Hangi devletler korona virüs döneminde Türkiye'den öğrenci kabul ediyor?

Korona virüs salgını ile birlikte birçok ülke sınırlarını kapattı. Herkes yurtdışı tatil planlarını seneye erteledi. Ancak bazı ülkeler Türkiye'den gelecek öğrencileri kabul edeceğini duyurdu. Peki hangi ülkeler korona virüs döneminde Türkiye'den öğrenci kabul ediyor?

Korona virüs salgınıyla birlikte birçok eğitim kurumu öğrenci sayısında sayı azaltmaya ve bazı ülkelerden öğrenci kabul etmemeye başladı. Doğal olarak eğitimini yurt dışında devam ettirmek isteyenler ve direk yurt dışında eğitim almak isteyenler Türkiye'den öğrenci kabul edecek ülkelere ve okullara yöneldiler. Sizler için korona virüs döneminde Türkiye'den öğrenci kabul eden ülkeleri ve vize şartlarını derledik. Salgın nedeniyle uçuş izni, vize başvuru maddeleri ve karantina uygulamaları değişiklik gösterebilir. Vize başvurusu sırasında bu bilgileri diplomatik temsilciliklerden almanız çok önemlidir. 


ABD (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ) EĞİTİM VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri kısa adıyla ABD, korona virüs döneminde de dil eğitimi, kolej, lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere vize vereceğini açıkladı. Birçok vize türünü durduran ülke eğitim için vize alacak öğrencilere öncelik tanıyacaklarını belirtti. Öte yandan ABD'den vize almak oldukça kolaydır. Kendiniz veya zamanınız yoksa uygun bir ücret karşılığında vize sürecinizi vize başvuru merkezleri tarafından yürütebilirsiniz. Ülkeye girişte zorunlu karantina süreci uygulanmaktadır. Bu süre 14 gün olarak açıklanmıştır. Ancak durumunuza göre bu süre arttırılabilir. Bazı eyaletler öğrenciden korona virüs test sonucu da istemektedir.

İNGİLTERE (BİRLEŞİK KRALLIK ) EĞİTİM VİZESİ

Ödemli dil okullarının bulunduğu ülke Türkiye'den öğrenci kabul etmeye devam ediyor. Ancak son çıkan mutasyona uğramış korona virüs haberleri nedeniyle İngiltere-Türkiye uçuşları ertelenmiş durumda. Uçuşlar tekrar başladığında öğrenci kabul etmeye devam edecek olan ülke girişte korona virüs test sonucu istememektedir. Öğrenci vizesi başvurunun ardından yaklaşık 2-3 haftada çıkmaktadır.

KANADA EĞİTİM VİZESİ

Kanada, Türkiye'den sadece öğrenci kabul etmektedir. Test sonucu istemeyen ülke 14 günlük karantinayı zorunlu koşuyor. Online olarak kolejlerde ve üniversitelerde diploma, lisans ve master programlarına katılacak olan öğrenciler için iki aşamalı vize uygulaması söz konusu. Dil okuluna gidecek öğrenciler için ise vize başvuruları açık. Ancak vizelerin açıklanma süresi beş aya kadar uzayabiliyor. 


İRLANDA EĞİTİM VİZESİ

Türkiye ile İrlanda arasından uçuşlarda herhangi bir sorun bulunmuyor. Ülke girişlerde test sonucu istemiyor. Ancak 14 günlük test zorunluluğu bu ülkede de devam ediyor. Öte yandan dil okulu için vize başvuruları geçici olarak kapalı. İrlanda’da lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvuruları devam ediyor. Vizelerin ortalama açıklanma süresi de 2-3 haftayı bulabiliyor.

İTALYA EĞİTİM VİZESİ

İtalya ve Türkiye arası uçuşlarda da herhangi bir sorun yaşanmıyor. Test istemeyen ülke zorunlu olarak 14 gün karantina uyguluyor. İrlanda'da olduğu gibi dil okulları için vize başvuruları kapalı. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvuruları devam ediyor. Vizelerin ortalama açıklanma süresi 2-3 hafta arasında değişiyor.

AVUSTRALYA EĞİTİM VİZESİ

Avusturalya korona virüs önlemleri kapsamında birçok ülke ile havayolu trafiğini kapatmış durumda. Bu ülkelerden birisi de Türkiye. Avustralya ile Türkiye arasındaki uçuşlar ikinci bir açıklamaya kadar kapalı. Bu sebeple şu an ülkeye öğrenci vizesi için başvuru yapılamıyor.


İSPANYA EĞİTİM VİZESİ

Uçuşlarda sorun bulunmayan ülkelerden birisi de İspanya. Günlük olarak Türkiye-İspanya arasında uçuşlar devam ediyor. Ülke test sonucu istemediği gibi karantina da uygulamıyor. Ancak İtalya ve İrlanda'da olduğu gibi dil okullarında eğitim almak isteyenler için vize başvuruları kapalı. Yalnızca lisans ve yüksek lisans öğrencileri için D tipi vize başvuruları alınıyor. Eğitim vizeleri 2-6 hafta arasında açıklanıyor.

ALMANYA EĞİTİM VİZESİ

Almanya vize konusunda şu anlık kuralları sıkılaştırmış durumda. Türk vatandaşlarına zorunlu haller dışında vize vermeyen Almanya eğitim durumuna göre bir istisna tanıyabiliyor. Şu anlık kesin bilgi için Almanya'nın diplomatik temsilciliklerine gidilmesi gerekiyor. Ancak normal zamanda dil eğitimi dışında diğer eğitim türleri için vize veren Almanya, sonuçları 4-6 hafta arasında açıklıyor.

HOLLANDA EĞİTİM VİZESİ

Türkiye, İngiltere'de ortaya çıkan ve Hollanda'da da tespit edilen mutasyona uğramış korona virüs nedeniyle ülkeye olan uçuşları durdurdu. 


FRANSA EĞİTİM VİZESİ

Türkiye ile Fransa arasındaki havayolu taşımacılığı devam ediyor. İki ülke arasında korona virüs testi ve zorunlu karantina uygulanmıyor. Eğitim için ise 90 günden kısa süreli vize başvuruları kabul edilmiyor. 90 günden uzun ve akademik eğitimler için de D tipi ulusal vize başvuruları devam ediyor. Vizelerin açıklanma süresi de 2-4 haftayı buluyor.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (DUBAİ) EĞİTİM VİZESİ

Birleşik Arap Emirlikleri aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelere sınırlarını kapattı. Ancak Ukrayna ve Katar gibi ülkelerden aktarmalı olarak Birleşik Arap Emirlikleri'ne izin almanız halinde gidebilirsiniz. Ülke korona virüs testini zorunlu kılarken gerekli şartlar halinde zorunlu karantina uygulayabiliyor. Normal zamanda ülke Türk öğrencilerine 2-3 haftada vize vermektedir.

MALTA EĞİTİM VİZESİ

Malta - Türkiye arasındaki seyahatlerde yeşil pasaport veya Schengen vizesi şartı aranıyor. Ülkeye girişte ise son 48 saatte alınmış PCR testi isteniyor. İki ülke arasında zorunlu karantina uygulaması bulunmuyor. Eğitim için Malta’yı tercih eden öğrenciler ise 90 günden uzun süreli dil eğitimi için okulları vasıtasıyla Malta’dan vize başvurusu yapabiliyor. Vizelerin açıklanması, 2-6 haftayı bulabiliyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi
Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul
Telefon: (+90) 212 530 04 31
Mobil: (+90) 541 963 17 14
Fax: (+90) 212 530 04 31
Mail: info@marinavize.com

4.8 / 5 (170 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.