Dubai’de sınırlar turistlere açık! Aşılama hızla sürüyor!

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünya kapılarını kapatırken Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kapıları turistlere sonuna kadar açık. Ancak aralık ayına kadar 1100 olan vaka sayıları 2021 yılı itibariyle 4000’lere kadar yükseldi.

Başta Avrupalı turistler olmak üzere 5 yıldızlı bir tatil geçirmek isteyen tüm yabancı turistlerin tercih ettiği ilk yerlerden birisi olan Dubai’de sezon hala devam ediyor. Güneşin keyfini çıkartan turistler restoranlarda yemek yiyip, alışveriş merkezlerinden alışveriş yapıp, sinemalarda film izleyip, plajlarda denize girebiliyor. Dubai Turizm ve Ticaret Pazarlama Dairesi Genel Müdürü Helal Saeed Al Marri gazetecilere yaptığı açıklamada, "Olaylara çok ölçülü bir şekilde yaklaşıyoruz, ancak felsefemiz bu salgının üstesinden gelmek" ifadelerini kullandı. Ancak uzmanlara göre Dubai'in bu politikasının sonuçları koronavirüs tablosuna yansıdı.

TURİSTLER İÇİN TÜM KISITLAMALAR KALDIRILMIŞTI

Birleşik Arap Emirlikleri, 2020 yılının başlarında sınırlarını kapatmış ancak en çok vakaların yaşandığı günde bile vaka sayısının bin olması ve sonrasında da vaka sayılarının düşmesiyle birlikte kapılarını açmıştı. Bunu değerlendiren turistler pandemi günlerini BAE’de geçirmeye başlamıştı. Ülkede zaman zaman tüm kısıtlamalar kaldırıldı. Aralık ayının sonundan ocak ayının sonuna kadar günlük vakalarda ciddi bir artış gözlemlendi. Ancak BAE'de vaka sayılarının ciddi artışı sadece turizme bağlı değil. Dubai nüfusunun yaklaşık yüzde 85’ini oluşturan yabancı çalışanların tatil sezonu için kendi ülkelerine gidip tekrar ocak ayında BAE dönmelerinin bu artışta önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Medcare hastanesinde iç hastalıkları uzmanı olan Ahmed Muhammed Abdülhamid'e göre, ülkede çalışan yabancıların hareketi nedeniyle ikinci dala yaşayacak.

KISITLAMALAR TEKRAR GETİRİLDİ!

Öte yandan Dubai'de birçok yer açık kalmaya devam etse de son haftalarda Covid-19 kısıtlamaları sertleştirildi. 2 Şubat itibarıyla oteller, AVM'ler ve plajlar kapasitesi yüzde 70'ine kadar, sinemalar ise yüzde 50'sine kadar ziyaretçi ağırlayabilir. Kafe ve barlar ise geçici olarak kapatıldı. BAE'nin turistleri kabul etmeye devam etmesinin sebeplerinden biri de aşı politikası. BAE dünyadaki en yüksek aşılama oranlarından birine sahip, on milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 47'si en az bir doz aşı yaptırdı. Bu hızla devam ederse, BAE'de vakaların hızla düşmesi bekleniyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (181 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.