Hangi ülkelerde mutasyona uğramış korona virüs tespit edildi?

İngiltere'de ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan mutasyona uğramış korona virüs ile ilgili 33 ülke "Bizde de tespit edildi" açıklaması yaptı.

Mutasyona uğramış korona virüsün tespit edildiği ülkeler hangileridir?

İNGİLTERE - İRLANDA

İngiltere mutasyona uğrayan korona virüsün tespit edildiği ilk ülke oldu. İrlanda Başbakanı Micheal Martin ise yaptığı açıklamada ülkede korona virüsün yeni varyantının tahmin edilebilecek en kötü seviyede yayıldığını bildirdi.

HOLLANDA - BELÇİKA

İngiltere'nin ardından Hollanda, mutant korona virüsün ilk görüldüğü ülke oldu. Belçika'da ise şuana kadar 4 hasta tespit edildi. Konu hakkında konuşan Belçika Sağlık Bakanlığı sözcüsü Yves Van Laethem, "Tespit edilen sayı çok değil ama daha fazla olması da imkansız değil" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 kişide mutasyona uğramış korona virüsün tespit edildiğini duyurdu. Bu kişilerin son zamanlarda İngiltere'den Türkiye'ye dönen kişiler olduğunu belirtti.

FRANSA

Fransa mutasyona uğramış korona virüsün ilk kez Noel Günü tespit edildiğini duyurdu.

İSVEÇ - DANİMARKA

İsveç ilk kez 26 Aralık'ta bir kişide mutasyona uğramış korona virüs tespit etti. Ülke bu vakanın ardından başka mutant korona tespit etmediklerini duyurdu. Danimarka'da ise Noel haftasında dokuz kişide korona virüsün yeni varyantının tespit edildiği açıkladı.

İSPANYA - PORTEKİZ

İspanya’da 26 Aralık'ta İngiltere'den dönen 4 kişide mutasyona uğramış korona virüsün tespit edildiğini açıkladı. Vakaların ardından konuşan Madrid bölge hükümetinin sağlık şef yardımcısı Antonio Zapatero, "Hastalar ciddi şekilde hasta değil. Bu türün daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz, ancak daha ciddi hastalığa neden olmuyor" ifadelerini kullandı. Portekiz ise Madeira Adası'nda 18 korona virüs varyantının tespit edildiğini açıkladı.

İSVİÇRE

İsviçre Federal Halk Sağlığı Dairesi (FOPH) 26 Aralık'ta yaptığı açıklamada, korona virüsün yeni varyantının üç kişide görüldüğünü açıkladı. Federal Halk Sağlığı Dairesi sözcüsü "Tüm yakın temaslılar belirlendi ve karantinaya alındı" dedi.

ALMANYA

Alman sağlık yetkilileri mutasyona uğramış korona virüsün hayatını kaybeden yaşlı bir korona virüs hastasında tespit edildiğini duyurdu. Bu açıklamanın ardından ülke Londra’dan Frankfurt'a giden bir kişide daha mutant korona virüs tespit edildiğini kaydetti.

İTALYA - MALTA

İtalyan yetkililer, İngiltere'den Roma'ya uçan bir çiftte korona virüsün yeni varyantını tespit ettiklerini söylediler. Akdeniz’de ada ülkesi olan Malta, geçtiğimiz çarşamba günü üç korona virüs mutasyonu vakası bildirdi.

KANADA

Kanada'nın Ontario eyaletindeki bir çiftte, korona virüsün yeni varyantı tespit edildi.

JAPONYA

Japonya, Noel günü beş kişide korona virüsün yeni varyantının görüldüğünü açıkladı.

TAYVAN - SİNGAPUR

Tayvan Sağlık Bakanı Chen Shih-chung, İngiltere'den seyahat eden üç yolcuda  korona virüsün yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı. Singapur Sağlık Bakanlığı ise 24 Aralık tarihinde ülkede mutasyona uğramış korona virüsün tespit edildiğini duyurdu.

AVUSTRALYA

Avustralya'nın New South Wales eyaletin baş sağlık görevlisi Kerry Chant, eyaletlerinde 2 kişide yeni tip korona virüsün tespit edildiğini açıkladı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Birleşik Arap Emirlikleri'nden bir hükümet yetkilisi yaptığı açıklamada, ülkede korona virüsün yeni varyantının "sınırlı sayıda" bulunduğunu söyledi. Yetkili, vakaların yurt dışından geldiğini belirtirken hangi ülkeden ya da kaç kişide görüldüğü hakkında açıklama yapmadı.  

HİNDİSTAN

Hindistan, 29 Aralık Salı günü sekiz kişide korona virüsün yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı.

GÜNEY KORE

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Dairesi 28 Aralık'ta Güney Kore'de üç kişide korona virüsün yeni varyantının görüldüğünü duyurdu.

ÇİN

Geçtiğimiz Çarşamba günü, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ülkede korona virüsün yeni varyantının görüldüğünü duyurdu. Mutant korona virüsün İngiltere'den dönen 23 yaşındaki bir öğrencide tespit edildiği açıklandı.

FİNLANDİYA - NORVEÇ

Finlandiya Sağlık yetkilileri, İngiltere'den kısa süre önce dönen bir Finlandiya vatandaşında korona virüsün yeni varyantının görüldüğünü duyurdu. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü de, Birleşik Krallık'tan gelen yolcuların ikisinde korona virüs mutasyonunun tespit edildiğini açıkladı.

PAKİSTAN

Pakistan, 29 Aralık'ta İngiltere'den gelen bir uçaktaki altı yolcuda korona virüsün yeni varyantının görüldüğünü duyurdu.

LÜBNAN

Lübnan Sağlık Bakanı, 21 Aralık'ta Londra'dan gelen bir kişide korona virüsün yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

En ilginç vaka ABD'de yaşandı. Herhangi bir yere seyahat etmeyen 20'li yaşlardaki Colorado'lu bir kişide mutasyona uğramış korona virüs görüldü.

İZLANDA

İzlanda Ulusal Yayın Servisi, ülkeye seyahat eden 11 kişide korona virüsün yeni varyantı tespit edildiğini duyurdu. 11 kişinin 10’unun İngiltere, birinin ise Danimarka’dan geldiği tespit edildi.

İSRAİL

İsrail, ülkede en az altı kişide korona virüsün yeni varyantı tespit edildiğini duyurdu.

ÜRDÜN

Ürdün, iki kişide korona virüsün yeni varyantının tespit edildiğini açıkladı.

ŞİLİ

Güney Amerika’da ilk mutasyon vakası Şili’de görüldü. Şili’de Sağlık Müsteşarı Paula Daza, Birleşik Krallık’tan seyahat eden bir kişide korona virüsün yeni varyantı tespit edildiğini açıkladı.

BREZİLYA

Şili’den iki gün sonra Brezilya’da iki kişide korona virüsün yeni varyantı tespit edildi.

NİJERYA - GÜNEY AFRİKA

Nijerya ve Güney Afrika korona virüsün yeni varyantının ülkelerinde tespit edildiğini açıkladı.

Vize başvuruları için ülkeler hangi evrakları istiyor?

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (171 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.