Avustralya Yabancı yatırımcılar için 'altın vize' programını kaldırıyor

Avustralya Hükümeti, 2012'den bu yana çoğunluğu Çinli yatırımcılara verilen "altın vize" programını sona erdirdi.

 

Bu program, zengin yabancı yatırımcılara ülkede yaşama izni sağlıyordu. İçişleri Bakanı Clare O'Neil, programın Avustralya'nın ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarına uygun olmadığını belirtti ve yerine daha nitelikli göçmenlere yönelik vize olanakları sunulacağını açıkladı. Programın yolsuzluk ve yasadışı fon transferi gibi sorunlara yol açtığı iddia ediliyordu.

 

Program, en az 3.3 milyon dolarlık yatırım yapılması koşuluyla yatırımcılara yaşama hakkı tanıyordu. Ancak, güvenlik açıkları ve boşluklar nedeniyle eleştirilen bu sistem, kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetlere olanak sağlayabileceği endişelerini beraberinde getirdi. 2016'da yapılan bir hükümet soruşturması, bu endişeleri doğrularken, 2022'de The Australian gazetesi Kamboçya'daki Hun Sen rejimi üyelerinin sistemi kötüye kullandığını ileri sürdü.

 

Ayrıca, hükümet soruşturması programın Avustralya'ya iş zekası açısından daha düşük seviyede kişileri getirdiğini ve vergi imtiyazları yoluyla kamuya zarar verdiğini ortaya koydu.

 

 

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (151 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.