Ermenistan'dan Avrupa Birliği’ne vize talebi

Ermenistan, Avrupa Birliği (AB) ile olan ilişkilerini daha da derinleştirmek amacıyla vize serbestisi konusunda görüşmelerin başlamasını talep etti.

 

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, bu konuda AB ile iş birliği yapma arzusunu ifade etti ve ülkesinin ekonomik, siyasi, güvenlik ve savunma alanlarında AB ile ilişkileri geliştirmeye açık olduğunu belirtti. Mirzoyan ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB-Ermenistan Ortaklık Konseyi'nin beşinci toplantısının ardından bu konuda bir basın toplantısı düzenledi.

 

Borrell, Ermenistan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne üyeliği ve ülkede yapılan reformlar gibi konularda memnuniyetini dile getirirken, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış sürecinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan son çatışmaların çözümünde iki ülkenin birbirinden uzaklaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Mirzoyan, AB ile vize serbestisi görüşmelerinin başlamasının, iki taraf arasındaki işbirliğinin somut sonuçlarını halka sunmanın bir yolu olduğunu vurguladı. Ermenistan'ın, AB ile siyaset, güvenlik, ekonomi alanlarında ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğini ve Azerbaycan ile barış sürecine olan bağlılığını ifade etti. Mirzoyan ayrıca, sınır çizme sürecinde tarafların Sovyetler Birliği döneminde belirlenen sınırlara uygun hareket etmesi gerektiğini ve Ermenistan'ın Azerbaycan'a mayınlı arazi haritalarını ilettiğini, bu haritaların doğruluğunun AB tarafından teyit edilmesini istediğini belirtti.

 

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (203 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.