Hangi ülkede kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı?

Dünyada aşılama hızla devam ediyor özellikle Avrupa ülkeleri vatandaşlarının aşılanması için birçok ilaç firmasıyla anlaşma yaptı. Ancak aşıya ulaşım hala dünya ülkelerinin en büyük sorunu. Aralık ayında başlanan aşılamanın dörtte üçü 10 zengin ülkede yapıldı.

Zengin ülkeler aşı siparişi yarışına hızlı başladı. Nüfusundan kat kat fazla aşı sipariş eden ülkeler fakir ülkelerin aşıya ulaşmasını zorlaştırdı. Öte yandan İngiltere, ABD ve Çin nüfusunu hızla aşılıyor. İsrail ise nüfusuna oranla en çok aşının yapıldığı ülke. İsrail’de her 100 kişiden 60’ına aşı yapıldı. Bir kısmına ise ikinci doz aşı uygulandı.

AVRUPA BİRLİĞİ NÜFUSUNUN 4 KATI AŞI SİPARİŞ ETTİ

Avrupa Birliği ülkeleri ise nüfusundan fazla aşı sipariş eden ülkeler arasında. 450 milyon nüfusu bulunan Avrupa, vatandaşları için 2 milyar aşı sipariş etti. Birlik Pfizer/BioNTech aşısına 21 Aralık’ta onay vermişti. Avrupa Birliği, henüz aşıları geliştirme aşamasında iken birden fazla firmadan 450 milyonluk nüfusunun 4 katı aşı sipariş etti. Aşıların ilk partisi ülkelerin nüfuslarına orantılı olarak 26 Aralık'tan itibaren dağıtılmaya başlamıştı.


ABD EN ÇOK AŞININ YAPILDIĞI ÜLKE

ABD şüphesiz koronavirüs pandamisinden en çok etkilenen ülke aynı zamanda aşılamanın en hızlı ilerlediği ülke. 5 Şubat’ta yayımlanan verilere göre ülkede 5 Şubat’a kadar 38 milyon 465 bin kişiye en az bir doz aşı yapıldı. Bu da nüfusun yüzde 11,1'inden fazla kısmının aşılandığı anlamına geliyor.

ÇİN NÜFUSUNA GÖRE AŞILAMA ORANI DÜŞÜK! YÜZDE 2,1

Koronavirüsün ortaya çıktığı ülke olan Çin’de bugüne kadar 31 milyon kişiye aşı uygulandı. Ancak dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin'de halkın sadece yüzde 2,1'i aşı yaptırdı. Ülke aşı uygulanan ülkeler arasında düşük bir orana sahip.

İNGİLTERE AŞILAMANIN BAŞLADIĞI İLK ÜLKE!

Pfizer ve BioNTech şirketlerinin geliştirdiği koronavirüs aşısına ilk onay veren ülke olan İngiltere aşılama yarışına 8 Aralık’ta başladı. İngiltere Sağlık Bakanlığı verilerine göre 31 Ocak 2021 itibariyle 11 milyon 477 binden fazla kişiye aşı vuruldu. Böylelikle nüfusun yüzde 16,9'u ilk doz aşıyı vurulmuş oldu.

İSRAİL AŞILAMANIN EN FAZLA YAPILDIĞI ÜLKE!

5 Şubat’ta yayımlanan verilere göre İsrail’in yüzde 62’si aşılandı. İsrail Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede 5 milyon 376 bin kişi Covid-19 aşısı oldu

DANİMARKA’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

5 Şubat itibariyle Danimarka’da 311 binden fazla kişiye aşılama yapıldı. Bu sayı Danimarka nüfusun yüzde 5,4'ünden fazlasını oluşturuyor.

NORVEÇ’TE KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

Norveç'te 5 Şubat tarihi itibariyle en az 196 bin kişi aşı oldu. Norveç, Pfizer/BioNTech aşısından sipariş etmişti. 5 milyon 300 bin nüfuslu ülkede halkın yüzde 3,7'inden fazlası aşı oldu.

FİNLANDİYA’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

Pfizer/BioNTech aşısına onay verilen ülkede 1 Şubat tarihi itibariyle 207 bin kişiye aşı yapıldı. 5,5 milyon nüfuslu ülkede bu nüfusun yüzde 3.8'lik bir kısmının aşı olduğu anlamına geliyor.

HOLLANDA’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

Hollanda'da 5 Şubat tarihi itibariyle nüfusun yüzde 2'inden fazlası aşı oldu. Pfizer/BioNTech aşısını kullanan Hollanda, 356 bin kişiyi aşıladı.

İTALYA’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden İtalya'da 5 Şubat tarihli verilere göre yaklaşık 2 milyon 421 bin kişi aşı oldu.

ALMANYA’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

Almanya'da 31 Ocak tarihi verilerine göre ülkede en az 2 milyon 500 bin kişi aşı oldu.

FRANSA’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

Fransa aşılama yarışına geç başlayan ülkelerden. Ülkede 5 Şubat itibariyle en az 1 milyon 962 bin kişiye aşılama yapıldı. Fransa, Pfizer/BioNtech'in ardından Moderna aşısına da onay vermişti.

İSPANYA’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI?

İspanya'da aşılama verileri 5 Şubat tarihli. Buna göre ülkede 1 milyon 988 bin aşılama yapıldı. Aşılama oranı yüzde 425. İspanya Pfizer/BioNTech aşısına onay vermişti.


TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİYE KORONAVİRÜS AŞISI UYGULANDI?

Türkiye’de aşılama uygulaması 14 Ocak’ta başladı. 6 Şubat verilerine göre ülkede 2 milyon 604 bin kişiye ilk doz aşı uygulandı. Bu sayım ülke nüfusunun yüzde 3'den fazlasına denk geliyor. İlk doz aşı olanlara 28 gün sonra ikinci doz aşı uygulanacak.


 

4.8 / 5 (244 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.