Elektronik bileklik uygulamasını ihlal eden Türk turiste 22 bin TL ceza!

Elektronik bileklik uygulaması kapsamında Karantina Takip Sistemi’ni ihlal eden Türk turiste Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 22 bin TL ceza kesildi.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde koronavirüs ile mücadele kapsamında elektronik bileklik ile birlikte evde karantina uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda Türkiye’den KKTC’ye giden Türk turistin karantina şartlarını birden çok şekilde ihlal ettiği ortaya çıktı. Türkiye’den KKTC’ye giden tüm turistlere ülkeye girişte beyanname imzalatıldığı ve bu beyannamede uygulanacak yasakların altına yolcuların imza attığı belirtildi. Öte yandan turistlerin kalacakları ikametgah adresi görevliler tarafından kaydedildi. Türk turistin belirttiği adreste olmadığı tespit edildi.

YASAĞI NASIL DELDİĞİNİ SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

İnstagram hesabından “kayınvalidesinde” ifadesiyle yer bildiriminde bulunan Büşra Topan Yaldızsal, yasağı nasıl deldiğini sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşım fark edilince Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri durumu polise bildirdi. Başlatılan soruşturmanın ardından Yaldızsal’a toplamda 22 bin TL para cezası kesilerek KKTC Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği merkezde karantina altına alındı.

ELEKTRONİK BİLEKLİK HAKKINDA YASA ÇIKARTILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti koronavirüs salgını kapsamında elektronik bileklikle evde karantina uygulamasına ilişkin yasa hazırlamıştı. Yasada, "Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının 36’ncı maddesinin (2)’nci fıkra kurallarına aykırı davranmak suretiyle, Sağlık Bakanlığınca imzalatılan taahhütnamenin içeriğindeki beyana ve/veya taahhütlere ilişkin kurallara uymayan, izolasyon kuralına uymayan veya karantina kurallarına uymayanlar bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde aylık brüt asgari ücretin 5 (beş) katı tutarına kadar para cezasına veya 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler" ifadelerine yer verildi.

224 KİŞİ ELEKTRONİK BİLEKLİKLE KONTROL EDİLİYOR

Öte yandan, ülkede Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında elektronik bileklikle evde karantina uygulaması 12 Nisan’da başlatılmıştı. KKTC’de bugün itibari ile 224 kişi elektronik bileklik ile 24 saat kontrol edildiği bildirildi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (176 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.