Dünyanın en güçlü pasaportları belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?

Küresel ölçekte vatandaşlık ve oturum danışmanlığı hizmeti veren Henley&Partners, Pasaport Endeksi'ni açıkladı. Endeks, pasaport sahiplerinin vizesiz gidebildiği ülke sayılarına göre sıralamayı içermektedir. Son beş yıldır liderliği elinde bulunduran Japonya pasaportu ise bu kez 3. sıraya geriledi.

 

Dünyanın en güçlü pasaportu Singapur oldu. Singapur pasaportu, dünyanın 227 turistik noktasından 192 ülkeye vizesiz giriş imkanı sunarak en güçlü pasaport unvanını kazandı.

Henley Pasaport Endeksi'ne göre Almanya, İtalya ve İspanya 190 ülkeye vizesiz girişle ikinci sıraya yükseldi. Avusturya, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg, Güney Kore, İsveç ve Japonya pasaportları ise 189 ülkeye vizesiz giriş imkanıyla üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye ise bir önceki endekste 53. sırada yer almasının ardından 50. sıraya yükseldi. Türk pasaportuyla vizesiz girilebilen ülke sayısı 114 oldu. Ayrıca, Türkiye kendi sınırlarından vizesiz girişe izin veren ülkeler sıralamasında 45. sırada yer aldı.

Henley Pasaport Endeksi'nin en alt sıralarında ise Afganistan, Irak ve Suriye yer aldı. Bu ülkelerin pasaportları, sadece 27 puan alarak dünyanın en zayıf pasaportları olarak kaydedildi.

ABD ise on yıldır devam eden düşüş eğilimini sürdürerek listede iki sıra daha gerileyerek 8. sırada yer aldı. ABD, 2014 yılında Birleşik Krallık ile birlikte listenin ilk sırasında bulunuyordu.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (207 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.