Avrupa ülkelerinin turist kabul şartları belli oldu!

Türk insanı 2021 yazında yurt dışına çıkmak istiyor ancak birçok ülkenin turist kabul şartları değişiklik gösteriyor. Peki Türk insanının en çok tercih ettiği Avrupa ülkelerinde şartlar nasıl?

ALMANYA’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Almanya’da haziran ayı ortasında oteller veya diğer konaklama yerleri turistlere açılacak.

Almanya şu anlık turistik kabul etmiyor. Sadece istisnai durumlarda ülkeye giriş izni veriliyor.

Almanya sadece AB ve Schengen bölgesinden gelen yolculara giriş izni veriyor. Bir de ülkede oturma izni olanlara.

Ülkenin haziran ayı itibariyle turist kabul şartları açıklanacak.

FRANSA’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Fransa, Türkiye vatandaşlarına şu an 10 gün karantina uyguluyor.

Karantina kuralını ihlal edenlere Fransa 1000 Euro para cezası uyguluyor.

Bu yaz Fransa’ya gelen turistler ücretsiz Kovid-19 testi yaptırabilecek.

Fransa’nın da haziran ayında turist kabul şartlarını açıklaması bekleniyor.

İNGİLTERE’NİN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

İngiltere, Türkiye’nin kırmızı listesinde. Bu nedenle Türkiye’den turist kabul etmiyor. Ancak ülke 3 haftada bir listesini güncelliyor. İngiltere’nin düşen vaka sayılarıyla birlikte Türkiye’yi haziran ayında yeşil listeye alması bekleniyor.

Türkiye kırmızı kategoriden sarı listeye geçerse ülkeye giden Türk vatandaşlarına 10 gün karantina uygulanacak. Ayrıca karantinanın 2’nci ve 8’nci günlerinde ücretli PCR testi yapılacak, karantina süresi bu testlerin sonuçlarına göre uzayıp kısalabilecek.

Yeşil listede yer alan ülkelerden İngiltere’ye seyahat edeceklere karantina zorunluluğu uygulanmayacak ve bunlardan son 72 saatte yaptırdıkları PCR testi sonucu talep edilecek.

İTALYA’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

İtalya, 15 Mayıs tarihi itibariyle birçok ülkeye uygulanan karantina ve negatif koronavirüs test zorunluluğunu kaldırdı. Ancak şu anlık Türkiye için alınmış böyle bir karar yok.

Ancak ülke diğer Avrupa ülkeleri gibi haziran ayı içerisinde turist kabul şartlarını açıklayacak.

BELÇİKA’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Belçika’da yolcuların ülkeye girişleri öncesi bir form doldurması gerekiyor. Formdaki bilgilere göre, yüksek risk taşıyan kişilerin karantinaya girmesi mecburi tutuluyor. AB ülkelerinden Belçika’ya seyahatlerde karantinanın 1. ve 7. gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Yüksek risk taşımayan kişiler karantinaya girmek zorunda kalmıyor.

Belçika’da ikamet izni bulunmayanlardan ülkeye girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif test sonucunu sunmaları isteniyor.

AB dışından Belçika’ya girişler için sadece zorunlu durumlarda izin veriliyor. Sadece Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Ruanda, Güney Kore, Tayland ve İsrail’den gelenlerin turistik seyahati mümkün olabiliyor.

AB üyesi olmayan diğer ülkelerden gelecek kişilerin seyahatlerinin zorunlu olduğunu kanıtlaması isteniyor. Bazı meslek grupları dışında zorunlu seyahatle gelenlerin de karantina ve PCR testi zorunluluğu bulunuyor.

Belçika hükümeti, aşılanan kişilerin seyahatlerine yönelik bir uygulamayı henüz devreye sokmadı.

Kovid-19 varyantlarının görüldüğü Brezilya, İngiltere, Güney Afrika ve Hindistan’dan gelecek kişilerin seyahatlerinin zorunlu olduğunu mutlaka kanıtlaması ve karantinaya girmesi gerekiyor.

AVUSTURYA’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Avusturya’da 19 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme, yurt dışından gelen kişileri geldikleri ülkelerdeki salgın durumuna göre belirlenmiş tedbirlere tabi tutuyor.

Buna göre, mutasyona uğramış virüs türlerinin yoğunlukta olduğu İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerden seyahat eden kişilere, bazı durumlar dışında Avusturya’ya giriş izni verilmiyor. Öte yandan, 1 Haziran’dan itibaren söz konusu ülkelerden uçak seferlerine de izin verilmeyecek.

Günlük vaka sayılarının düşük olduğu, büyük çoğunluğu AB üyesi ülkelerin oluşturduğu ikinci gruptan ülkeye giriş yapan kişilere karantina koşulu öngörülmezken, seyahat yapan bireylerin aşı yaptırdığı ya da hastalıktan iyileştiği veya en geç 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu Kovid-19 testi ibraz etmesi gerekiyor.

Salgının etkisinin daha hissedilebilir şekilde sürdüğü üçüncü grup ülkelerden gelen kişilerin aşı, hastalığı geçirmiş olma ve test koşulunun yanı sıra en az 5 gün karantina da kalması gerekiyor.

Avusturya, Avrupa İlaç Ajansının (EMA) onay verdiği aşıların yanı sıra bir de Sinopharm aşısını kabul ediyor.

YUNANİSTAN’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Yunanistan, salgın önlemleri kapsamında bazı istisnai durumlar dışında, AB ve Schengen dışındaki üçüncü ülkelerin vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı uyguluyor.

