Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu!

Dünyanın en güçlü pasaportları 2020 yılı araştırması sonuçlandı. Turizm şirketleri ve hava yolu firmaları verilerine göre yapılan araştırma sonucuna göre en güçlü 10 pasaport belirlendi.

Yapılan araştırma pasaportların yani devletlerin dünya kamuoyundaki turistik durumlarını gözler önüne seriyor.  Puanlama ülkelerin pasaport özelliklerine göre yapılıyor. Ülke pasaportu ile vizesiz seyahat yapılabilen ülke sayısı tüm puanlamanın yüzde 50'sini oluşturuyor. Diğer yüzde 50'si ise ülkenin sosya-kültürel ve tercih edilme oranları ile belirleniyor. İşte 2020'nin en güçlü pasaportları.

MALTA PASAPORTU

Malta 2020'nin en değerli pasaportları arasında 10'ncu sırada yer alan bir ülke. Malta'nın konumu Kıbrıs ile özdeşleştirilebilir. Stratejik bir konumda yer almaktadır. Akdeniz'in ortasında yer alan Malta bölgenin geçiş noktasında yer alan turistik değeri yüksek bir ülkedir. Akdeniz'deki Doğu ve Batı yönlü geçişin merkezinde yer alan ülke doğal bir liman ülkesi olarak karşımıza çıkar. Bu özelliği yüzünden onlarca ülke tarafından ele geçirilmek istenmiş ve bunun neticesi olarak çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Sessiz sakin kendi halinde bir ülkedir. Küçük bir ülke olmasından dolayı birçok ülke Malta ile olan vizeyi kaldırmıştır. Malta'nın son zamanlarda dünya gündemine gelmesindeki en büyük sebeplerden birisi de dünyaca ünlü Games of Thrones dizisinin bazı bölümlerinin ada ülkesinde çekilmesi. Malta listede 10’uncu sırada yer alıyor. Vizesiz gidilebilen ülke sayısı 184. Aldığı puan ise 112.


ÇEKYA PASAPORTU

Çekya pasaportu dünyanın en güçlü pasaportları arasında 9'ncu sırada yer alıyor. Çekya'nın araştırmada aldığı puan ise Malta ile aynı 112. Vizesiz gidilebilen ülke sayısı 184.

SİNGAPUR PASAPORTU

Singapur son yıllardaki ticari faaliyetleri ile göz dolduruyor. Ancak turizm açısından da önemli bir ülke. Singapur, Hint Okyanusu'nda onlarca adacıktan oluşan bir ülke konumunda. Ülke dünyanın her yerinden turist çekebilecek güzelliklere sahip. Asya'nın mistisizmini oldukça verimli kullanan bir ülke. Bu ada ülkesi, bir şehir devleti olması ve kendine özgü şehircilik anlayışı ile dikkat çekiyor. Singapur pasaportu listede sekizinci sırada yer alıyor. Aldığı puan 112. Vizesiz gidilebilen ülke sayısı 190.