Birleşik Krallık ile imzalanan serbest ticaret anlaşması Meclis'ten geçti!

Birleşik Krallık ile Türkiye'nin imzalamış olduğu serbest ticaret anlaşması Meclis'te kabul edilerek kanunlaştı.

Avrupa Birliği (AB) ile yollarını ayıran Birleşik Krallık, birliğin gerçekleştirdiği tüm anlaşmalardan tek taraflı olarak çıktığını duyurmuştu. Bu nedenle ticaretten, turizme, kültürel seyahatlerden, ülkeye yerleşmeye kadar birçok konu İngiltere makamlarınca yeniden düzenlendi. Diğer ülkeler de bu konularda İngiltere ile iş yapacak (İngiltere vizesi alacak) vatandaşları için anlaşma yapmaya başladı.

BİRLEŞİK KRALLIK İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI KABUL EDİLDİ!

Bu kapsamda Birleşik Krallık ile imzalanan serbest ticaret anlaşması da dahil olmak üzere imzalanan uluslararası anlaşmalar kanunlaştırılmak üzere TBMM Genel Kurulu’na getirildi. Meclis Genel Kurulu’nda, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında ticari ilişkilerin sürmesi için imzalanan serbest ticaret anlaşmasını da içeren kanun teklifi ile Filistin, Arnavutluk ve EFTA devletleriyle imzalanan serbest ticaret anlaşmalarını kapsayan uluslararası anlaşmaların uygun bulunduğuna dair dört kanun teklifi ele alındı. Teklifler müzakerelerin ardından kabul edildi.

İYİ PARTİ'DEN SERBEST TİCARET ANLAŞMASINA DESTEK! 

Türk iş insanlarının Birleşik Krallık ile daha rahat ticaret yapabilmesini sağlayan anlaşma konusunda söz alan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, serbest ticaret anlaşmasını desteklediklerini belirtti. İYİ Parti Milletvekili Sezgin, “Aramızdaki ticaretin hacmi genelde 18 milyar dolar civarındadır ve genelde Türkiye lehine seyretmektedir. Brexit sonrası oluşan yeni düzende serbest ticaret anlaşmasının yapılması hayırlı olmuştur. Bu anlaşma, Avrupa Birliği’yle mevcut gümrük birliğimiz çerçevesinde, Avrupa Birliği ile Birleşik Krallık arasında yapılan Brexit Serbest Ticaret Anlaşması’na bir teknik uyum anlaşmasıdır, eskinin devamıdır. Ayrıca Brexit öncesine göre bazı formalitelerin biraz da zorlaştığını belirtmeliyiz” ifadesini kullandı. Sezgin, Avrupa Birliği’yle Gümrük Birliği’nin de yeniden dış politikadaki öncelikler listesinde ön sıralara çıkarılması gerektiğini kaydetti.

CHP'DEN İTİRAZLI DESTEK!

Birleşik Krallık ile imzalanan serbest ticaret anlaşması hakkında Aydın Adnan Sezgin'den sonra söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, “Türkiye’nin ticaretinin böylesi serbest ticaret anlaşmalarının onaylanmasına ve bir an evvel yürürlüğe girmesine ihtiyacı var” ifadelerini kullandı. Avrupa Birliği'nden ayrılan Birleşik Krallık ile bu anlaşmayı imzalamak için üç yıldır çalışıldığını belirten Ahmet Ünal Çeviköz, emeği geçen herkese teşekkür etti. Görüşülen kanun tekliflerinde teknik bir itirazlarının bulunduğunu da kaydeden Çeviköz, serbest ticaret anlaşmalarında ek protokollerin değişiklik yetkisinin doğrudan cumhurbaşkanına verilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu savundu.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com4.8 / 5 (191 votes)

Yorum Ekle

İsim gerekli
E-mail gerekli

Yorum gerekli
KVKK Metin onayı gerekli!
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi - KVKK Aydınlatma Metni

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.