Yabancı ziyaretçilerin Yunanistan’a girişlerinde en az 14 gün öncesinde iki doz aşısını yaptırmış olması veya negatif test sonucu ibraz etmesi zorunluluğu aranıyor.

Yunanistan, 14 Mayıs’ta başlayan turizm sezonu öncesinde ülkeye girişte uygulanan kısıtlamaları bazı ülkeler için kaldırma kararı aldı.

Bu kapsamda, 26 Nisan’dan itibaren ABD, Schengen ülkeleri, İngiltere, BAE, Sırbistan, İsrail ve AB üyesi ülkelerde daimi ikamet izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarına en az 14 gün öncesinde yapılmış aşı kaydı göstermeleri ve negatif test sonucu ibraz etmeleri durumunda 7 günlük karantina uygulamasını kaldırdı.

1 Haziran’dan itibaren deniz ya da hava yoluyla adalara olan seyahatlerde yerli ya da yabancı tüm yolculardan en az 14 gün öncesinde yapılmış aşı kaydı göstermeleri ya da son 3 gün içeresinde yapılmış negatif test sonucu ibraz etmeleri istenecek.

İSPANYA’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Kovid-19 salgınının turizmdeki olumsuz etkilerini en fazla hisseden ülkelerden İspanya, 7 Haziran’dan itibaren Kovid-19 aşılarını tamamlayan dünyanın herhangi bir yerinden gelen tüm turistlerin ülkeye giriş yapması kararı aldı.

Hükümet, ilk olarak İngiltere, Japonya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, İsrail, Tayland, Ruanda ve Güney Kore’den gelen turistlerin 24 Mayıs’tan itibaren İspanya’ya giriş yapabileceğini duyurmuştu.

Aşılama sürecini tamamlayan turistler aşı belgeleriyle giriş yapabilirken, turist ailelerde aşılarını yaptırmamış 6 yaş üstü çocuk ve gençlerin negatif sonuçlu PCR testlerini ibraz etme zorunluluğu devam edecek.

Özellikle İngiltere ve Almanya’dan turist çekmeye çalışan İspanya, bu yaz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30’luk artışla 8,5 ila 10 milyon turist ağırlamayı hedefliyor.

Hükümet, 2019’da 83 milyon olan ve salgın yüzünden 2020’de 19 milyona düşen yıllık turist sayısı için bu yıl 50 milyon hedefi koydu.

İspanya aynı zamanda, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek, aşı sertifikası seyahat belgesi uygulamasının en büyük destekçilerinden biri.

Kovid-19 nedeniyle İspanya’da geçen yıl yaklaşık 5 bin otel kapalı kalmış, 7 bin 684 otel ise faaliyet göstermişti.

Sektörde 600 binden fazla çalışan, kısa çalışma ödeneği benzeri “ERTE” adlı devlet desteğiyle kesintili olarak maaşlarını alıyor.

Salgının turizm sektöründe 1 yılda yarattığı ekonomik kaybın 100 milyar avro olduğu açıklanmıştı.

MACARİSTAN’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Macaristan, Kovid-19 aşılarının kabulü konusunda ikili anlaşma yaptığı ülke vatandaşlarının aşı olduklarını ispat ettikleri takdirde herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan ülkeye girişlerine izin veriyor.

Genel olarak turistlerin ülkeye girişiyle ilgili henüz herhangi bir düzenlemenin yapılmadığı Macaristan’a iş veya ekonomik amaçlı seyahat ettiklerini kanıtlayabilen kişiler, Kovid-19 belirtisi taşımamak kaydıyla kısıtlama olmaksızın ülkeye giriş yapabiliyor.

İSVİÇRE’NİN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

İsviçre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünya genelinde birçok ülkeyi “riskli” ülkeler listesine aldı. Bu ülkelerden İsviçre’ye seyahat edenler 10 gün karantinaya alınıyor. Vaka sayısı düşen ülkeler listeden çıkarılıyor.

HIRVATİSTAN’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

AB ülkesi Hırvatistan komşu ülke ve AB vatandaşlarından PCR test veya aşı sertifikası talep ediyor. Transit yolcular için ise belge talep edilmiyor.

Turizm sezonunun yaklaşmasıyla ülkede 1 Temmuz itibarıyla turistlere üç seçenek sunulacağı belirtildi. Bunlar aşı belgesi, hastalığı geçirdikleri ve iyileştiklerine dair belge veya negatif test olarak bildirildi.

BULGARİSTAN’NIN TURİST KABUL ŞARTLARI NELER?

Bulgaristan Turizm Bakanlığının, yaz sezonu başında turizm sektörü için aldığı yeni önlemler 21 Mayıs’ta açıklanmıştı.

Buna göre, AB ülkeleri, Schengen bölgesi ve ABD’nin de içinde yer aldığı 87 ülkenin vatandaşlarının Bulgaristan’a girişlerine izin verildi ancak girişler 3 koşula bağlandı. Bu koşullar, PCR testi, hastalığı geçirenlerin hastalanma tarihinden sonra en fazla 3 aylık süre koşuluyla antikor testi ve 2 doz uygulandığına dair aşı sertifikası olarak belirlendi.

Hindistan, Bangladeş, Brezilya ve Afrika kıtasından bazı ülkelerden gelenlerin Bulgaristan’a girişi yasak olacak. Bu ülkelerden gelen Bulgaristan vatandaşları 10 günlük karantinaya alınacak.

Ülkede yurt içi turizmde, serbest dolaşım ve konaklama konusunda hiçbir sınırlandırma yok.

Ulaşım araçları ve kapalı kamu mekanları dışında maske zorunluluğu ve kalabalık yerlerde sosyal mesafe tavsiyesi dışında başka önlem uygulanmıyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (168 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.