Belediyelerin hizmet pasaportu verme yetkisi donduruldu

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin düzenlediği hizmet pasaportu ile yurt dışına çıkan 43 kişinin geri dönmemesi ile birlikte başlayan tartışma ile ilgili karar verildi. Bu kapsamda belediyelerin sağladığı yurt dışına çıkışlarda kullanılan hizmet pasaportlarının dağıtılması durduruldu.

 

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi 45 kişiyi Almanya’ya eğitime gönderdi. Ancak eğitimin bitmesi ile birlikte 2 kişi geri dönmüş 43 kişi Almanya’da kalmıştı. Konuyla ilgili belediyelere tanınan hizmet pasaportu verme hakkı donduruldu. Yaşanan tartışmaların ardından İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamaya göre yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar yerel yönetimlerce görevlendirilen kişilere verilen hizmet pasaportlarının dağıtılması durduruldu.


HİZMET PASAPORTU VERİLME İŞLEMLERİ DURDURULDU


İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Mahalli idarelerce yurtdışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştur" ifadeleri kullanıldı.


YURT DIŞINA ÇIKIŞTA KULLANILIYOR


İddiaya göre aynı yöntemi başka dernekler de denedi ve onlarca kişi yurt dışına çıkış yaptı. Çıkış yapan kişilerin terör örgütü FETÖ üyesi olduğu iddia edildi. Yaşanan olayların sosyal medyada paylaşılması ile birlikte konu Türkiye’nin gündemine geldi. İçişleri Bakanlığı ise konuyu kökten değiştirmek için çalışmalara başladı.


BAKAN SOYLU’DAN “TURİST KILIKLI” AÇIKLAMASI


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul’da düzenlenen Salgınla Mücadele Toplantısı’na katıldı. Soylu, Türkiye'de ikameti olduğu halde pasaportunu gösterip "turist kılığına girerek" sokağa çıkanları uyardı. Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı, "Turistik faaliyetler kapsamında kısa süreliğine ülkemizde bulunanlar hariç olmak üzere; şimdi ikamet sahibi. Pasaportunu gösteriyor, başımın üzerine pasaportun var. Ama sen ikamet sahibisin, buradaki yerleşiklerin kurallarına tabii olmakla mükellefsin. Açık söylüyorum, kim ikamet sahibi ve pasaportuyla bu işi istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim hemen. Elimde böyle bir yetki var, acımam da. Çünkü insanlar evde kalacaklar, siz pasaportunuz var diye siz turist kılığında, imkanında bunu istismar edeceksiniz, buna da müsaade etmeyeceğiz. Onun için kurallarımız çok net, boşluk bırakmıyoruz."

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (163 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.