Dünya Sağlık Örgütü'nden 'aşı pasaportu' uyarısı! "Yanıltıcı olabilir"

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin tartıştığı vize için 'aşı pasaportu' şartı hakkında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), açıklamalarda bulundu. Örgütün geçilmesi muhtemel bu uygulamaya sıcak bakmadığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, Cenevre'de bir basın toplantısı gerçekleştirdi. WHO, Avrupa Birliği'nin tartıştığı vize için 'aşı pasaportu' şartı hakkında konuştu. WHO Komitesi, "Mevcut aşıların bulaşmayı engellemekteki etkisi henüz bilinmediği için, yolculardan aşı olduğuna dair kanıt istenmemeli" ifadelerini kullandı. Öte yandan WHO, seyahatlerde uyulması gereken kurallar hakkında bir kılavuz yayınladıklarını ve tüm devletlerin bu kılavuza uyması gerektiğini belirtti.

PEKİ YA AŞI İŞE YARAMAZSA?

Birçok devlette başlayan aşılama çalışmalarıyla ilgili herhangi bir bilimsel araştırma henüz yayımlanmadı. Çünkü iki doz olarak kullanılan ilacın ikinci dozları henüz çoğu kişiye yapılmadı. Durum böyle olunca Dünya Sağlık Örgütü, aşıya henüz bel bağlanmaması gerektiğini ısrarla vurguluyor. Vize konularında da aşı yaptırılmasını vize koşulları arasına alınmaması gerektiğini vurgulayan WHO, sınırların açılması, yolculukların hareketlenmesiyle birlikte aşı işe yaramazsa daha büyük bir salgın ile karşılanabileceği konusunda uyarıyor.


AŞI OLDU BELGESİ YANILTABİLİR!

Aşılar birçok ülkede etkili sonuç alsa da henüz bir insanda sonuç verdiği kesinleşmiş değil. Konu hakkında konuşan WHO Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, seyahat eden kişiler için aşı olduğunu kanıtlayan belge bulundurması şartının tavsiye edilmediğini belirtti. Bu belgenin yanıltıcı olabileceğini belirten Ryan, aşı olan kişinin sanki hastalıktan ilelebet korunacağı yada artık korona virüs bulaştırmayacağı anlamına gelebileceğini belirtti.

AŞI YAPTIRANLARA ÖNCELİK!

Aşı pasaportu birçok ülkede kısmen başlatıldı. Almanya aşı yaptıran kişilere karantina uygulamayacağını açıkladı. İngiltere, İzlanda, Danimarka, Belçika ve İspanya bazı konularda aşı yaptıranlara öncelik tanınması konusunu konuşuyor. Kimi teknoloji firmaları da aşı ve bağışıklık bilgilerinin tutulduğu elektronik sertifikaları kullanıma sokmak üzere mobil uygulama tasarımları geliştirmeye başladı.

AŞININ EŞİT DAĞILIMI SORUNU!

Korona virüs salgını için tüm ülkelere dayanışma çağrısı yapan WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşı dağılımında büyük ülkelerin stokçuluk yapmaması gerektiğini vurguladı. Ghebreyesus, "Sağlık çalışanları yoruldu ve sağlık sistemleri zorlanıyor. Bazı ülkelerde de oksijen kaynaklarının azaldığını görüyoruz. Komite'nin, Covid-19 aşılarının eşit bir şekilde dağıtılması gerektiğini vurgulamasından memnuniyet duydum. Ülkeler başka ülkeleri de düşünerek aşı siparişi vermeli" ifadesini kullandı. Aşı üreticilerinin, aşıların güvenlik ve etkinliğine ilişkin ellerindeki verileri WHO ile paylaşması gerektiği vurgulanan açıklamada Ghebreyesus, "Bu tür verilerin eksikliği, küresel düzeyde aşıların zamanında ve eşit bir şekilde tedarik edilmesinin önündeki bir engeldir" uyarısında bulunuldu.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (176 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.