmak amacıyla şehirlerin nüfus yoğunluğu, trafik düzeyi, gürültü kirliliği gibi ölçütler dikkate alındı.

Araştırmadan çıkan sonuçlar, 5,5 milyon kişinin maruz kaldığı karayolu trafiği gürültüsü, 842 bin kişinin maruz kaldığı demiryolu gürültüsü ve lokanta ve barlarda kalabalıkların çıkardığı uğultuyu en çok hisseden kentin Paris olduğunu gösterdi.

Paris ayrıca, yüzde 39 seviyesiyle trafik tıkanıklığının en çok meydana geldiği kent oldu. Bu düzeyde bir trafik tıkanıklığında kalabalık saatlerde bir yere gitmenin normal zamanda gitmeye kıyasla yüzde 39 daha fazla zaman harcanması anlamına geliyor. 

Sıralamadaki en yoğun nüfuslu şehir olan Londra, sakinleri için olduğu kadar hava taşımacılığı için de en gürültülü şehir olarak öne çıktı. Barselona da gürültü kirliliği kriterinde ilk sırada yer alıyor. Araştırma, “Barselona’nın, eski Ortaçağ mahallelerinin dar sokaklarında seslerin yankılanmasıyla en gürültülü kent olabileceğini” belirtiyor.

Paris, inceleme altına alınan ve 0 ile 10 arasında not verilen 23 Avrupa kenti arasında gürültü kirliliği bakımından 10 üzerinden 8,4 ile “kötü bir not” aldı.

Gürültü sıralamasında en altlarda ise 10 üzerinden 2,28 ile Oslo (Norveç), 2,o9 ile Hannover ve 2,03 ile Düsseldorf (Almanya) yer alıyor ve en iyi duruda olan kentler olarak dikkat çekiyor.

Paris 10 üzerinden 8,4 ile birinci, Londra 8,1 ve Roma 4,96 not ile Avrupa’nın en gürültülü üç kenti oldu. Londra ve Roma’da trafik tıkanıklığı seviyesi yüzde 38 olarak belirlendi.

 

Marina Vize Başvuru Merkez

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (150 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.