Bahreyn dijital koronavirüs aşı pasaportu uygulamasını yürürlüğe koydu

Bahreyn örnek bir uygulamaya imza attı. Ülke ‘dijital koronavirüs aşı pasaportu’ uygulamasına geçen ilk ülkelerden biri oldu. ‘Dijital koronavirüs aşı pasaportu’ alabilmek için iki doz koronavirüs aşısı olmak ve iki hafta beklemek gerekiyor.

Birçok ülke sınırlarını diğer ülkelere açmak ve ekonomisini yola sokmak için arayışlar içerisinde. Bazı ülkeler aşı pasaportu uygulaması üzerinde dururken Bahreyn bu uygulamayı dijitale dökmüş durumda.

BAHREYN BEAWARE UYGULAMASINI DEVREYE SOKTU

Bahreyn tarafından geliştirilen “BeAware” mobil uygulamasında kişiye ait ad, soyad, doğum tarihi, uyruğu ve hangi aşıyı olduğuna dair bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler tamamlandığında ve aşı olan kişinin vücudunda antikor (İkinci aşıyı olduktan iki hafta sonra) geliştiğinde kişi dijital koronavirüs aşı pasaportu almaya hak kazanıyor. Ve uygulama kişiye yeşil rozet veriyor.

QR KOD İLE DOĞRULANABİLECEK

Bahreyn hükümetinden yapılan açıklamaya göre aşı sertifikası alabilmek için 21 gün arayla iki doz aşı olmak ve sonrasında antikor gelişmesi için iki hafta beklemek gerekiyor. Açıklamada ayrıca “Yetkililer, ulusal aşı kayıtlarına bağlı olan QR kodunu okutarak (sertifikanın) geçerliliğini doğrulayabilecekler” ifadeleri yer aldı.

BİRÇOK ÜLKE AŞI PASAPORTU UYGULAMASINA GEÇİYOR

Danimarka da bu ay sonuna kadar aşı pasaportunun ilk sürümünü kullanıma alacağını açıklamıştı. İsveç de iki hafta önce yaza kadar aşı belgesine dair uluslararası bir standart belirleneceğini varsayarak o zamana kadar bir aşı pasaportu çıkarmayı planladığını açıklamıştı. 1.5 milyon nüfusu olan Bahreyn, vatandaşlarına ücretsiz olarak Pfizer/BioNTech aşısını, Çin’in Sinopharm şirketinin aşısını, Oxford/AstraZeneca aşısını ve Rusya’nın Sputnik V aşısını seçenek olarak sunuyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (192 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.