Dünya genelinde normalleşme ne zaman başlayacak? Uğur Şahin tarih verdi!

Koronavirüs aşısını bulan ekibin başında yer alan Biontech ilaç şirketinin kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin’den önemli bir açıklama geldi. Şahin, dünyanın normale dönmeye başlayacağı tarihi açıkladı. Mayıs sonu ve haziran başı itibariyle vaka ve can kaybı sayılarının düşeceğini belirten Şahin, dünyanın kalıcı olarak normalleşeceğini belirtti.

Koronavirüs aşısını bulan ekibin başında bulunan Prof. Dr. Uğur Şahin, Alman medyasına önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs aşısı olanların sayısının artması ile mayıs ayı sonu haziran ayı başı gibi vaka ve ölüm sayılarının düşeceğini belirten Şahin, "Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Kovid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ DALGA VE MUTASYON VURGUSU

Üçüncü dalganın ve can kayıplarındaki artışın mutasyona uğramış koronavirüs nedeniyle yaşandığını belirten Uğur Şahin, “Bu durumdan endişeleniyorum. Görünen o ki, yeni mutasyonlar sebebiyle Kovid-19 salgını aşıyla sürü bağışıklığı sağlanmadan yeni bir ivme kazanacak” şeklinde konuştu. Şahin ayrıca Biontech-Pfizer aşısının mutasyona karşılı etkili olduğunu belirtti.

“BEN AŞININ BU KADAR ETKİLİ OLMASINI BEKLEMİYORDUM”

Geliştirdikleri Biontech-Pfizer aşısının mutasyona uğramış İsrail’de başarılı olduğunu ve aşının etkisini gördüklerini belirten Uğur Şahin, “Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Görünen ışık da tünelin ışığı değil. Aşının etkinliği sayesinde hem virüsün bulaşması hem de virüsün insan içindeki gelişimi engelleniyor. Ben aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” şeklinde konuştu.

“YAŞLILARIN AŞILANMASININ HIZLANDIRILMASI GEREKİYOR”

Aşının her iki yılda bir tekrarlanabileceğini belirten Şahin, "Toplumda bağışıklığı sürekli hale getirmemiz virüsle mücadelede önemli. Büyük bir olasılıkla karşımıza çıkabilecek mutasyonlara karşı her iki yılda bir aşıyı tekrar etmek gerekecek. Grip aşısındaki durum, Kovid-19 için de geçerli olacak. Bu artık bizim yeni normalimiz olacak” ifadelerini kullandı. Almanya’daki Kovid-19 durumu hakkındaki görüşleri sorulan Şahin, “İngiltere’deki mutasyon geçiren virüsün Almanya’da etkili olması sebebiyle vaka sayılarındaki düşüş gecikecek” derken, “Mutasyonların bir sorun oluşturacağı anlaşılıyor. Yaşlıların aşılanmasının hızlandırılması gerekiyor. Bu, Mart ayı sonundaki can kaybı sayısını azaltmamıza yardımcı olacak şeklinde konuştu.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com


 

 

4.8 / 5 (247 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.