Azerbaycan'da gezilmesi gereken yerler nereleridir?

Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri altın yıllarını yaşıyor. Birçok alanda ortaklık anlaşmaları imzalanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son ziyaretinde iki ülkenin arasındaki sınırlar 'Kimlik kartıyla seyahat' anlaşmasıyla kısmen kaldırılmış oldu.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki resmi yakınlaşma 9 Kasım 1991 tarihinde başladı. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte özgürlüğünü kazanan Azerbaycan'ı ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. 1991 yılından sonra iki ülke başta askeri, ekonomik ve siyasal olmak üzere birçok konuda ortaklık yapmaya başladı. Son olarak ise iki ülkeyi de mutlu edecek bir karar verildi. 

AZERBAYCAN'DA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER NERELERİDİR?

Azerbaycan ve Türkiye arasında vize zorunluluğu kaldırılmıştı. Son yapılan anlaşma ile pasaport zorunluluğu da ortak anlaşmayla kaldırılmış oldu. Artık Türkiye ve Azerbaycan vatandaşları karşılıklı olarak sadece kimlik kartı ile seyahat edebilecekler.

VİZE MUAFİYETİNİN ARDINDAN PASAPORT ÖZGÜRLÜĞÜ!

İki ülke tek millet sözünün gerçek olmasına ramak kaldı. Azerbaycan ile vize muafiyet anlaşmasının ardından şimdi de pasaport muafiyeti anlaşması imzalandı. Artık Türk vatandaşları Azerbaycan'a yapacakları seyahatlerinde yalnızca kimlik kartını kullanacak.

AZERBAYCAN İLE VİZE MUAFİYETİ

Azerbaycan ile Türkiye arasında 'Vize Muafiyeti Anlaşması' 25 Şubat 2020 tarihinde imzalanmış ve 3 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İki ülke vatandaşları için uygulanacak vize muafiyeti 90 gün olarak kararlaştırılırken 90 günü aşan durumlarında ise ikamet izni başvurusu zorunluluğu getirilmişti. Bu gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ile imzaladıkları ortak protokolle aradan pasaportu da çıkarttıklarını açıkladı. İki bakan artık iki ülkenin vatandaşlarının sadece kimlik kartı ile seyahat edebileceklerinin müjdesini verdi. 


Alev Kuleleri, Bakü