Çin aşısı olan Türk vatandaşları AB ülkelerinden vize alabilecek mi?

Yunanistan'ın Avrupa Birliği Komisyonu'na taşıdığı 'aşı pasaportu' uygulaması Türk vatandaşlarını nasıl etkileyecek? Çin aşısına onay vermeyen Avrupa Birliği, Türk vatandaşlarının olduğu Çin aşısını kabul edecek mi?

Aşı olmayan kişilere vize verilmemesi konusu Avrupa Birliği'nin son günlerde tartıştığı en önemli konu. Turizm gelirlerini büyük ölçüde kaybeden Yunanistan, Avrupa Birliği turizminin yeniden hareketlenmesi için aşı pasaportu uygulamasını gündeme getirdi. Konu gelecek hafta gerçekleşecek olan liderler zirvesinde masaya yatırılacak.

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN KABUL ETTİĞİ AŞILAR GEÇERLİ OLACAK!

Eğer Yunanistan'ın gündeme getirdiği 'aşı pasaportu' uygulaması onaylanırsa Avrupa Birliği'nin onayladığı korona virüs aşılarından birini olmuş olan kişiler Avrupa Birliği içerisinde serbestçe dolaşabilecek ve Avrupa Birliği dışından gelen kişiler de aynı şekilde sınırda sorun yaşamayacak.

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN TURİZM GELİRLERİ DÜŞTÜ! 

Pandemiyle birlikte Avrupa Birliği ülkelerinin turizm gelirleri ciddi oranda düşüş yaşadı. Bu da Yunanistan gibi turizm gelirlerinin önemli olduğu ülkeleri ekonomik krizin eşiğine getirdi. Birçok ülkenin olumlu yaklaştığı aşı pasaportu uygulaması ile ülkeler yeniden toparlanma sürecine girmek istiyor. Ancak aşı pasaportu uygulamasının da bazı soru işaretleri var.

UYGULAMA AB VATANDAŞLARINI DA ETKİLEYECEK!

Aşı pasaportu Avrupa Birliği vatandaşları için de geçerli. Eğer bir AB vatandaşı korona virüs aşısı olmadıysa başka bir AB ülkesine gidemiyor. Aşı olan AB vatandaşlarının haklarından aşı olmayan AB vatandaşları yararlanamıyor. Henüz tüm AB vatandaşları aşı olmadığı için bazı AB vatandaşlarının bazı hak ve özgürlüklerini kısıtlıyor. Bu da Avrupa Birliği kanunlarına aykırı bir durum. Ancak AB liderleri bu durumu geçici olarak yürürlüğe sokabilir. Bu da AB geneli protestolara neden olabilir.

PEKİ TÜRK VATANDAŞLARI BU DURUMDAN NASIL ETKİLENECEK?

Aşı pasaportu uygulamasının gündem olmasıyla birlikte bu durumdan Türkiye vatandaşlarının nasıl etkileneceğine ilişkin soru işaretleri oluştu. Türkiye'de de yapılmaya başlanan CoronaVac aşısı henüz Endonezya, Türkiye ve Brezilya gibi birkaç ülke dışında onay almış değil. Avrupa Birliği tarafından onaylanmamış Çin aşısı olan Türk vatandaşlarının seyahat ve vize işlemlerine ilişkin sorusunu yanıtlayan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant, hangi aşıyı alacaklarına ülkelerin karar vereceğini söyledi. Spinant, onay almamış aşıların durumuna ilişkin AB içinde kapsamlı bir tartışmanın henüz yapılmadığını da söyledi. Dana Spinant, şunları söyledi:

"TÜRKİYE'NİN KENDİ KARARI"

"Vatandaşlarını korumak için hangi aşıyı seçeceği Türkiye'nin kendi kararı elbette. AB ile aynı aşıları kullanmak zorunda değiller. Şu aşamada bahsettiğiniz kategoriye düşen aşıları olanların durumuna ilişkin görüşme ve tartışma henüz gerçekleşmiş değil. Dolayısıyla aşı pasaportu önerisinin kendisi gibi bu nokta da şimdilik netleşmedi."


Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: 


4.8 / 5 (231 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.