Avrupa ülkeleri için aşı pasaportu zorunluluğu (2)

Korona virüs nedeniyle vize işlemlerini askıya alan Avrupa Birliği ülkeleri 'aşı pasaportu' uygulaması ile birlikte yeniden vize sürecini başlatmaya hazırlanıyor.

Avrupa ülkeleri aşı alımı konusunda önce davrandı. Ve her gün binlerce kişinin aşılama süreci yürütülüyor. Aşılanan kişi sayısının artmasıyla birlikte günlük vaka sayılarında da düşüş bekleyen Avrupa Birliği, yurt dışından gelecek kişilerden de aşı pasaportu isteyecek.

AVRUPA TURİZMİ CANLANDIRMAK İÇİN FORMÜLÜ BULDU

Avrupa Birliği Komisyonu, turizmin nedeniyle yaşanan kayıpların ters yöne çevrilmesi için bir takım uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu uygulamaların başında ise 'aşı pasaportu' geliyor. Hem yurt dışından Avrupa Birliği ülkelerine gelecek kişilerden hem de seyahat serbestisi bulunan AB vatandaşlarından AB ülkelerini seyahat etmeleri durumunda aşı pasaportu istenecek. 

VİZE BELGELERİ ARASINDA AŞI PASAPORTU ZORUNLULUĞU

Henüz aşı olamayan AB vatandaşları birlik içerindeki başka bir ülkeye gidemeyecek. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler ise vize belgelerinin yanında aşı pasaportunu göstermek zorunda olacak. Uluslararası standartlarda aşı pasaportu olmayan ve olduğu korona virüs aşısı pasaporta işlenmemiş kişilere vize verilmeyecek. Aşı pasaportu olmayan ancak mecbur haller yüzünden Avrupa Birliği'ne giren kişilere karantina uygulanacak. Bu kişi karantina bittikten sonra da bazı haklardan mahrum olacak. Aşı pasaportu için resmi karar 21 Ocak tarihinde verilecek. Konu AB zirvesinde ele alınacak. Öte yandan bu konu hakkında hukukçular ikiye bölündü. Bazı hukukçular “Seyahat için aşı şart koşulamaz. İnsan haklarına aykırı” diyor. Kimi hukukçu ise  “Diğer insanların hayatını tehlikeye atmak da insan haklarına aykırı” görüşünde.

BAŞVURUYU YUNANİSTAN YAPTI!

Aşı pasaportuyla ilgili resmi başvuruyu Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e yaptı. Başvuru aynı zamanda diğer 26 AB üyesi ülkeye de iletildi. Birçok AB ülkesinin konuya sıcak baktığı belirtiliyor. Başvurunun amacı, getirilecek aşı pasaportuyla ekonomik ve sosyal alanda normal yaşama geçişi sağlamak. 12 Ocak tarihli başvuru, daha çok muhafazakar kanattan destek görüyor. Avrupa Birliği ülkeleri için vize nasıl alınır?

"ÖNCELİĞİMİZ AB İÇERİSİNDE SERBEST DOLAŞIMI SAĞLAMAK"

Yunanistan'ın yaptığı başvuru metninde şu ifadeler kullanıldı, “Üye devletler arasında ve üçüncü ülkelerden gidiş-gelişlerin, serbest dolaşımın mümkün olan hızla yeniden tesisi için çalışmak hepimizin önceliğidir. Bu nedenle Covid-19'a karşı aşılanmış kişilerin serbest dolaşımını sağlamalıyız. Bu da bir kişinin başarıyla aşılandığını kanıtlayan, bir standarda bağlanmış bir belgeyle olabilir. Yunanistan'da buna yakında başlanacak ve AB için de model olacaktır” denildi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (186 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.