Bulgaristan Altın Pasaport uygulamasına son verdi

Türkiye'nin komşu ülkesi Bulgaristan, 9 yıl önce başlattığı altın pasaport uygulamasına son verdi.

Bulgaristan parlamentosu, yaklaşık 9 yıldır devam eden "altın pasaport" olarak bilinen yatırım karşılığı vatandaşlık verme uygulamasına son verdi.

Bulgaristan Parlamentosu'nda milletvekilleri, 2013'ten bu yana yaklaşık 500 bin avroluk yatırım karşılığı verilen vatandaşlık ve pasaport imtiyazlarının ülke ekonomisine fayda sağlamadığı gerekçesiyle iptalini onayladı.

Adalet Bakanlığından edinilen bilgiye göre bugüne dek 103 kişi bu prosedürden yararlandı.

Devlet Milli Güvenlik Ajansının (DANS) aldığı çeşitli suç duyuruları nedeniyle son 2 yılda 7 kişinin pasaportu iptal edilirken, durumu şüpheli görünen 6 kişi hakkındaki soruşturmalar devam ediyor.

Çoğu Rus ve Çin vatandaşı olan bu kişiler, başvurularında yatırım olarak gösterdikleri parayla devlet tahvili satın alıp pasaport aldıktan sonra bu tahvilleri sattı.

Söz konusu uygulama Avrupa Birliğinin (AB) uyarılarına rağmen 2021'e kadar devam etmişti.

Bulgaristan'ın 2007'den bu yana üyesi olduğu AB'de serbest dolaşım sağlayan bu prosedüre son vermek üzere yıl başından bu yana iktidarda olan Başbakan Kiril Petkov hükümeti, Yabancılar Yasası'nda değişiklik tasarısı hazırlamıştı.

AB üyesi olan Kıbrıs Rum kesimi ve Malta, yatırım karşılığında pasaport vermeye devam ediyor.

 

Marina Vize Başvuru Merkez

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 3

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (228 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.